Łazik - integracja turystyczna - Czarna Hańcza - Czeski Raj i skalne miasta - Rysy od strony słowackiej - Karpaty Ukraińskie: Czarnohora, Gorgany, Świdowiec

Łazik

integracja turystyczna

Czeskie Beskidy         Słowacki Raj         Szwajcaria Czeska i Saksońska         Tatry Wysokie         Ukraina         planowane integracje

27-28.06.2020 Wel i Piekiełko (weekendowa przygoda z kajakiem i integracja, 32 km, 2 dni)

W czerwcowy weekend zapraszamy na spływ kajakowy z atrakcjami przez Welski Park Krajobrazowy.

Znajdująca się niecałe 170 km od Warszawy rzeka Wel ma w sobie wszystko czego szuka wytrawny kajakarz – poczynając od 10 jezior przez które przepływa, poprzez urokliwe odcinki meandrujące wśród pól, wzgórz, po leśne przełomowe fragmenty zaliczane do klasyfikacji rzek górskich, a kończąc na pełnym zabytków, historycznym mieście Lidzbark (położonym malowniczo na obu brzegach).

Rzeka Wel stanowiąca główny dopływ Drwęcy to szlak kajakowy bardzo malowniczy i wyjątkowo atrakcyjny krajoznawczo, chociaż na niektórych odcinkach dość trudny. O atrakcyjności szlaku decyduje naturalny, nie zmieniony od wieków charakter rzeki. Spływ kajakiem po Welu z pewnością dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Chwilami mamy wrażenie, że płyniemy wartkim górskim potokiem.

Szczegółowy opis trasy.

Naszą przygodę na kajakach rozpoczniemy we wsi Koty 10 km od Lidzbarka. Przedstawienie instruktora, omówienie trasy, przydział kajaków i zaczynamy. Ze wsi Koty przez Bladowo, dopływamy do Podciborza, gdzie przed mostem kolejowym nurt wzmaga się.

 Ciborzu można obejrzeć wiejski park podworski z okazałym starodrzewem. Przepływamy pod mostem drogowym Działdowo-Lidzbark i po 500 m dopływamy do spiętrzenia przy starym młynie. Do Lidzbarka płyniemy silnie meandrującą rzeką, podziwiając rzadko spotykane na polskich rzekach urwiste, kilkunastometrowej wysokości piaszczyste brzegi. Następnie mijamy ciek Martwicę łączący Wel i Wkrę. W Olszewie przepływamy pod drewnianym mostem drogowym i dopływamy do nieczynnego młyna we wsi Jamielnik-Bełk. Tu rzeka zmienia kierunek z zachodniego na północny. Dalej szlak wiedzie przez teren planowanego użytku ekologicznego Okóle na południe od Lidzbarka i nowodworskiego kompleksu leśnego.

Płynąc silnie meandrującą rzeką w głęboko wciętej dolinie podziwiamy podmokłe fragmenty doliny z zaroślami, które stwarzają dobre warunki bytowania dla wielu ptaków, gadów i płazów. Po pokonaniu tego momentami dość trudnego odcinka dopływamy do starego młyna w Lidzbarku

mijając próg lewą stroną.

Dopływając do Jeziora Lidzbarskiego przepływamy pod 9 mostami drogowymi i 1 wiaduktem kolejowym oraz zaliczamy 40m przenoskę przy funkcjonującym młynie wodnym. Po trudach wyprawy czas na odpoczynek na plaży i zakwaterowanie. Na obiad spacerkiem dotrzemy do restauracji w Lidzbarku. Warto zwiedzić jego zabytki w tym: gotycką basztę z XVI w., magazyny zbożowe, kamieniczki secesyjne, dwie wieże wodociągowe oraz kościóły. Warto również zobaczyć grotę pw. Najświętszej Marii Panny z 1945 r., figurkę z 1802 r. św. Jana Nepomucena nad rzeką Wel, liczne rzeźby oraz odwiedzić Muzeum Pożarnictwa.

Wieczorem integrujemy się przy ognisku z kiełbaską.

W niedzielę po śniadaniu kontynuujemy naszą przygodę na kajakach.

