Łazik

integracja turystyczna

Nadmorski szlak pieszy      Czeskie Beskidy      Dzikie Mazury      Gorce      Ukraina      planowane integracje                                 

19-23.06.2019 Rugia i Hiddensee - perły Bałtyku (super integracja pieszo-rowerowa, 5 dni)

Rugia - największa i najpiękniejsza niemiecka wyspa na Morzu Bałtyckim, wyspa możliwości, ukryty klejnot Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno miłośnicy wędrówek pieszych, jak i rowerowych, a także plażowicze, wielbiciele kolei, fotografowania oraz żeglowania, windsurfingu, a nawet nurkowania.

Natura stworzyła tu fantastyczną przeplatankę: klify białe jak kreda, szmaragdowe morze, liczne zatoki, mierzeje i wysepki, soczyście zielone lasy, piaszczyste plaże, wydmy oraz laguny.

Uwagę również przyciąga niebanalna architektura, tętniące życiem nadmorskie kurorty oraz zatopione w zieleni ciche wioski. 

 

Rugia to prawdziwa kusicielka. Każdy, kto na nią trafi, chce zostać dłużej, niż planował.

Wycieczka na Rugię - Stralsund

Stralsund - brama do Rugii

Znajdziemy tu tuzin atrakcji, począwszy od zabytkowej starówki wpisanej na listę  UNESCO po nowoczesne oceanarium i port.

Ze szczytu wieży Kościoła Mariackiego rozpościera się wspaniały widok na całe miasto i część Rugii.

W środku starego miasta jeden z najbardziej osobliwych, gotyckich ratuszów Północnych Niemiec, który przytłacza nawet potężny kościół

Św. Mikołaja. 

Miniaturowe, kolorowe domki zobaczymy przy uliczce Am Johaniskloster.

Na Rugię wjeżdżamy przez spektakularny, najdłuższy w Niemczech most (4 km długości) - Rügenbrücke.

Wycieczka na Rugię - Putbus

Bergen (Bergen auf Rugen) - stolica Rugii, znajdował się tu zamek księcia Jaromira a teraz na jego miejscu stoi ceglana wieża, rozpoznawalny symbol Bergen. Kościół Mariacki w Bergen to jedna z najstarszych sakralnych budowli na Rugii, w którym godne uwagi są jedyne zachowane na terenie północnych Niemiec malowidła ścienne z XIII w.

Garz - najstarsze miasto na Rugii. Już w XII wieku istniał tu gród słowiański, a na początku XIV wieku zyskał prawa miejskie. W Garz znajduje się muzeum Arndta oraz zabytkowy kościół św. Piotra z zabytkowym, przykościelnym cmentarzykiem, na którym zachowały się nagrobki z XVIII wieku.

Putbus - miasto-ogród, zwane również miastem róż lub białym misteczkiem zostało założone w XIX wieku na planie koła. Ogromny kolisty rynek (Circus) otoczony jest przez białe zabytkowe kamieniczki. Duży park pałacowy, kryje w sobie dziesiątki gatunków drzew i krzewów z całego świata oraz ogrody różane i oranżerię. To najbardziej słoneczne miejsce na Rugii.

Wycieczka na Rugię - plaża Nonnevitz

Rezerwat Przyrody Nordwestufer Wittow i Kreptitzer Heide to jeden z najbardziej malowniczych regionów wyspy. Specjalnie przygotowana drewniana kładka zachęca do spaceru, podczas którego miłośnicy przyrody mają szansę zaobserwować rzadkie gatunki ptaków. W maju i czerwcu można tu napotkać niektóre gatunki orchidei, takie jak orchidea Fuchsa. Całe przejście kończy się tarasem widokowym na wybrzeżu, z którego  można  podziwiać wspaniały zachód słońca.

Położenie naszego noclegu w najpiękniejszej części Rugii w sąsiedztwie  rezerwatu zapewnia nam dostęp do pięknych, piaszczystych plaż oraz do powietrza i wody najlepszej jakości, co daje nam doskonałe warunki do wypoczynku!

Wycieczka na Rugię - Arkona, Świętowit

Posąg Świętowita w Arkonie

Wycieczka na Rugię - Altenkirchen

Przylądek Arkona - miejsce-legenda. Dwie latarnie na 45-metrowym, urwistym klifie są wizytówką tego regionu i oferująją imponujący widok na cały pólwysep Wittow. Arkona była znanym ośrodkiem kultu słowiańskiego boga Świętowita. 

Do dziś przetrwały również ślady średniowiecznego grodu Słowian.

Altenkirchen i Wiek to urokliwe miejscowości na Półwyspie Wittow.

W Altenkirchen znajduje się najstarszy kościół na wyspie oraz prawdopodobnie najmniejszy McDonalds na świecie.

Natomiast miasteczko portowe Wiek uważane jest za najbardziej romantyczne na Rugii.

Vitt - niewielka wioska rybacka z charakterystycznymi domami krytymi strzechą oraz małą zabytkową kaplicą z 1806 roku.

