Łazik

integracja turystyczna

Gorce       Rugia       Czarna Hańcza       Czeski Raj       Roztocze       Tatry Wysokie       Karpaty Ukraińskie       planowane integracje

06-07.07.2019 Wigierski Park Narodowy i Green Velo (integracja rowerowa, 2 dni, 115 km)

Podlaski Szlak Bociani, Green Velo, EuroVelo, Pierścień Rowerowy Suwalszczyzny

W lipcowy weekend zapraszamy na rowerową przygodę najpiękniejszymi trasami rowerowymi w Polsce.

Trasa naszej wycieczki wiedzie wokół Wigier - perły jezior Suwalszczyzny. Przebiega głównie przez lasy Wigierskiego Parku Narodowego, a także cenne torfowiska w dolinie Czarnej Hańczy, którą możemy przebyć dzięki kładkom o łącznej długości 700 m.

Piękne widoki podziwiać będziemy z wież widokowych w Starym Folwarku, Bryzglu, Krusznikach i Gawrych Rudzie oraz pomostów widokowych nad Wigrami. Najcenniejszym zabytkiem na trasie jest Pokamedulski Klasztor w Wigrach.

Poruszać się będziemy oznakowanymi szlakami rowerowymi oraz pieszymi, które dopuszczone są dla ruchu rowerowego. Szlak imienia Antoniego Patli prowadzi dookoła Jeziora Wigry. Jest jednym z najpiękniejszych widokowo i najciekawszych szlaków w Polsce. Długość naszej trasy w sobotę (blisko 60 km) i urozmaicony teren, którym przebiega sprawia, że jest to trasa dla osób o dobrej kondycji, raczej na rowerach górskich.

Suma podjazdów i zjazdów wynosi po 600 metrów. Trasa jest niezwykle malownicza i znakomicie oznakowana. Wyposażona została w liczne miejsca odpoczynku, tablice informacyjne i wieże widokowe.

Nawierzchnia trasy jest bardzo różnorodna: asfaltowe drogi rowerowe, drogi gruntowe i leśne dukty, gdzieniegdzie lokalne drogi asfaltowe. Zdarzają się odcinki dość ciężkie z uwagi na podjazdy oraz wąskie dróżki i ścieżynki, na szczęście pozbawione piachu. Urozmaiceniem są długie, drewniane kładki przez potoki i bagna. To wszystko sprawia, że szlak jest bardzo różnorodny, ale też dość męczący dla mniej wprawnego rowerzysty.

Sobotnie atrakcje na naszej trasie:

1. Wigierski Park Narodowy

2. Zespół klasztorny w Wigrach

Klasztor Kamedułów w Wigrach położony jest w malowniczym zakątku Suwalszczyzny – nad jeziorem Wigry. Niewielkie wzgórze, na którym jest usytuowany umożliwia podziwianie wspaniałego terenu wokół zabudowań. Kompleks klasztorny tworzą: kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, dawne eremy zakonników, wieża zegarowa, piękne ogrody, tawerna, mała przystań, galeria i restauracja.

3. Muzeum Wigier i wieża widokowa w Starym Folwarku

4. około 700 metrów drewnianych kładek przecinających dolinę rzeki Czarnej Hańczy (obszar chroniony)

5. punkty widokowe: 

- z kładki w Cimochowiźnie na Klasztor Wigierski 

- widok na jezioro Muliczne 

- widok na Suchar Wielki - najwieksze dystroficzne jezioro w WPN 

- widok z zatoki Słupiańskiej na południową część jeziora Wigry 

Rowerem wokół Jeziora Wigry

6. platforma widokowa w Bryzglu, z widokiem na Ostrów - największą wyspę na Wigrach

7. Wigierska Kolejka Wąskotorowa w Płocicznie (stacja kolei i muzeum)

8. Wieża widokowa w Gawrych Rudzie

9. wieża widokowa w Kruszniku – najwyższy i najlepszy punkt widokowy na południową część jeziora Wigry 

10. pomnik w Czerwonym Krzyżu – mogiła powstańców z 1863 roku oraz żołnierzy radzieckich z 1944 roku 

11. Binduga w Czerwonym Krzyżu - artystyczna instalacja Pana Zemły, która upamiętnia zlikwidowanie całej wsi w 1944 roku 

12. Piaski - urocza zatoka, jeden z najpiękniejszych widoków na jezioro Wigry. Piękna dzika plaża pod okapem sosnowego drzewostanu, idealna na postój i kąpiel.

13. „Pierogi Wigierskie” z nadzieniem (jagoda, jabłko, malina, brzoskwinia, serek waniliowy) w miejscowości Wigry (przy drodze).

Nocujemy w domkach nad rzeką, wieczorem integrujemy się przy ognisku.

W niedzięlę po wypasionym śniadaniu kontynujemy naszą rowerową przygodę.

Puszcza Augustowska oferuje rowerzystom bogatą sieć szlaków (łącznie 281 km), które przebiegają przez wszystkie najciekawsze zakątki Puszczy. Pojedziemy szlakami rowerowymi Green Velo i Eurovelo początkowo wzdłuż Czarnej Hańczy, następnie wdłuż Kanału Augustowskiego.

