Łazik

integracja turystyczna

Czeskie Beskidy         Słowacki Raj         Szwajcaria Czeska i Saksońska         Tatry Wysokie         Ukraina         planowane integracje

19-23.07.2020 Mierzeja Kurońska i Kaliningrad (integracja rowerowa i zwiedzanie, 5 dni, 180 km)

Nadmorski Szlak Rowerowy to najlepsza trasa rowerowa na Litwie wzdłuż najpiękniejszych nadmorskich terenów.

Mierzeja Kurońska zwana jest też perłą Bałtyku, najpiękniejsze miejsce na Litwie i jeden z najbardziej unikalnych krajobrazów w Europie.

Krajobraz Mierzei Kurońskiej – to wspólne dzieło człowieka i przyrody. Najbardziej zachwycają wznoszące się pośród lasów sosnowych piaszczyste wydmy, z których otwierają się wspaniałe widoki na Morze Bałtyckie i Zalew Kuroński.

W położonych wzdłuż Zalewu miejscowościach – Juodkrantė, Pervalka, Preila i Nida – można obejrzeć zabytkowe, kryte trzciną chaty rybaków z suszącymi się obok po połowie sieciami, latarnie nadmorskie, drewniane rzeźby na Górze Czarownic i znajdującą się w pobliżu kolonię kormoranów oraz czapli siwych.

Szerokie, dzikie plaże o złocistym piasku zachęcają do odpoczynku i kąpieli w morskich falach.

Wystarczy raz udać się w to szczególne miejsce, by się upewnić co do jego niepowtarzalnego piękna.

Mierzeja Kurońska – to wyjątkowy przykład stosunku człowieka do zasobów ziemi i morza. 

Litwa - Mierzeja Kurońska - wyprawa rowerowa

Podróżowanie na rowerze to najlepszy sposób, aby poznać przepiękną przyrodę nadmorskiego regionu Litwy, jego kulturę i pejzaże etniczne.

Z Kłajpedy prowadzą trzy szlaki rowerowe, ciągnące się na długość ponad 200 km, przebiegające po najpiękniejszych obszarach litewskiego wybrzeża.

Te trzy trasy, które zachwycają pięknymi krajobrazami, obejmują praktycznie całe wybrzeże Litwy nad Bałtykiem i Zalewem Kurońskim.

Obwód Kaliningradzki - Mierzeja Kurońska, Zelenogradsk i Kaliningrad

Mierzeja Kurońska jest największą atrakcją Obwodu Kaliningradzkiego, została w 2000 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przejedziemy trasą rowerową przez całą Mierzeję Kurońska, aż do nadmorskiego kurortu i uzdrowiska Zielenogradsk. Dystans około 60 km od Nidy do Zielenogradsku podzielimy na kilka etapów, na naszej trasie będą ścieżki ekologiczne i edukacyjne, kładki, tarasy i platformy widokowe, nadmorskie wioski, malownicze jeziora i ciągnące się kilometrami wielkie wydmy.

W Kaliningradzie niewątpliwie najciekawszą atrakcją będzie zwiedzanie od wewnątrz radzieckiej łodzi podwodnej z 1968 roku.

Kaliningrad

PLAN WYCIECZKI

Zbiórka i wyjazd: Plac Bankowy, sobota,18.07.2020, godz. 20:00.

Dzień 1 (19.07.2020): Sventoji - Palanga - Kłajpeda, 50 km

Pierwszego dnia łatwa trasa nadmorskim szlakiem rowerowym, wymarzona dla osób, które nie tylko chcą podziwiać przyrodę, ale również interesują się historią.

Wyruszamy z północnego krańca Pojurza, nadmorskiego miasteczka Šventoji, w którym zobaczymy między innymi: trzy córki rybaka na wydmach, wiszący „małpi most” oraz dawne pogańskie miejsce kultu - Żmudzkie cmentarzysko pogańskie, na którym w XIV wieku urządzono obserwatorium astronomiczne.

Dalej nasza trasa wiedzie na południe, nadmorską drogą rowerową do Pałangi - zwanej też letnią stolicą Litwy.

W Pałandze można spędzić trochę czasu na jednej z pięknych plaż, przespacerować się po drewnianym molo i Aleją Miłości, coś dobrego zjeść w jednej z licznych knajpek oraz zwiedzić tajemnicze Muzeum Bursztynu, które urządzono w dawnej rezydencji rodziny Tyszkiewiczów.

