Łazik

         

integracja turystyczna

Nadmorski szlak pieszy i Trójmiasto         Dzikie Mazury         Gorce         Tatry Wysokie         Ukraina         planowane integracje

01-04.05.2019 Beskid Śląsko-Morawski i Góry Wsetyńskie + Ostrawa (integracja górska, widoki i zwiedzanie, 54 km, 4 dni)

Zapraszamy na aktywny długi weekend w regionie Beskidy-Wołoszczyzna w Republice Czeskiej.

Majówka to doskonały czas na

odkrywanie mniej znanych zakątków Czech!

Raj dla fotografów i miłośników górskich wędrówek:   

rozległe widoki, malownicze doliny, jaskrawozielone łąki usiane stadami owiec, bajkowa architektura drewniana...

i wszystko to w oprawie pięknej tradycji ludowej Wołochów.

Idylliczne krajobrazy za sprawą dziewiczej przyrody i kultury pasterskiej z pewnością urzekną każdego wędrowca, który zawita w strony Wołoszczyzny Morawskiej!

Wołoszczyzna Morawska (Valašsko) to region w Republice Czeskiej największego zasiedlenia przez Wołochów w XVI.

Wołosami określa się grupę półosiadłych, wolnych pasterzy, posługujących się odrębnym językiem, swobodnie migrujących między państwami na terenie Karpat. Ich przodkowie przybyli z Bałkanów i Rumunii. Część z nich dotarła na północne Morawy, czyli teren nad granicą czesko-słowacką obejmujący Beskid Śląsko-Morawski i Góry Wsetyńskie.

Łysa Góra (1323 m) to najwyższy szczyt Beskidów Morawsko-Śląskich. Z tej majestatycznej góry rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na okoliczne miasta: Ostravę, Havířov i Frýdek-Místek. Można z niej dostrzec także inne szczyty beskidzkie - Radhošť i Velký Javorník, Travný i Smrk, a także Małą Fatrę oraz skaliste szczyty Tatr Wysokich.

Na samym szczycie znajduje się siedziba ratowników górskich, stacja meteorologiczna, a charakterystycznym punktem jest nadajnik o wysokości 78 metrów. Pierwsze schronisko (im. Albrechta Habsburga)  wybudowano tutaj 1880 roku. Obecnie działają: schronisko im. Bezruča i schronisko Emila Zátopka.

Satinský vodopád jest to najpiękniejszy odcinek potoku Satina o długości 1 km, wcięty głęboko na 15 metrów w odsłonięte masy skalne u podnóża Łysej Góry. Wysokogórski charakter środowiska ostro kontrastuje z okolicznymi lasami. Dominują tu liczne małe wodospady, kaskady, sadzawki wodne, progi skalne i specyficzny mikroklimat.

Góra Radhošť (1129 m) to szczyt w Beskidzie Śląsko-Morawskim, pradawne miejsce kultu Radogosta (czes. Radegasta), pogańskiego boga wojny, zwycięstwa, słońca i obfitości. Wielki pomnik Radogosta, stojący tuż pod szczytem, na wysokości ponad 1100 metrów  podoba się nie tylko miłośnikom fantastyki. Z pobliskiej wieży widokowej można dojrzeć najwyższy szczyt Beskidów - Łysą Górę. Na szczycie stoi ponadto zabytkowa drewniana kaplica pielgrzymkowa świętych Cyryla i Metodego z 1989 roku.

Góra Velký Javorník  (918 metrów) należy do pasma Beskidu. Z wybudowanej na szczycie wieży widokowej (wys. 26 m) można dostrzec Beskidy i Frenštát pod Radhoštěm, a przy dobrej pogodzie - Malou i Velkou Fatru, Roháče i Jesionki.

Góra Vysoká (1024 m) to najwyższy szczyt Gór Wsetyńskich. Na stokach szczytu znajduje się źródło rzeki Dolna Beczwa.

Góra Čarták (952 m) wznosi się w paśmie Gór Wsetyńskich. Z wieży widokowej  (wysokość 30 metrów) rozciąga się piękny widok, zwłaszcza Jaworników, Radhošťskiego grzbietu, Beskidów, Łysej Góry, Małej i Wielkiej Fatry, a przy bardzo dobrych warunkach można dostrzec Tatry Zachodnie. Wieża Čartak służy głównie jako maszt telekomunikacyjny oraz jako platforma widokowa. Wygląd masztu nawiązuje do tradycji architektonicznych regionu; żelbetonowa konstrukcja jest całkowie obudowana deskami świerkowymi.

