Łazik

integracja turystyczna

Gorce       Rugia       Wigry       Czarna Hańcza       Czeski Raj       Tatry Wysokie       Karpaty Ukraińskie       planowane integracje

27-28.07.2019 Malownicze Roztocze + Zamość (integracja rowerowa, 2 dni, 103 km)

W lipcowy weekend zapraszamy na rowerową przygodę najpiękniejszymi trasami rowerowymi w Polsce.

Roztocze to najpiękniejszy zakątek Polski, raj dla rowerzystów, piękna kraina, która łączy Wyżynę Lubelską z Podolem, jego sercem i stolicą jest Zamość.

Zapraszamy do spędzenia weekendu w tym urokliwym rejonie. Podczas dwóch dni jazdy na rowerze, poznamy najpiękniejsze miejsca tego regionu. Pokonamy ponad 100 kilometrów, pojedziemy szlakami Green Velo i Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza przez Roztoczański Park Narodowy, Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej i Krasnobrodzki Park Krajobrazowy.

Na naszej trasie malownicze wzgórza i rezerwaty, piękne krajobrazy, wieże i

platformy widokowe, kamieniołomy, plaże i kąpieliska. Odwiedzimy znane miejsca i atrakcje turystyczne: Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Krasnobród, okolice Suśca (wodospad na Jeleniu i Szumy na Tanwi).  W drodze powrotnej zwiedzimy Zamość - stolicę Roztocza z renesansowym Rynkiem, wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

PLAN WYCIECZKI W SKRÓCIE

Dzień 1 - sobota, 27 lipca, 65 km: 

Trasa: Zwierzyniec (kościół "Na Wyspie", browar) - Stawy Echo (plaża) - Roztoczański Park Narodowy - Green Velo - Florianka - Górecko Stare - Rezerwat Szum - Górecko Kościelne (tama, kaplica "Na Wodzie") - Józefów (wieża widokowa) - Hamernia - Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej - Nowiny (kamieniołom, wieża widokowa) - Susiec - Wodospad na Jeleniu - Szumy na Tanwi - Rybnica - Susiec (wieża widokowa) - Kunki - Łasochy - Łuszczacz - Krasnobrodzki Park Krajobrazowy - Szur - Krasnobród (zalew, plaża, kąpielisko)

Osoby z słabszą kondycją mają możliwość skrócenia trasy do 55 km.

Dzień 2 - niedziela, 28 lipca, 38 km:

Trasa: Krasnobród (podklasztor, kamieniołom, wieża widokowa) - Hutki - Trzepieciny - Bondyrz (młyn) - Guciów (zagroda) - Obrocz - Zalew Rudka (plaża) - Tartaczna Góra (wieża widokowa) - Zwierzyniec - Bagno - Turzyniec - Centralny Szlak Rowerowy Roztocza - Szczebrzeszyn; Zamość

Zwierzyniec położony jest nad Wieprzem, przy granicach Roztoczańskiego Parku Narodowego. Jego nazwa pochodzi od utworzonego tu w XVI wieku tzw. zwierzyńca, w którym trzymano m.in. żubry, łosie, jelenie, dziki, wilki, rysie i tak rozpoznawalne dla roztocza – tarpany, czyli dzikie konie leśne.  Głównymi atrakcjami miejscowości są: romantyczny  park z pięknie położnym na wyspie kościołem pw. św. Jana Nepomucena, browar Zwierzyniecki powstały w ramach Ordynacji Zamojskiej na początku XIX wieku oraz  Stawy Echo założone w dorzeczu strumienia Świerszcz; położone  na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, w płaskiej, rozległej dolinie, wśród lasów, u stóp wydmy stanowiące atrakcję pod względem krajobrazowym, a także rekreacyjnym.

Krasnobród to urokliwe, nadwieprzańskie miasteczko, uzdrowisko i popularny ośrodek turystyczny w sercu Roztocza. Najpopularniejszą formą wypoczynku jest plażowanie i kąpiel w zalewie położonym nad rzeką Wieprz. Atrakcyjny punkt widokowy w mieście to położony dość wysoko kamieniołom, na północ od zalewu, gdzie znajduje się niewielka baszta.

Krasnobród to ponadregionalny ośrodek kultu religijnego. We wschodniej części miasta, w Podklasztorze, znajduje się barokowy zespół klasztorny dominikanów. W jego skład wchodzi kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Kościół od 300 lat jest znanym ośrodkiem kultu maryjnego, odwiedzanym licznie przez pielgrzymów. W zabudowaniach klasztoru mieści się Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, w którym zgromadzone są eksponaty będące odzwierciedleniem rzemiosł takich jak: garncarstwo, gontarstwo oraz meblarstwo (wyrób skrzyń krasnobrodzkich).

Filozofowie i urbaniści zawsze marzyli o stworzeniu miasta idealnego. Jego koncepcje opracowywali również włoscy architekci doby renesansu, ale to w  Zamościu udało się ją najpełniej zrealizować. Plan miasta nakreślony przez Bernarda Moranda nawiązuje do antropomorficznej koncepcji (tzw. Człowieka Witruwiańskiego) i odpowiada ludzkiej sylwetce, gdzie pałac jest głową, główna ulica łącząca rezydencję z bastionem VII – kręgosłupem, a akademia i katedra sercem i płucami. Poprzeczna arteria z trzema rynkami była brzuchem, zaś służące do obrony bastiony – rękami i nogami.  Większość zabudowy stanowią renesansowe kamienice, a katedra należy do najwybitniejszych osiągnięć architektury późnego renesansu.  Zamość - miasto idealne - jest szczytowym osiągnięciem  myśli urbanistycznej swojej epoki, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1992 r.

KWESTIE ORGANIZACYJNE

Zbiórka i wyjazd: Warszawa, Plac Bankowy, sobota, 27 lipca, godz. 5:40.

Jeździmy i zwiedzamy na lekko, tylko z niezbędnymi rzeczami, pozostały nasz bagaż będzie dostępny w miejscu noclegu lub w autokarze. Trasa umiarkowanie łatwa, urozmaicona, malownicza z dużą ilością atrakcji, bez długich wyczerpujących podjazdów, w sobotę dość długi dystans można w razie potrzeby skrócić.

Powrót: Warszawa, Plac Bankowy, niedziela, 28 lipca, godz. 23:30-0:15.

Koszt integracji rowerowej wynosi 325 PLN i obejmuje:

- przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Zwierzyniec oraz Szczebrzeszyn - Zamość - Warszawa,

- transport rowerów na specjalnej przyczepie,

- transfer bagażu do miejsca noclegu,

- nocleg w domkach w Krasnobrodzie (oddzielne sypialnie, kuchnia, łazienka, pościel) blisko zalewu i plaży,

- ubezpieczenie NNW na 2 dni w Signal Iduna Polska TU S.A.,

- przygodę na rowerach, widoki, zwiedzanie i relaks nad Zalewem oraz wieczorną integrację w fajnej grupie (możliwość ogniska),

- opieka pilota / przewodnika,

- mapki z trasami i szlakami.

Powyższa kwota nie obejmuje posiłków oraz wstępu do zwiedzanych miesc: Zagroda Guciów - 10 PLN.

Jeżeli masz ochotę na rowerową przygodę na najpiękniejszych trasach rowerowych

w Polsce wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com