Lidzbark - plaża (Jezioro Lidzbarskie)

Wypływ z Jeziora Lidzbarskiego jest oddzielony od wpływu piaszczystym półwyspem. Płyniemy przez Jezioro Markowe, następnie pod mostem drogowym Lidzbark-Brodnica kierując się w stronę Kurojad. Przepływamy przez piękny jar wzdłuż projektowanego rezerwatu przyrody Las Nadwelski. Po zachodniej stronie rzeki, na gruntach Ciechanówka znajduje się użytek ekologiczny Kurojady. W Kurojadach czeka nas przenoska lewym brzegiem. Po 3 km dopływamy do mostu drogowego i uskoku na rzece przy nieczynnym młynie w Chełstach, tu przenosimy kajaki prawym brzegiem. Za młynem 400 m bystrze.

Dalej rzeka pięknie meandruje wśród trzcin i szuwarów ze zbiorowiskami typowymi dla torfowisk.

Ten dogodny dla bytowania ptactwa wodnego teren jest objęty ochroną jako użytek ekologiczny Chełsty. Rzeka stopniowo przybiera charakter potoku górskiego. Wpływamy w uroczysko Piekiełko, gdzie Wel wcina się głębokim wąwozem w wysoczyznę. Silny prąd, zwalone drzewa podnoszą atrakcyjność tego pięknego odcinka spływu.

Następnie nurt staje się spokojniejszy, rzeka meandruje, przepływamy pod drewnianym mostem i przy następnym moście kończymy nasz malowniczy i emocjonujący spływ we wsi Trzcin.

Po 2-dniowej pełnej atrakcji przygodzie na kajakach wsiadamy do naszego autokaru i wracamy do Warszawy, po drodze zatrzymamy się jeszcze na obiad w Lidzbarku.

Plan spływu kajakowego:

Dzień 1 - sobota, 27.06.2020, 16 km, czas spływu: 5 h: 

Koty - Bladowo - Cibórz - Olszewo - Jamielnik - Lidzbark - Jezioro Lidzbarskie

Dzień 2 - niedziela, 28.06.2020, 16 km, czas spływu: 5 h: 

Jezioro Lidzbarskie - Jezioro Markowe - Kurojady - Chełsty - Piekiełko - Trzcin

Kwestie organizacyjne:

Zbiórka i wyjazd: Warszawa, Plac Bankowy, sobota, 27.06.2020, godz. 6:40.

Dojazd do Lidzbarka około 2 godz. 30 min.

Powrót do Warszawy na Plac Bankowy w niedzielę, 28.06.2020 około godz. 20:30-21:30.

Koszt spływu kajakowego wynosi 290 PLN i obejmuje:  

- przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Lidzbark - Warszawa,

- lokalne przejazdy oraz transfer bagażu do miejsca noclegu,

- wynajęcie na 2 dni dwuosobowych kajaków wraz z kamizelkami asekuracyjnymi,

- transport kajaków na miejsce spływu i po zakończeniu spływu,

- nocleg z pościelą w 2 i 3-osobowych domkach letniskowych, 300 metrów od plaży (Jezioro Lidzbarskie), łazienki w oddzielnym budynku,

- kiełbaska z dodatkami oraz drewno na wieczorne ognisko,

- ubezpieczenie NNW na 2 dni na 10000 PLN w Signal Iduna Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.,

- przygodę na kajakach z odrobiną adrenaliny oraz wieczorną integrację przy ognisku w fajnej grupie,

- zwiedzanie miasteczka Lidzbark i odpoczynek na plaży.

Powyższa kwota nie obejmuje pozostałych posiłków w trakcie spływu.

Śniadanie we własnym zakresie (dostęp do lodówki, czajników i kubków); obiad - około 20 PLN (zupa i drugie danie).

Uwaga! Trasa spływu jest malownicza i dość łatwa na przeważającej części, jednak ze względu na trudniejsze odcinki (szczególnie uroczysko Piekiełko drugiego dnia) spływ przeznaczony jest dla osób, które kajakiem już pływały, osoby początkujące mogą płynąć tylko w towarzystwie osoby z doświadczeniem.

Jeżeli masz ochotę na aktywny weekend i przygodę z kajakiem z odrobiną adrenaliny wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail integracja.turystyczna@gmail.com podając imię, nazwisko oraz numer telefonu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com