Góra Soláň (860 m) należy do pasma Gór Wsetyńskich. Zalicza się ją do najpiękniejszych miejsc regionu. W zabytkowej drewnianej dzwonnicy znajduje się wystawa artystów grafików, malarzy, fotografików zainspirowanych  sztuką ludową i krajobrazami Wołoszczyzny. Obok dzwonnicy znajduje się plenerowa galeria rzeźb drewnianych. W ateliér Karla Hofmana można zapoznać się

z twórczością znanego malarza akedemickiego. Autorem projektu domu artysty jest Jiři Auermüller, który zdecydował się na wykorzystanie do budowy wyłącznie naturalnych materiałów: drewna i kamienia. Teren tej nastrojowej posiadłości z przepięknym widokiem na okolicę stał się dla wielu par młodych wymarzonym plenerem ślubnej ceremonii.

Jurkovičova rozhledna to wieża widokowa (wys. 31 metrów) o niezwykłej estetyce nawiązującej do tradycji architektonicznych regionu. Zbudowana została w 2012 roku na podstawie oryginalnego szkicu sprzed 100 lat autorstwa architekta słowackiego Dušan Samo Jurkoviča.

Przełęcz Pustevny leży między górami Radhošť i Tanečnice, na wysokości 1018 metrów. Nazwa pochodzi od mieszkających tu pustelników. Ostatni z nich zmarł w roku 1874. Na przełęczy został wybudowany w 1940 roku pierwszy wyciąg krzesełkowy w Europie.

Pustevny słyną z kolorowych, drewnianych budynków w stylu secesyjnym autorstwa architekta Dušan Samo Jurkoviča.

Przytulna Maměnka i restauracja Libušín należą do najcenniejszych zabytków w Beskidach. W Pustevnach znajduje się także stuletnia, drewniana dzwonnica wołoska, ozdobioną barwnymi ornamentami oraz stylowe, drewniane koliby, dawne schronienie pasterzy podczas wypasu, w których można odpocząć i spróbować specjałów tutejszej kuchni.

Skansen Wołoski w Rožnově pod Radhoštěm to najstarszy i jeden z największych skansenów tego typu w Europie Środkowej, otwarty 1925 roku. Dzięki muzeum można zapoznać się z architekturą ludową  ze środowiska miejskiego i wiejskiego: z zapomnianymi, tradycyjnymi rzemiosłami, sztuką i zwyczajami ludowymi mieszkańców Wołoszczyzny Morawskiej. Znajdziemy tu setki wołoskich budynków drewnianych. Możemy spróbować miejscowych specjałów i zajrzeć do warsztatów rzemieślniczych. Najstarszą i najciekawszą częścią skansenu, którą będziemy zwiedzać jest Drewniane Miasteczko, do którego zostały przeniesione domy z rynku w Rožnovie oraz piękny kościół z pobliskiej wioski.

Beskidzkie Niebo jest to szlak po ziemi i kładkach na wysokości, liczący blisko dwa kilometry. Obejmuje drewniany pomost nad wąwozem górskiego potoku, ekspozycję Życie w koronach drzew, są tu figury drapieżnych ptaków, które zwisają na zadaszeniu amfiteatru, od którego pochodzi nazwa całej trasy.

Ostrawa to trzecie pod względem wielkości miasto Czeskiej Republiki, jest sercem Kraju Śląsko-Morawskiego.

Leży blisko granicy słowackiej i polskiej nad brzegiem rzeki Ostavicy z widokiem na piękne pogórze Beskidów. Tradycja wiąże miasto z wydobyciem czarnego węgla i ciężkim przemysłem. Wydobycie węgla zakończono w 1994 roku  i od tego czasu miasto przeszło wielką przemianę i wypiękniało.

Główne atrakcje Ostrawy, które zwiedzimy:

Wieża Widokowa zlokalizowana w Nowym Ratuszu. Pomimo, iż Nowy Ratusz wybudowano w Ostrawie już w latach dwudziestych ubiegłego wieku, taras widokowy na jego wieży jest do dnia dzisiejszego najwyżej położoną ratuszową platformą widokową w kraju.

Wieża liczy 85 metrów wysokości, a platforma widokowa znajduje się na wysokości 73 metrów nad ziemią. Można z niej podziwiać przepiękny widok na całą Ostrawę, pasmo górskie Beskidów i Polskę. Przy dobrej pogodzie można dostrzec także Jesioniki.