Kanał Augustowski jest pięknym przykładem wtopienia budowli technicznych i architektury w przyrodę - czasem sprawia wrażenie, że jest jej częścią. Drewniane elementy śluz (wierzeje, zastawki, dyszle, wrota) i domki strażników współgrają z dorodnymi drzewami Puszczy Augustowskiej. Smukłe sosny, olbrzymie świerki, wiekowe drzewa pomniki przyrody (klony, lipy, dęby), wspaniałe okazy dzikiej gruszy, jabłoni czy jałowca, rezerwaty w sąsiedztwie i otulinie kanału sprawiają, że odpoczywa się tu od zgiełku zagonionego świata.

Śluza na Kanale Augustowskim

Studzieniczna

Studzieniczna jest położona nad jeziorem o tej samej nazwie, tuż obok Augustowa. 

Nazwa jeziora jak i sanktuarium pochodzi od studni, która według legendy i wierzeń zawiera cudowną wodę uzdrawiającą choroby oczu. Sanktuarium w Studzienicznej jest związane z objawieniami Matki Boskiej, które miały miejsce w XVIII wieku.

Teren na jakim położone jest sanktuarium to przepiękna przyroda, która dodatkowo umila pobyt w tym miejscu. Studzieniczna leży nad jeziorem, wśród ponad stuletnich dębów i dziewiczej natury Doliny Rospudy.

Augustów to piękne, turystyczne miasto, które istnieje już od XVI wieku. Swoją atrakcyjność zawdzięcza położeniu wokół jezior i lasów Puszczy Augustowskiej. Przyroda, która je otocza nadaje mu niezwykły charakter i corocznie przyciąga rzesze turystów.

Zwiedzaniem Augustowa i odpoczynkiem na plaży zakończymy naszą dwudniową wycieczkę pełną atrakcji i wspaniałych widoków.

PLAN WYCIECZKI W SKRÓCIE

Dzień 1 - sobota, 6 lipca, 60 km:  Wigierski Park Narodowy - wokół jeziora Wigry

Trasa: Maćkowa Ruda - Mikołajewo - Podlaski Szlak Bociani - europejski szlak E11 - Czerwony Folwark -  Wigry (Klasztor Kamedułów) - Stary Folwark (wieża widokowa) - szlak "Wokół Wigier" im. Antoniego Patli - Cimochowizna - Słupie - punkty widokowe nad jeziorami Muliczne i Suchar - Gawrych Ruda - Płyciczno-Tartak (Muzeum Kolei) - EuroVelo R11 - Bryzgiel (wieża widokowa) - Jezioro Mulaczysko - Krusznik (wieża widokowa) - Czerwony Krzyż - Podlaski Szlak Bociani - Sarnetki - Frącki

Dzień 2 - niedziela, 7 lipca, 55 km: Puszcza Augustowska - śluzy Kanału Augustowskiego

Trasa: Frącki - Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy - Dworczysko - Mikaszówka (śluza) - Rezerwat Perkuć - Jezioro Paniewo - Płaska - Jezioro Orle - Jezioro Górczyckie - Czarny Bród - Green Velo - śluza  Swoboda - Jezioro Studzieniczne - Studzieniczna (Sanktuarium Matki Bożej

Wokół Wigier - mapa

Studzieniczańskiej) - śluza Przewięź - EuroVelo - Jezioro Białe - Augustów - Jezioro Necko (plaża)

KWESTIE ORGANIZACYJNE

Zbiórka i wyjazd: Warszawa, Plac Bankowy, sobota, 6 lipca, godz. 5:45.

Jeździmy i zwiedzamy na lekko, tylko z niezbędnymi rzeczami, pozostały nasz bagaż będzie dostępny w miejscu noclegu lub w autokarze.

Powrót: Warszawa, Plac Bankowy, niedziela, 7 lipca, godz. 22:30-23:45.

Integracja przy ognisku

Koszt integracji rowerowej wynosi 340 PLN i obejmuje:

- przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Maćkowa Ruda oraz Augustów - Warszawa,

- transport rowerów na specjalnej przyczepie,

- transfer bagażu do miejsca noclegu,

- nocleg w domkach nad rzeką,

- wypasione śniadanie w niedzielę,

- kiełbaska i dodatki na wieczorne, sobotnie ognisko,

- bilety wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego,

- ubezpieczenie NNW na 2 dni w Signal Iduna Polska TU S.A.,

- przygodę na rowerach, widoki oraz wieczorną integrację w fajnej grupie,

- opieka pilota / przewodnika,

- mapki z trasami i szlakami.

Powyższa kwota nie obejmuje pozostałych posiłków w trakcie wycieczki.

Nocujemy w domkach nad rzeką. Należy zabrać własną poduszkę i śpiwór, na miejscu za dopłatą można wypożyczyć zestaw pościelowy - poduszka, kołdra, prześcieradło i poszewki (ilość zestawów ograniczona). Łazienki w oddzielnym budynku, prysznic dodatkowo płatny.

Na terenie ośrodka znajduje się bufet.

Jeżeli masz ochotę na rowerową przygodę na najpiękniejszych trasach rowerowych w

Polsce wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com