Łazik

integracja turystyczna

Czeskie Beskidy       Dzikie Mazury       Gorce       Rugia i Hiddensee       Tatry Wysokie       Karpaty Ukraińskie       planowane integracje

19-21.07.2019 Czeski Raj i Prachowskie Skały (integracja piesza i widoki, 3 dni, 44 km)

Imponujące miasta skalne, bajeczne widoki, wiekowe zamki – Czeski Raj ma to wszystko, do tego położony jest bardzo blisko Polski.  Czeski Raj to kierunek idealny na przedłużony weekend. 

Czeski Raj

Prachowskie Skały (Prachovské Skály) to jedno z najokazalszych i najpiękniejszych skalnych miast jakie można spotkać na terenie Republiki Czeskiej.

Przypuszcza się, że Prachowskie Skały stanowią pozostałość po prehistorycznym morzu kredowym, które rzeźbione było niegdyś przez naturę setki tysięcy lat. Mimo stosunkowo małych rozmiarów na terenie skalnego miasta napotkać można liczne rozpadliny, parowy, jary, wieże, skalne filary czy malownicze punkty widokowe. Jedną z największych atrakcji Prachowskich Skał jest słynny Korytarz Cesarski z monumentalnym tworem zwanym Modlitwą Skał. Miejsce to nazwane zostało na cześć cesarza Austrii - Franciszka I (1768-1835), który osobiście odwiedził to miejsce w 1813 roku. Przez skalne miasto prowadzi kilka oznakowanych szlaków turystycznych.

Hruboskalsko to jedno z wielu czeskich skalnych miast, położone na obszarze Czeskiego Raju. Cechą wyróżniającą je spośród innych skalnych miast są wysokie, osiągające nawet do 60 metrów monumentalne wieże skalne. Na wiodącym przez skalne miasto przeszło 10 kilometrowym szlaku (stanowiącym część Złotej ścieżki Czeskiego Raju) natrafić możemy także na atrakcje jak malownicze ruiny średniowiecznego zamku Waldstein czy cmentarz poświęcony pamięci alpinistów.

Trasa wiedzie tu przez strome kaniony gdzie podziwiać możemy niezliczone bogactwo stworzonych przez naturę kształtów i form skalnych. Czekają na nas także liczne punkty widokowe z których roztacza się malowniczy widok na okoliczne skały, średniowieczne zamki oraz Sudety.

Zamek Valdštejn to jedna z wielu warowni znajdujących się na terenie Czeskiego Raju.Twierdza ta usytuowana jest pośród gęstego lasu na zachodnim krańcu skalnego miasta - Hruboskalsko. Pierwotny zamek wzniesiony tu został już w drugiej połowie XIII wieku. Jego fundatorem byli członkowie możnego rodu Markvarticów. To właśnie z tej rodziny wywodzi się wybitny czeski dowódca i polityk z okresu wojny trzydziestoletniej Albrecht von Wallenstein (1583-1634). W XVI wieku warownia została opuszczona i od tego czasu zaczęła stopniowo popadać w ruinę. W XIX wieku zrujnowany zamek został przebudowany w romantyczną rezydencję. Obecnie warownia udostępniona jest dla zwiedzających. Na uwagę zasługuje prowadzący do zamku kamienny most z barokowymi posągami świętych oraz kaplica św. Jana Nepomucena z obrazem Jana Chrzciciela. W sezonie letnim w murach zamku organizowane są różnego rodzaju koncerty, przedstawienia teatralne oraz kiermasze.

zamek Hruba Skala

Hrubá Skála to zamek i zarazem miasto o takiej samej nazwie. Pierwotny zamek wzniesiony został tu już w XIV wieku na polecenie członków możnego rodu Wallensteinów. Warownia usytuowana została na wysokiej skale, górującej nad malowniczą doliną rzeki Libuňki (dopływ Izery). Na przestrzeni wieków budowla była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana. Na początku XIX wieku zamek został otoczony angielskim parkiem krajobrazowym, a swój obecny wygląd uzyskał podczas ostatniej większej przebudowy, która miała miejsce w 1859 roku i przywróciła mu jego dawny gotycki charakter.

W skład kompleksu zamkowego wchodzi także wybudowany w 1812 roku barokowy kościół św. Józefa (Kostel sv. Josefa).

Obecnie w zamku znajduje się hotel, ale pozostałą cześć zamku m.in. dziedziniec wraz wieżą widokową udostępniono dla turystów. W sezonie letnim na zamku organizowane są bardzo często różnego rodzaju imprezy i wydarzenia kulturalne.