Plac Tomasza Masaryka – rynek znajdujący się w historycznej Ostrawie Morawskiej. Główny trakt został wytyczony w średniowieczu.

Muzeum Ostrawskie – zlokalizowane w budynku starego ratusza, który spłonął w 1556 roku.

Jednak został odbudowany w II połowie XIX wieku.

Katedra Boskiego Zbawiciela – wybudowana w 1889 roku. Neobarokowa architektura prezentuje się bardzo pięknie w trzynawowym kościele.

Będąc w Ostrawie warto spróbować mącznych knedlików w wersji na słono jako dodatku do dań mięsnych lub na słodko w postaci deserów z bitą śmietaną. Polecamy również przepyszną zupę czosnkową, która poza tym, że jest smaczna, ma również dobry wpływ na nasze zdrowie. W Ostrawie zlokalizowany jest browar Ostravar, więc będąc w mieście spróbujmy smacznego czeskiego trunku.

Inne regionalne specjały:

Štramberské uší (Sztramberskie uszy) - odmiana pierników w kształcie zwiniętej rurki (trąbki), piwo Redegast produkowane w browarze Nošovice, likér Lysá hora - łagodny likier ziołowy o słodko-gorzkim

smaku, produkowany  od 1856 roku, sklenovské preclíky - ichniejsze precle, hukvaldské koláčky - słynne kołacze, wyroby cukiernicze Marlenka - słodkości cieszące się uznaniem wśród łasuchów w wielu krajach Europy, Azji oraz w Ameryce Północnej, lokalne sery.

Ostrawa

PLAN WYCIECZKI

Dzień 1 - środa, 01.05.2019, 14 km, czas prześcia: 5 h + przerwy

Beskid Śląsko-Morawski: Malenovice (486 m) - Satinský vodopád - Studená jeskyně - Ondrášova jeskyně - Lukšinec - Łysa Góra (1323 m, punkt widokowy, schronisko) - Lukšinec - Butořanka - Ostravice (412 m, sklep, restauracja)

Dzień 2 - czwartek, 02.05.2019, 13 km, czas prześcia: 5 h + przerwy + zwiedzanie

Beskid Śląsko-Morawski: Rožnov pod Radhoštěm (380 m, skansen) - Jurkovičova rozhledna (wieża widokowa) - Černá hora - Velka Polana (981 m) - Radhošť (1129 m, punkt widokowy) - Radegast (1106 m) - Pustevny (1018 m, schronisko)

Dzień 3 - piątek, 03.05.2019, 13 km, czas prześcia: 5 h + przerwy

Góry Wsetyńskie: Bumbalka - Čarták (953 m, wieża widokowa) - Vysoka (1024 m) - źródło Beczwy - Kotlová (869 m) - Jezerna (górski bufet, 11 km) - Soláň (861 m) - Čarták (805 m, przełęcz)

Dzień 4 - sobota, 04.05.2019, 14 km, czas prześcia: 5 h + przerwy + zwiedzanie

Beskid Śląsko-Morawski:  Dolní Paseky (425 m) - Mysi hora - Mały Javornik (838 m) - Wielki Javornik (917 m, wieża widokowa) - Ścieżka przyrodnicza Beskidzkiego Nieba - Frenštát pod Radhoštěm; Ostrawa: Stare Miasto, wieża widokowa Nowego Ratusza

Łazikujemy i zwiedzamy na lekko.

Kwestie organizacyjne

Zbiórka i wyjazd: wtorek 30.04.2019, godzina 23:00, Plac Bankowy.

Powrót do Warszawy planowany jest w nocy z soboty na niedzielę 04/05.05.2019 około godz. 01:00-03:00.

Koszt górskiej integracji turystycznej wynosi 580 PLN i obejmuje:

- nocne przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Beskid Śląsko-Morawski - Warszawa,

- przejazdy lokalne, dojazdy na szlak i do zwiedzanych miejsc,

- 3 noclegi w całorocznych 6-7 osobowych domkach, w każdym domku dwie sypialnie, w pełni wyposażona kuchnia, łazienka, salon, weranda.

- 6 posiłków: 3 wypasione śniadania w formie bufetu i 3 obiadokolacje

- opieka pilota,

- ubezpieczenie KL i NNW na 4 dni w Signal Iduna Polska TU S.A.,

- przygodę na szlaku, zwiedzanie oraz wieczorną integrację w fajnej grupie,

- mapki z trasami.

Powyższa kwota nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz pozostałych posiłków w trakcie wycieczki.

Jeżeli masz ochotę na aktywny, długi weekend w fajnej grupie wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com