Łazik

integracja turystyczna

Rowerowa rozgrzewka      Nadmorski szlak pieszy i Trójmiasto       Czeskie Beskidy      Dzikie Mazury      Gorce      planowane integracje

06-07.07.2019 Czarna Hańcza - kontakt z naturą (przygoda z kajakiem i integracja, 2 dni)

Na lipcowy weekend zapraszamy na spływ kajakowy szlakiem Czarnej Hańczy.

Północno-wschodni skrawek Polski, jakim jest Pojezierze Suwalskie i Augustowskie, charakteryzuje się mniejszym zaludnieniem w porównaniu z pozostałymi częściami Polski. Dlatego woda i powietrze są tutaj czystsze, przyroda mniej nadgryziona przez cywilizację i łatwiej znaleźć można ciszę i spokój. Dla miłośników kajakowania jest to prawdziwy raj.

Szlak kajakowy Czarnej Hańczy to jeden z najpiękniejszych nizinnych szlaków wodnych Polski.

PLAN SPŁYWU

Dzień 1 - sobota, 6 lipca, 18 km, 5 h:  Maćkowa Ruda - Wysoki Most - Frącki

Spływ rozpoczyna się szerokim odcinkiem rzeki z wolnym nurtem i wysepkami porośniętymi trzciną, otoczonym łąkami i polami. Czarna Hańcza płynie w szerokiej dolinie aż do Wysokiego Mostu.

Od tego momentu zwęża się i znacznie przyspiesza – płyniemy pięknym śródleśnym odcinkiem w głębokim wąwozie. Na tym etapie na trasie jest kilka malowniczych miejsc na odpoczynek. Na lewym brzegu na wysokości Sarnetek jest mały sezonowy sklepik, a o możliwości zakupu świeżych produktów gospodarskich (mleko, sery, warzywa, owoce, nawet nalewki) informują tablice ustawiane przy brzegu przez gospodarzy.

Dzień 2 - niedziela, 7 lipca, 22 km, 6 h: Frącki - Dworczysko - Rygol - Mikaszówka

Od miejscowości Frącki Hańcza ma dość szybki nurt i piaszczyste dno, zachęcające do postoju i kąpieli w rzece. Meandruje wśród pól i łąk, jednak widoki ograniczają trzciny porastające oba brzegi. Nie sposób się nudzić – trzeba cały czas manewrować, uważając na pojawiające się co kilkadziesiąt metrów zakręty. W połowie etapu odpoczynek w Okółku – przy barze, gdzie w sezonie ustawiają się kolejki po pyszną szarlotkę, wypiekaną przez właścicielkę pola. Na tym odcinku brzegów rzeki nie porastają drzewa i wysoka roślinność – w bezchmurne dni nie ma żadnej ochrony przed promieniami słonecznymi. Ostatni etap po Czarnej Hańczy prowadzi pięknym i dzikim puszczańskim odcinkiem. Liczne powalone drzewa i kłody częściowo przegradzające koryto stanowią dodatkową atrakcję. Wartki nurt pozwala skupić się na wspaniałych widokach, wioseł można używać tylko do manewrowania kajakiem. Ostatnie 2 km płyniemy już Kanałem Augustowskim, pokonując 2 śluzy: Sosnówek i Mikaszówkę. Podniosą one nas o ponad 5 metrów powyżej poziomu wód Czarnej Hańczy. Spływ kończymy za drugą śluzą w Mikaszówce.

Wyznaczone przez nas trasy są idealne na relaksacyjny, weekendowy spływ dla początkujących i doświadczonych kajakarzy, miłośników przyrody i wszystkich osób preferujących aktywny wypoczynek.

Kwestie organizacyjne

Zbiórka i wyjazd: Warszawa, Plac Bankowy, sobota, 6 lipca, godz. 6:15.

Płyniemy na lekko, w kajakach 2-osobowych, do kajaku zabieramy tylko niezbędne rzeczy. Główny bagaż będzie do naszej dyspozycji w miejscu noclegu lub w autokarze. Należy pamiętać o wodoszczelnych workach, przyda się również wodoszczelne etui na komórkę i aparat fotograficzny, a także nakrycie głowy, kurtka przeciwdeszczowa, balsam do opalania z wysokim filtrem, środek na komary, a na wieczór ciepła bluza, długie spodnie i pełne buty.

Nocujemy w 2-osobowych domkach nad rzeką, wieczorem integrujemy się przy ognisku.

Powrót do Warszawy na Plac Bankowy planowany jest na godz. 22:30-23:45.

Koszt kajakowej integracji wynosi 305 PLN i obejmuje:

- przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Maćkowa Ruda oraz Mikaszówka - Warszawa,

- transfer bagażu do miejsca noclegu,

- wynajęcie na 2 dni dwuosobowych kajaków polietylenowych wraz z kamizelkami asekuracyjnymi,

- transport kajaków na miejsce spływu i po zakończeniu spływu,

- nocleg w domkach nad rzeką,

- wypasione śniadanie w niedzielę,

- kiełbaska i dodatki na wieczorne, sobotnie ognisko,

- bilety wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego,

- ubezpieczenie NNW na 2 dni w Signal Iduna Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.,

- relaks na kajakach oraz wieczorną integrację w fajnej grupie,

Powyższa kwota nie obejmuje pozostałych posiłków w trakcie spływu oraz kosztu przepłynięcia przez śluzy na Kanale Augustowskim. Przed Mikaszówką są dwie śluzy, przepłynięcie śluzy kosztuje 4,08 PLN za kajak.

Nocujemy w domkach nad rzeką. Należy zabrać własną poduszkę i śpiwór, na miejscu za dopłatą można wypożyczyć zestaw pościelowy - poduszka, kołdra, prześcieradło i poszewki (ilość zestawów ograniczona). Łazienki w oddzielnym budynku, prysznic dodatkowo płatny.

Na terenie ośrodka znajduje się bufet.

Trasa spływu jest zróżnicowana, bardzo malownicza i łatwa, brak przenosek.

Jeżeli masz ochotę na aktywny weekend na kajakach wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com