Łazik

integracja turystyczna

Leśne klimaty        Majówka na szlaku        Dzikie Mazury        Gorce        Tatry Wysokie        Ukraina        planowane integracje

13-14.04.2019 Nadmorski szlak pieszy - wiosenne łazikowanie (integracja piesza, widoki i zwiedzanie, 25 km, 2 dni) 

Wędrówka, wypoczynek i zwiedzanie - zapraszamy nad morze i do Trójmiasta!

Klif Orłowski

Czas na spacer wzdłuż morza!

Połowa kwietnia to doskonały czas, aby przyjechać nad Bałtyk i wyruszyć spacerowym szlakiem nadmorskim z Gdyni do Sopotu  przez dzikie plaże i malownicze klify.

To także okazja, aby nacieszyć oczy wspaniałościami gdańskiej starówki i poczuć atmosferę trójmiejskiej metropolii. Wieczorem integracja w fajnej grupie.

Moc atrakcji, wspaniałe widoki oraz spora dawka jodu i świeżego powietrza - gwarantowane!

 

Pierwszego dnia zwiedzimy Oliwę oraz przywitamy morze w Porcie Gdynia. Po zwiedzaniu gdyńskiej mariny rozpoczniemy uroczą wędrówkę najpiękniejszym odcinkiem polskiego wybrzeża - wzdłuż klifu w Orłowie, a zakończymy na sopockim Monciaku.

Oto atrakcje na naszej trasie:

                                               Uroki gdańskej Oliwy       

Katedra w Oliwie

Oliwa to zaciszna, gdańska dzielnica, malowniczo wtulona w leśne masy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Wzgórze Pachołek wraz z wieżą widokową znajduje się na terenie Lasów Oliwskich. Wysokość wzniesienia wynosi  100 metrów i stanowi doskonały punkt widokowy na całą Zatokę Gdańską i miasto. 

Archikatedra Oliwska wzniesiona w XIII wieku, monumentalna, gotycka bazylika mierzy 107 m i jest najdłuższym kościołem w Polsce. W pięknych wnętrzach kryje wiele skarbów sztuki sakralnej: 23 ołtarze, rokokową kazalnicę, wspaniałe stalle, barokowe portrety oraz zachwycające słynne, rokokowe wielkie organy z XVIII w. Do katedry przylega odrestaurowany budynek klasztoru i Pałacu Opatów oraz zabytkowy Park Oliwski.

Gdynia - nowoczesny port i piękne plaże                  

Port Gdynia to handlowo-pasażerski  port morski nad Zatoką Gdańską.

Jest trzecim co do wielkości portem morskim w Polsce (po Gdańsku i Szczecinie).

Skwer Kościuszki - główna oś miasta, reprezentacyjny trakt wiodący do portu.

Na jego końcu, swoją interesującą formą przykuwa wzrok fontanna w kształcie kielichów.

Molo Południowe powstało w latach 20. XX wieku. Przy północnym nadbrzeżu mola cumują ORP „Błyskawica” i „Dar Pomorza”. Pierwszy to najstarszy na świecie wojenny niszczyciel, zbudowany w 1936 roku w brytyjskiej stoczni. Drugi to najsłynniejszy polski żaglowiec szkoleniowy, zbudowany w Hamburgu w 1909 roku.

Po przeciwnej stronie mola znajduje się nowoczesny port jachtowy im. Mariusza Zaruskiego.

Dawny Dom Żeglarza Polskiego, obecnie Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej to flagowy przykład modernizmu gdyńskiego.

Dar Pomorza
Gdynia, molo w Orłowie

Sea Towers, górujące nad portem wysokościowce,  należą do  grupy najwyższych apartamentowców w Polsce (141,6 metra).

Plaża Sródmieście, mimo bliskiego sąsiedztwa portu,  otrzymała  certyfikat "Błękitnej Flagi" (za czystość i bezpieczeństwo)

Bulwar im. Feliksa Nowowiejskiego służy za falochron oraz ulubione miejsce spacerowe gdynian i turystów.

Wiosenny spacer przy powiewach morskiej bryzy to czysta przyjemność!

Plaża Redłowo jest urzekająco piękna; otaczają ją strome polodowcowe moreny.

Klif w Redłowie (Klif Orłowski), wysoki na 60 metrów rozciąga się na długości 650 m.

To  jeden z najbardziej malowniczych fragmentów polskiego wybrzeża. 

Domek Żeromskiego -  biały domek, w którym mieszkał i tworzył Stefan Żeromski. Obecnie mieści się w nim ekspozycja pamiątek po pisarzu  oraz  stylowa kawiarnia (zwiedzanie w soboty 11:00-14:00, wstęp wolny).