Mariánská vyhlídka to jeden z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych punktów widokowych na terenie popularnego wśród turystów rezerwatu przyrody zwanego Czeski Raj. Z tarasu rozpościera się malownicza panorama zamków Hrubá Skála i Trosky oraz grzbietu Kozakova (744 metry n.p.m) będącego najwyższą górą Czeskiego Raju. Ponadto widać stąd także grupy skał Sahara, Dvanáct apoštolů, Větrník czy Dračí věž. Pod punktem widokowym Mariánská vyhlídka znajduje się także symboliczny cmentarz zaginionych alpinistów.

Hrad Trosky to monumentalna średniowieczna warownia. Twierdza wzniesiona została w XIV wieku przez wywodzącego się z rodu Markvarticów możnego czeskiego szlachcica Čeněka z Vartemberka. Zamek usytuowany został na trudno dostępnym wysokim wierzchołku dawnego bazaltowego komina wulkanicznego (geomorfologiczny unikat na skalę światową).

W okresie największej świetności warownia otoczona była dodatkowo trzema pierścieniami potężnych murów obronnych z kilkoma bramami. To wszystko sprawiło, że mimo licznych ataków i oblężeń twierdza nigdy nie została zdobyta. Po śmierci Čeněka forteca stała się własnością ówczesnego króla Czech - Wacława IV Luksemburskiego (1361-1419). Charakterystycznym elementem zamku są połączone grubym murem wyrastające z bazaltowej skały dwie okazałe wieże. Pierwsza z nich mierzy 57 metrów i nazywana jest potocznie "Panna", zaś druga (mniejsza) 47 metrowa, bardziej przysadzista określana jest mianem "Baba".

Czeski Raj - Hrad Trosky

W czasie wojny wojny trzydziestoletniej (1618-1648) pozostająca na uboczu i pozbawiona już wtedy strategicznego znaczenia warownia została spalona przez armię cesarską. Po tym wydarzeniu twierdza została opuszczona i zapomniana zaczęła powoli popadać w coraz większą ruinę. Odkryta ponownie w XIX wieku i częściowo odrestaurowana stała się wielką atrakcją turystyczną regionu. Obecnie stanowiący jeden z symboli Czeskiego Raju - Zamek Trosky jest jedną z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów średniowiecznych czeskich warowni. Z jego fortecy rozpościera się przepiękny widok na cały Czeski Raj, Karkonosze oraz Średniogórze Czeskie i Grzebiet Jeśtedski. W sezonie letnim w murach warowni bardzo często organizowane są pokazy ptaków drapieżnych.

Zamek Kost to jedna z największych i najlepiej zachowanych gotyckich średniowiecznych warowni obronnych jakie spotkać można na terenie Republiki Czeskiej. Budowla ta wzniesiona została w połowie XIV wieku na polecenie Beneša z Vartemberka.

Czeski Raj - zamek Kost

Twierdza usytuowana została na malowniczym wzniesieniu (274 metry n.p.m.) nad doliną Plakánka. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W połowie XVI wieku ówczesny właściciel warowni Krzysztof Popela z Lobkovic założył na zamku browar. Jednym z bardziej znanych właścicieli warowni był wybitny wódz i polityk z okresu wojny trzydziestoletniej Albrecht von Wallenstein. Zaplanował on przebudowę zamku, która z powodu jego nagłej śmierci nie została jednak przeprowadzona. W 1635 roku część zamku została strawiona przez pożar. Po tym wydarzeniu, jeszcze w tym samym wieku warownia została opuszczona przez swoich właścicieli i przekształcona w miejscowy spichlerz.

Po II wojnie światowej zamek został poddany gruntownej renowacji i udostępniony dla zwiedzających. Najstarszą część warowni stanowi Stary Pałac oraz Czerwona Wieża w której znajduje się zamkowa kaplica. Dominującym elementem zaś jest wysoka trapezoidalna Biała Wieża.

Obecnie Zamek Kost stanowi prywatną własność szlacheckiego rodu Kińskich, którzy udostępniają go dla turystów.

Zwiedzanie wnętrz możliwe jest tylko w grupach i w towarzystwie przewodnika.

Příhrazy to niewielka miejscowość położona na skraju piaskowcowej platformy skalnej Mužský. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowane w pobliżu wioski skalne miasto zwane Příhrazské skály. Główną atrakcją rezerwatu jest osobliwa formacja skalna Kobylí hlava (391 metrów n.p.m.).