Megalityczny grobowiec w Nobbin - imponująca spuścizna z minionych epok jest jednym z największych kamiennych grobowców w północnych Niemczech. Trapezoidalna budowa grobowca składa się z 53 megalitów i rozciąga się na długości 34 metrów.

Wycieczka na Rugię - Przylądek Arkona

Jasmund - najpiękniejsze kredowe wybrzeże Europy, gęsty, pierwotny las bukowy, największy obszar leśny na Rugii, skała kredowa Kӧnigsstuhl, wznosząca się na wysokość 118 metrów, malownicze jeziorka,

Rugia - Jasmund

liczne punkty widokowe, z których rozpościerają się wpaniałe widoki na turkusowe morze, ścieżki wzdłuż ciągnących się kilometrami klifów  i wiele innych niespodzianek natury czeka w tym najmniejszym parku narodowym w Niemczech wpisanym na listę UNESCO.

Nasz 14 km spacer przez Park Narodowy Jasmund zakończymy w Sassnitz.

Sassnitz - największe miasto na Rugii, przyciąga zwiedzających kolosalnym molo o długości 1450 metrów, uroczą starówką oraz pełnym zgiełku, pięknym portem rybackim z kilkudziesięcioma kolorowymi łódkami i kutrami, gdzie codziennie z kilku z nich sprzedawane są świeże ryby, ale przede wszystkim Fishbrotchen, czyli tradycyjne ryby w bułce.

Park Narodowy Vorpommersche Boddenlandschaft odsłania zwiedzającym prawdziwe piękno nadbałtyckich plaż. Wiosną i jesienią goście mogą podziwiać wyjątkowy spektakl: przelatujące klucze tysięcy żurawi, które zatrzymują się całymi koloniami na wybrzeżu. Charakterystycznym elementem przyrody rugijskiego wybrzeża są płytkie przybrzeżne wody występujące w zatokach okolone przez półwyspy.

Wycieczka na Rugię - Hiddensee

Woda często jest tu cieplejsza, nieznaczna głębokość  pozwala na bezpieczne kąpiele, a piasek jest szczególnie drobniutki i gładki. W skład Parku Narodowego Vorpommersche Boddenlandschaft wchodzi między innymi cypel Bug na Półwyspie Wittow oraz wyspa Hiddensee.

Wyspa Hiddensee - najmniej znana wyspa na Bałtyku, idealna do relaksu, nie ma tu samochodów, na wyspie przemieszczamy się na pieszo, rowerami lub na koniach,  przyciąga długimi, białymi, piaszczystymi plażami, uroku dodają rozległe słone mokradła, surowe klify i piękne sosnowe lasy. Sielską atmosferę dopełnia niebanalna zabudowa - urokliwe wioski z bajkowymi, kolorowymi chatkami pokrytymi strzechą. Nic więc dziwnego, że to rajskie miejsce, szczególne połączenie nienaruszonej przyrody i absolutnego spokoju od zawsze przyciągało romantycznych podróżników, między innymi pisarzy, poetów, artystów i aktorów.

Baumwipfelpfad - ścieżka w koronach drzew - jedna z kilku takich atrakcji w Europie. Imponująca drewniana wieża wyrosła pośród gęstych lasów przybrzeżnych w regionie Prory. Zwieńczona „orlim gniazdem” wieża ma wysokość 40 metrów, a usytuowana jest 82 m n.p.m. Spacer uatrakcyjniają poglądowe stacje i w przenośni „tory przeszkód”, na które wstępuje się z lekką obawą. Gdy znajdziemy się na szczycie, w orlim gnieździe, znaczyć to będzie, że pokonaliśmy ścieżkę o długości 1250 metrów. Panoramiczny efekt, niezapomniane wrażenia, wspaniałe widoki zapierające dech w piersiach - Morze Bałtyckie i niemal cała Rugia pod nami.

Binz -  to jeden z najczęściej odwiedzanych nadmorskich kurortów na wybrzeżu Bałtyku, który słynie z szerokich, piaszczystych plaż i urokliwej architektury. Dom Zdrojowy oraz najpiękniejsze klasycystyczne wille znajdują się wzdłuż promenady, którą można spacerować aż do Prory. Symbolem Binz jest drewniane molo zaliczane do najdłuższych nad Morzem Bałtyckim (370 m długości).

Prora - w tej miejscowości, niedaleko Binz, hitlerowcy zbudowali uzdrowiskowy kombinat dla 20 tysięcy ludzi;  architektoniczna ciekawostka o długości 4,5 kilometra. Z końcem wojny nieukończony budynek zaczął popadać w ruinę. W 2011 roku w północnym skrzydle urządzono najdłuższy hostel na świecie.

Rugia - ścieżka w koronach drzew Baumwipfelpfad

Wycieczka na Rugię - Binz

Rasender Roland (Szalony Roland) - to zabytkowa, wąskotorowa kolejka, która kursuje między Putbus a Göhren. Przejażdżka kolejką, która ciągnięta jest przez parowóz z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Kolejką dostaniemy się do Jagdschloss Granitz.