Plaża Orłowo to plaża z molem spacerowym oraz promenadą Królowej Marysieńki. Przy promenadzie, blisko mola, ustawiono ławeczkę  Antoniego Suchanka, malarza marynisty urodzonego na Podkarpaciu.

Drewniane molo w Orłowie z lat 30-tych liczy 180 metrów długości.  Na nowo postawionych ławkach, oświetlonych, stylowymi lampami można usiąść, odpocząć, a  przy tym podziwiać nadmorski krajobraz. Obok wejścia na molo (wstęp bezpłatny) znajduje się przystań rybacka - miejsce o niepowtarzalnym klimacie.

Gdynia, port, apartamentowce

Stężenie jodu w miejscach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie.

Sopockie "Must-See"

Skansen Archeologiczny - Grodzisko

- najstarszy zabytek w Sopocie. Ten urokliwy skansen archeologiczny, położony jest w malowniczej scenerii bujnej zieleni i szumiących strumyków.  Wszystkie elementy zabudowy zrekonstruowano dokładnie w miejscach odkrycia ich reliktów.

W nowoczesnym pawilonie wystawienniczo-edukacyjnym ma miejsce stała wystawa najstarszych zabytków archeologicznych Sopotu. Znajdziemy tam także opis pradziejów

Skansen Archeologiczny - Grodzisko w Sopocie

południowej strefy obszaru Morza Bałtyckiego, prezentowany z wykorzystaniem nowoczesnych technik audiowizualnych. W soboty wstęp na wystawy bezpłatny.

Molo to wizytówka kurortu. Obiekt składa się z 2 części: drewnianej i lądowej.

Część lądowa - Skwer Kuracyjny - to rozległy plac, na którym znajdują się:

Parasolnik z Sopotu

Parasolnik - barwna postać Sopotu w latach 60-tych

Molo w Sopocie

przepiękna zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym, muszla koncertowa i punkty gastronomiczne.

Część drewniana (spacerowa) obejmuje oprócz głównego pomostu (511,5 metra długości z czego 458 metrów wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej) pokłady dolne i pokład boczny (umożliwiające przybijanie statków pasażerskich) oraz przystań jachtową.

Przy głównym wejściu na molo jest dawny zakład balneologiczny z charakterystyczną wieżą widokową,  zbudowany na początku XX wieku. Po drugiej stronie mola, niemal z plaży wyrasta ogromna bryła Grand Hotelu – drugiego symbolu miasta.

Wejście na molo do końca kwietnia jest bezpłatne.

Krzywy Domek w Sopocie

Ulica Bohaterów Monte Cassino tzw. Monciak biegnie na miejscu dawnej drogi gruntowej z XVII wieku, która łączyła wieś z osadą rybacką. Ulica o długości 635 metrów stanowi główny deptak nadmorskiego uzdrowiska zamknięty dla ruchu samochodowego. Przechadzając się ulicą mamy okazję zobaczyć:

Krzywy Domek - budynek o osobliwej architekturze za projekt, którego w 2002 roku Pracownia Projektowa M. K. Szotyńska otrzymała nagrodę główną w Konkursie Wielkich Marzycieli (w kategorii „Architektura”). 

Rzeźba "Parasolnik" - niewielki pomnik upamiętniający postać „Parasolnika” (Pana Czesława z Sopotu) - niezwykle barwnej postaci, jednej z ciekawszych osób zamieszkujących Sopot w latach około 1960-1990.

Rzeźba "Rybak" - wisząca rzeźba nad jedną z uliczek

odchodzących od Monciaka.

Rzeźba "Jaś Rybak" - stoi na małym placu za Klubem Środowisk Twórczych SPATiF (elitarne miejsce spotkań sopockiej bohemy).

Zabytkowa architektura w Sopocie to głównie wznoszone na początku XX wieku budowle w stylu romantycznym oraz architektura letniskowa (z werandami, wykuszami), wzbogacane o detal secesyjny.

.... a do tego liczne kawiarenki i restauracje tworzące niepowtarzalny klimat!

Gdańsk - Westerplatte

Cały drugi dzień naszej wycieczki poświęcimy na zwiedzanie "miasta nad miastami".  

Gdańsk - Westerplatte

Gdańsk - Brzeźno

Molo w Brzeźnie wybudowane w latach 1993-96 przypomina wyglądem to z Sopotu. Mierzy 130 metrów długości i jest w całości drewniane.  Po obu stronach mola na strzeżonych plażach przygotowano dwa kąpieliska morskie.