Skalne miasto skrywa w skałach wykutą świątynię zwaną Hynšta, która w XVII wieku służyła jako schronienie dla prześladowanych Czeskich Braci. Ponadto znajdują się tu także liczne punkty widokowe oraz pozostałości XIII wiecznych gródków.

Drábské světničky to imponująca formacja skalna położona w pobliżu miejscowości Mnichovo Hradiště. W XIII wieku znajdował się tu zespół umocnień, który ze względu na swoje położenie stanowił trudny do zdobycia punkt. Całość była rozlokowana na siedmiu piaskowcowych blokach oddzielonych od siebie wąskimi rozpadlinami. Mimo, że zrujnowana budowla w XV wieku (w czasie wojen husyckich) została opuszczona to, do dziś zachowały się pozostałości osiemnastu izb, które były całkowicie lub częściowo wykute w piaskowcu i służyły przede wszystkim jako spiżarnie. Na skałach dopatrzyć się można także śladów po siedmiu drewnianych budowlach i sześciu konstrukcjach mostów, które łączyły poszczególne bloki. Obecnie na terenie skał znajduje się punkt widokowy z którego rozpościera się przepiękna panorama Czeskiego Raju.

Czeski Raj - Drabske svetnicky

PLAN WYPRAWY W SKRÓCIE

Wyjazd: 23:00, 18.07.2019, Plac Bankowy, Warszawa.

Dzień 1 (19.07.2019, 14 km, czas przejścia: 5 h + przerwy)

Prachov - skalne miasto Prachowskie Skały (formacje skalne, punkty widokowe) - Jezioro Pelíšek - Pařez (ruiny skalnego zamku) - Loveč - Mladějov (zamek) - Jezioro Doly - Jezioro Nebákov - Nebákov

Dzień 2 (20.07.2019, 16 km, czas przejścia: 5 h + przerwy + zwiedzanie)

Trosky (zamek, punkt widokowy, 488 m); Mašov - skalne miasto Hruboskalsko - Złota ścieżka Czeskiego Raju - Hlavatice (skalna wieża widokowa) - Valdštejn (zamek) - punkty widokowe: Janova, U Lvíčka, Na Kapelu, u arboreta Bukovina, Mariánská, Zámecká - Zámek Hrubá Skála - staw Věžický - ścieżka przyrodnicza Podtrosecká údolí - Podsemínský most - Nebákov

Możliwość skrócenia trasy w razie potrzeby.

Dzień 3 (21.07.2019, 14 km, czas przejścia: 4 h 30 min + przerwy + zwiedzanie)

Nebakov - Podsemínský rybník - Údolí Žehrovky - Pekařova brána - Rytířova Lhota - Podkost - zamek Kost (nad jeziorem); Zakopaná - Złota ścieżka Czeskiego Raju - Příhrazy - Stará Hrada (punkt widokowy) - Krásná (punkt widokowy) - sklane miasto Příhrazské skály - Studený průchod (skalna ścieżka) - Drábské světničky (ruiny skalnego zamku, punkt widokowy) - Dneboh; Turnov

Powrót: około 1:00-2:00 w nocy, 21/22.07.2019 na Dworzec Centralny i Plac Bankowy.

Koszt integracji pieszej wynosi 440 PLN i obejmuje:

- przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Czeski Raj - Warszawa, klimatyzacja, rozkładane fotele, DVD,

- przejazdy lokalne, dojazdy autokarem na szlak i do zwiedzanych miejsc,

- 2 noclegi z pościelą w pokojach i domkach 2, 3 i 4-osobowych, łazienki wspólne,

- 4 posiłki: 2 śniadania i 2 obiadokolacje w miejscu noclegu,

- ubezpieczenie na 3 dni w SIGNAL IDUNA: KL - 10000 EUR, NNW - 15000 PLN,

- przygoda na szlaku i wieczorne integracje w fajnej grupie,

- opieka pilota oraz mapki z trasami i szlakami.

Powyższa kwota nie obejmuje pozostałych posiłków w trakcie wycieczki oraz biletów wstępu do zwiedzanych miejsc: Prachowskie Skały - 60 CZK, Hrad Trosky - 60 CZK, Valdštejn - 50 CZK, Zamek Kost - 60-140 CZK

Łazikujemy i zwiedzamy na lekko (z małym plecakiem).

Każdy wychodzi na szlak na własną odpowiedzialność.

Pod względem technicznym trasy są łatwe.

Czeski Raj - nocleg

Jeżeli masz ochotę na 3-dniową przygodę w czeskich skalnych miastach wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com