Jagdschloss Granitz - to pałac myśliwski, usytuowany pośród bujnej zieleni na szczycie wzniesienia Tempelberg (106 m). Baśniową budowlę z czterema małymi wieżyczkami wieńczy wysoka na 38 metrów wieża centralna. Rozpościera się z niej imponujący widok na okolicę. Wewnątrz mieści się wystawa o tematyce łowieckiej.

Sellin - słynny nadmorski kurort z ciekawą architekturą z przełomu XIX i XX wieku .Główną atrakcją miasta jest molo o długości 394 m oraz niesamowity budynek na plaży - Brückenhaus z romantyczną restauracją i wytworną salą balową, dobry punkt widokowy na morze, wizytówka Rugii. Wilhelmstrasse jest najbardziej znaną ulicą, przy której można zobaczyć wiele pięknych ekskluzywnych domów i pensjonatów w białym kolorze.

Wycieczka na Rugię - Jagdschloss Granitz, Schwarzer See, Sellin

PLAN WYCIECZKI

Zbiórka i wyjazd: 18.06.2019, godzina 21:00, Plac Bankowy.

Rugia - Jasmund

Dzień 1 (19.06.2019): StralsundGarzPutbusBergenPółwysep Wittow: Rezerwat Przyrody Nordwestufer Wittow i Kreptitzer Heide - plaża Nonnevitz

Dzień 2 (20.06.2019): Wyspa Hiddensee

Trasa rowerowa (43-53 km): Bakenberg - Breege - rejs statkiem - Park Narodowy Vorpommersche Boddenlandschaft - Hiddensee - rejs statkiem - Breege - Wiek - Bakenberg

Zwiedzanie Hiddensee (10-20 km): Vitte (- Neuendorf) - Kloster - Dornbusch (latarnia morska) - Vitte (port)

Dzień 3 (21.06.2019): Park Narodowy Jasmund

Trasa piesza (14 km): Hagen - jeziorko Herthasee - Köningsstuhl (118 m) - Große Stubbenkammer - Viktoria-Sicht (punkt widokowy) - Ernst-Moritz-Arndt-Sicht (punkt widokowy) - Wissower Klinken - Piratenschlucht - Sassnitz

Dzień 4 (22.06.2019): Półwysep Wittow

Trasa rowerowa (39 km): Bakenberg - przylądek Arkona (klify, latarnia morska) - Witt (wioska rybacka) - Nobbin (grobowiec megalityczny) - Altenkirchen - Starrvitz - Dranske (port, plaża) - Bakenberg

Dzień 5 (23.06.2019): Bakenberg – Baumwipfelpfad (ścieżka w koronach drzew) – Prora Binz (plaża, molo) – Serams – Jagdschloss Granitz (zamek) – Sellin (plaża, molo)

+ przejazd zabytkową, parową koleją wąskotorową Szalony Roland na trasie: Serams - Jagdschloss Granitz

+ trekking (8 km): Jagdschloss Granitz - Schwarzer See (Czarne Jezioro) - Steilufer der Granitz - Waldhalle - Sellin

Powrót do Warszawy w poniedziałek, 24.06.2019, około 6:00-7:00 rano.

Wycieczka na Rugię - Szalony Roland

Koszt integracji turystycznej wynosi 895 PLN i obejmuje:

- nocne przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Rugia - Warszawa (klimatyzacja, rozkładane fotele, DVD),

- przejazdy lokalne zgodnie z planem wycieczki,

- 4 noclegi w domkach letniskowych, 100 m od pięknej piaszczystej plaży,

3-4 osoby w domku, 2 sypialnie, meble, aneks kuchenny, czajnik elektryczny, lodówka, grzejnik, łazienki i prysznice w oddzielnym budynku,

- wyżywienie: 4 wypasione śniadania (szwedzki stół) i 4 gorące, wieczorne posiłki (w tym w ostatni wieczór barbecue - stek, kiełbasa i pyszne sałatki bez limitu),

- pościel, opłatę za prąd elektryczny, wodę pod prysznicem, lokalne podatki,

- ubezpieczenie NNW i KL na 5 dni w Signal Iduna Polska TU S.A.,

- przygodę na szlaku oraz wieczorną integrację w fajnej grupie,

- opiekę pilota / przewodnika,

- mapki zwiedzanych miejsc.

Powyższa kwota nie obejmuje kosztów zwiedzania oraz pozostałych posiłków w trakcie wycieczki.

- wypożyczenie roweru (6 EUR / dzień, 12 EUR za 2 dni)

- rejs statkiem z rowerem na Hiddensee (około 18 + 8 EUR rower)

- latarnia morska na Hiddensee - 3 EUR

- Baumwipfelpfad (ścieżka w koronach drzew) - 9,50 EUR

- Szalony Roland: przejazd koleją wąskotorową na trasie Serams - Jagdschloss Granitz (2 EUR)

Podane kwoty uwzględniają dostępne zniżki dla grupy.

Zobacz fotorelację z naszej wycieczki na Rugię w 2018 roku: link

Jeżeli masz ochotę na 5-dniową wyprawę pełną atrakcji i wspaniałych widoków wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com