Jedziemy dalej, mijamy znane miejsca w Nadmorskim Parku Regionalnym: najwyższy litewski przybrzeżny klif – Olandų Kepurė (Czapka Holendra), stary cmentarz Kurszów w miejscowości Karklė, jezioro Plazė pochodzenia lodowcowego oraz wydmy przybrzeżne Nemirseta ukształtowane około 8 tysięcy lat temu. Obszar po obu stronach wydmy, to wyschnięte starożytne Morze Litorynowe. Rzadka możliwość przejechać się po dnie morza! Na szczycie wydmy dobry punkt widokowy.

Późnym popołudniem dotrzemy do Kłajpedy, przed nami zwiedzanie miasta, spacer po starówce, zakwaterowanie w pensjonacie, wieczorna integracja i nocleg.

Dzień 2 (20.07.2020): Kłajpeda - Mierzeja Kurońska - Nida, 55 km

Juodkrantė - Góra Czarownic

Ścieżka rowerowa prowadząca wzdłuż Mierzei Kurońskiej jest jednym z najbardziej efektownych szlaków na Litwie. Podróż rozpoczyna się od przeprawy promowej w porcie w Kłajpedzie i prowadzi w kierunku Nidy.

Trasa przebiega przez Park Narodowy Mierzei Kurońskiej, chroniony przez UNESCO jako jeden z najbardziej wyjątkowych obszarów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w regionie Bałtyku. Pejzaż Mierzei Kurońskiej to dzieło przyrody i ludzkich rąk. Znajdują się tu urocze sosnowe bory, wyrzeźbione wiatrem piaskowe wydmy, z których rozciąga się wspaniały widok na Morze Bałtyckie i Zalew Kuroński.

W rozproszonych miejscowościach Juodkrantė, Pervalka, Preila i Nida wzrok przyciągają autentyczne domki rybackie kryte czerwoną dachówką, przybrzeżne latarnie, Góra Czarownic z drewnianymi rzeźbami, przechowującymi wszystkie sekrety oraz położone w pobliżu wyjątkowe siedliska kormoranów i czapli czarnej.

Rozległe złote plaże zachęcają do odpoczynku i odświeżenia się w bałtyckich falach. Nocujemy w pensjonacie w kurorcie Nida.

Dzień 3 (21.07.2020): Nida - wydmy, widoki i plaża, czyli zwiedzanie i czas wolny

Czas na relaks oraz wspaniałe widoki. Trzeciego dnia naszej wyprawy zwiedzamy Nidę – pięknie położony nad Zalewem Kurońskim litewski kurort.

Główną atrakcją Nidy są jedne z największych w Europie, wędrujące wydmy, z których rozciąga się urzekająca panorama tej pełnej uroku, turystycznej miejscowości.

Wędzone ryby, letnia rezydencja niemieckiego pisarza Thomasa Manna oraz ciekawa architektura to kolejne atuty Nidy. Po południu można spędzić czas na piaszczystej nadmorskiej plaży lub kontynuować zwiedzanie z rowerem.

Drugi nocleg w Nidzie.

Dzień 4 (22.07.2020): Nida - Jezioro Łabędź - Morskoje - Wydma Efa - Tańczący Las - Rybaczij - Lesnoj - Zielenogradsk, 60 km

Po śniadaniu kontynuejmy rowerową przygodę. Przekraczamy granicę i wjeżdżamy do Obwodu Kaliningradzkiego.

Przed nami ścieżka ekologicznaTańczący Las”, gdzie nie tylko będziemy podziwiać sosny jakby zastygle w zaczarowanym tańcu, ale i będziemy mogli usłyszeć śpiew ptaków oraz zobaczyć spacerującego łosia, sarnę lub dzika.

W pobliżu wsi Morskoje znajduje się jedna z najwyższych wydm w Europie - wydma Orekhova. Będąc u szczytu słychać słynne „śpiewające piaski”. Najwyższy punkt wydmy o nazwie Ef ma wysokość 55 metrów.

Jezioro Czajka jest to nawiększe słodkowodne jezioro Mierzeji Kurońskiej o długości 1400 m i szerokości 400 m. W XIX wieku mieszkańcy wsi Rybaczij zbierali wokół jezioro jajka składane przez czajki. Dzięki żyjącej tam sporej populacji tych ptaków jezioro nazywane było Bagnem Czajek.

Szczyt Müllera to najwyższy punkt wydmy Błotnistej. Na szczycie znajduje się punkt widokowy.

Historyczna i kulturalna trasa „Od Rossitten do Rybachy” biegnie przez wieś Rybaczij i przedstawia architekturę i historię największej osady w południowej części Mierzei Kurońskiej.