Półwysep Westerplatte to jeden z najważniejszych i najlepiej znanych symboli oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców. Kulminacyjnym punktem zwiedzania  półwyspu jest Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Hity Gdańskiej Starówki:

Fontanna Neptuna - XVII-wieczny symbol związku Gdańska z morzem.

Droga Królewska - reprezentacyjny trakt starego miasta zwieńczony bogato zdobionym łukiem triumfalnym – Złotą Bramą.

Początek traktu to Brama Wyżynna, dalej biegnie przez Złotą Bramę na ulicę Długą wzdłuż patrycjuszowskich kamienic o imponujących fasadach, charakterystycznych dla miast  hanzeatyckich. Przez Bramę Zieloną zamykającą od strony Motławy najpiękniejszy rynek Gdańska - Długi Targ trakt prowadzi ku Bramie Żuławskiej

Gdańsk - Stare Miasto - Neptun

Gdańsk, Ołowianka, Żuraw

Ulica Długie Pobrzeże - ulubione miejsce spacerów gdańszczan i obowiązkowy punkt w programie przebywających w Gdańsku wycieczek.

Długie Pobrzeże powstało z pomostów, które znajdowały się przed każdą bramą wodną i służyły do wyładunku towarów. Z czasem pomosty połączono ze sobą i w ten sposób powstał bulwar z kawiarenkami i restauracjami z widokiem na łodzie pływające po Motlawie. 

Żuraw - położony nad Motławą, największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, a zarazem warowna brama wodna o dwóch potężnych ceglanych basztach, chroniąca niegdyś miasto od strony portu.

Dziś mieści oddział Narodowego Muzeum Morskiego.

Wyspa Spichrzów - powstała w wyniku ogrodzenia fosą wydzielonego terenu pod spichlerze. Dokonano tego  z obawy przed pożarami i grabieżami. Wyspa została obrócona w ruinę na początku 1945 roku, w wyniku działań wojennych. Teren aktualnie przechodzi proces rewitalizacji. Zaprojektowany kompleks będzie kontynuował starogdański styl architektoniczny.

Wyspa Ołowianka - w okresie  największego rozkwitu portu znajdowało się na niej siedem spichlerzy. Obecnie spichlerze „Panna”, „Miedź” i „Oliwski” oraz dobudowane „Mała” i „Duża Dąbrowa” mieszczą siedzibę i sale ekspozycyjne Narodowego Muzeum Morskiego.

Rzygacze - ozdobne zakończenia rur spustowych o fantazyjnych kształtach. Kamienne paszcze lwów, smoków, morskich stworów zdobią gdańskie ulice, a przede wszystkim ulicę Mariacką, gdzie występują najliczniej.

Ulica Mariacka - prowadząca od kościoła Mariackiego do Długiego Pobrzeża, zamknięta średniowieczną Bramą Mariacką, jest wspaniałym przykładem dawnej zabudowy gdańskiej z charakterystycznymi przedprożami wąskich, bogato dekorowanych kamienic, należących niegdyś do zamożnych kupców i rzemieślników.

Przedproża - zdobione rzeźbami murowane ganki między ulicą, a wejściem do budynków - przy dogodnej pogodzie były miejscem życia towarzyskiego mieszkańców i zabaw dzieci.

Gdańsk - ulica Mariacka
Bazylika Mariacka

Zegar astronomiczny - XV-wieczne dzieło Hansa Düringera: zrekonstruowany niezwykły zabytek, który skrywają mury Bazyliki Mariackiej.

Bazylika Mariacka - najpotężniejsza budowla gotycka miasta,  należy do największych świątyń europejskich (może pomieścić nawet 25 tysięcy osób). Jej wnętrza o wyjątkowo pięknym gwiaździstym sklepieniu wspartym na 27 masywnych filarach kryją wiele doskonałych dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej. Z wieży kościelnej (82 m) rozpościera się imponujaca panorama na Stare Miasto i stocznię.

Kaplica królewska - jedyna barokowa świątynia gdańskiej starówki,  przylega do północnej ściany kościoła Mariackiego. Została wzniesiona, wraz z przylegającymi do niej kamieniczkami przez króla Jana III Sobieskiego. Strzegą jej cztery dostojne lwy.

Ratusz Głównego Miasta - najokazalsza budowla świecka Gdańska. Wejście na galerię widokową pozwala podziwiać piękną panoramę miasta przy muzyce rozbrzmiewających co godzinę dzwonów.