Z ciekawych budowli architektonicznych można zobaczyć molo i kościół z XIX wieku, dom profesora Tinemanna, budynek dawnej szkoły Rossitten i kilka innych przedwojennych budynków.

Zielenogradsk - dawniej Cranz - to około 12-tysięczne miasto nadbałtyckie. Leży nad otwartym morzem i w pobliżu Zalewu Kurskiego.

Zielenogradsk to najbardziej znany kurort obwodu kaliningradzkiego. Często był odwiedzany przez Królową Pruską - Luizę. W przeszłości wypoczywał tam także Adam Mickiewicz.

Rybaczij

Miasto to słynie z ogromnego zainteresowania kotami. W  zabytkowej wieży z  1905 roku otwarto stałą wystawę prywatnej kolekcji sztuki kotów. Wieża ciśnień  sama w sobie stanowi atrakcję. To  40-metrowa budowla powstała w stylu historycznego eklektyzmu.

W trakcie naszego pobytu w Zielenogradsku będzie czas na zwiedzanie, relaks na plaży, kąpiel w morzu i zachód słońca na molo.

Dzień 5 (23.07.2020): Zielenogradsk i Kaliningrad - zwiedzanie

Ostatnim punktem naszej wycieczki będzie Kaliningrad - stolica i największe miasto Obwodu Kaliningradzkiego.

Zwiedzimy główne atrakcje, place, skwery, baszty, bramy miejskie  i wieże między innymi: Kościół Katedralny i Mauzoleum Kanta, Sobór Katedralny Chrystusa Zbawiciela, Rynek Centralny, Muzeum Bursztynu z największym bursztynem Rosji, ponad 4 kg, Brama Rosgarteńska, Brama Królewska, Baszta Wrangel, Teatr Dramatyczny, Muzeum Światowego Oceanu, Radziecka łódź podwodna B-413 z 1968 roku, statek badawczy Witiaź i statek łączności kosmicznejWiktor Pacajew”, Brama Brandenburska, Pomnik Lenina i Dom Sztuki.

Po zwiedzaniu czas wolny, zakupy, obiad i wracamy do Warszawy.

Powrót do Warszawy na Plac Bankowy w nocy z czwartku na piątek, 23/24.07.2020, około godz. 0:00-1:00.

Koszt rowerowej integracji turystycznej wynosi 910 PLN i obejmuje:

- przejazdy komfortowym busem lub autokarem na trasie Warszawa - Kłajpeda oraz Zielenogradsk Warszawa (klimatyzacja, rozkładane fotele),

- przejazdy lokalne zgodnie z planem wycieczki,

- transport rowerów na specjalnej przyczepie,

- nocleg z pościelą w pensjonacie w Kłajpedzie, pokoje 2, 3 i 4-osobowe, łazienki na korytarzu i w niektórych pokojach,

- 2 noclegi z pościelą na Mierzei Kurońskiej w kurorcie Nida, w hostelu, pokoje 2-8 osobowe, łazienki na korytarzu, rewerlacyjna lokalizacja!

- nocleg z pościelą w Zielenogradsku w Obwodzie Kaliningradzkim w hostelu w pokojach 8-osobowych, bardzo dobra lokalizacja,

- wyżywienie: 2 posiłki - śniadanie w Kłajpedzie i śniadanie w Zielenogradsku,

- ubezpieczenie NNW i KL na 5 dni w Signal Iduna Polska TU S.A.,

- przygodę na rowerach oraz wieczorną integrację w fajnej grupie,

- opiekę przewodnika i mapki z trasami.

Powyższa kwota nie obejmuje kosztów zwiedzania oraz pozostałych posiłków w trakcie wycieczki.

Zaplanowane trasy rowerowe są łatwe. Wymagana jest kondycja umożliwiająca pokonanie dystansu około 50-60 km w ciągu całego dnia.

Zwiedzamy i podróżujemy na rowerach na lekko, nasz główny bagaż dostępny będzie w miejscu noclegu lub w busie / autokarze.

Wymagany jest paszport i e-wiza. Pomagamy w uzyskaniu bezpłatnej e-wizy do Obwodu Kaliningradzkiego.

Zobacz fotorelację z naszej poprzedniej rowerowej wyprawy na Litwę: Mierzeja Kurońska - lipiec 2018

Jeżeli masz ochotę na 5-dniową wyprawę rowerową pełną atrakcji i wspaniałych widoków wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com