Dwór Artusa - jego historia sięga XIV wieku. Tradycja Dworów Artusa wywodzi się z średniowiecznego etosu rycerstwa europejskiego. Budynki służące spotkaniom miejskiego patrycjatu i włodarzy powstawały szczególnie w miastach hanzeatyckich, wśród których Gdańsk zajmował szczególną pozycję.

Dom Uphagena  jest jedyną w Gdańsku odtworzoną wraz ze swym wystrojem kamienicą mieszczańską. We wnętrzach zamontowane zostały zachowane elementy wystroju - boazerie, piece. Zrekonstruowano tkaniny i upięcia okienne. Wyposażenie wnętrz: meble, instrumenty muzyczne, obrazy, ceramika pochodzą w przeważającej części z drugiej połowy XVIII wieku.

Gdańsk - rzygacze

Wielka Zbrojownia w Gdańsku, zwana również arsenałem, to jeden z najokazalszych świeckich budynków renesansowej zabudowy Gdańska. Jego fasady zdobią liczne detale, między innymi  lwy podtrzymujące herby Gdańska, posąg Minerwy, kamienne maski, postacie gdańskich wojowników, figura Kozaka z leżącą u jego stóp ściętą głową oraz dwie ośmioboczne, wysokie wieżyczki, zwieńczone hełmami z blachy.

PLAN WYCIECZKI W SKRÓCIE

Dzień 1 - sobota, 13.04.2019, 15 km, Nadmorski szlak pieszy

Gdańsk: Park w Oliwie i Katedra Oliwska - Trójmiejski Park Krajobrazowy: Wzgórze Pachołek (101 m, wieża widokowa) - Góra Kościuszki (103

Trójmiasto - nordic walking

m, punkt widokowy); Gdynia: Śródmieście - Marina - Okręt-Muzeum ORP "Błyskawica" - Statek-muzeum" Dar Pomorza" - Dzika plaża Redłowo - Rezerwat Kępa Redłowska - Klif Orłowski - plaża Orłowska - Domek Żeromskiego - Przystań Rybacka - Molo w Orłowie - Promenada Królowej Marysieńki - Sopot: Park Północny - Skansen Archeologiczny (grodzisko) - Skwer Kuracyjny - Molo w Sopocie - plaża - Monciak - Krzywy Domek - Fontanna Jasia Rybaka

Dzień 2 - niedziela, 14.04.2019, Gdańsk

Gdańsk: Brzeźno (park, plaża i molo) - Westerplatte (Pomnik Obrońców Wybrzeża) - Główne Miasto: Ratusz, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Bazylika Mariacka, Żuraw, Złota Kamienica, Dom Uphagena, Kaplica Królewska, Wyspa Ołowianka

Zaplanowany dystans będzie rozłożony na cały dzień.      Łazikujemy i zwiedzamy na lekko.

Najlepsze punkty widokowe w Gdańsku: wieża widokowa na Wzgórzu Pachołek, wieża Ratusza Głównego Miasta, wieża Bazyliki Mariackiej, Wieża Więzienna w Muzeum Bursztynu, wieża widokowa Muzeum Archeologicznego.

Kwestie organizacyjne:

Zbiórka i wyjazd: piątek/sobota 12/13.04.2019, godzina 24:00 (o północy), Plac Bankowy.

Powrót do Warszawy na Plac Bankowy planowany jest w niedzielę około godz. 23:00.

Koszt integracji turystycznej wynosi 270 PLN i obejmuje:

- nocne przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Trójmiasto - Warszawa,

- przejazdy lokalne autokarem, dojazdy na szlak i do zwiedzanych miejsc,

- nocleg z pościelą w przestronnych pokojach 3 i 4-osobowych, łazienki na korytarzu. Możliwość noclegu w pokoju 2-osobowym z łazienką - dopłata 25 PLN od osoby.

- wypasione śniadanie w niedzielę,

- zwiedzanie Starego Miasta w Gdańsku indywidualne i z lokalnym przewodnikiem,

- ubezpieczenie NNW na 2 dni w Signal Iduna Polska TU S.A.,

- przygodę na szlaku, relaks na plaży oraz wieczorną integrację,

- mapki zwiedzanych miejsc.

Nocleg w Gdańsku

Powyższa kwota nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, jednego lokalnego przejazdu SKM w Trójmieście oraz pozostałych posiłków w trakcie wycieczki. Wstęp bezpłatny: na wieżę widokową na Wzgórzu Pachołek, na wystawy w skansenie w Sopocie, na molo w Brzeźnie, Orłowie i Sopocie, do Archikatedry Oliwskiej i Bazyliki Mariackiej.

Jeżeli masz ochotę na weekendową, pełną atrakcji przygodę nad morzem w fajnej grupie wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com