Łazik - integracja turystyczna - Czarna Hańcza - Czeski Raj i skalne miasta - Rysy od strony słowackiej - Karpaty Ukraińskie: Czarnohora, Gorgany, Świdowiec

Łazik

integracja turystyczna

 Czeskie Beskidy         Słowacki Raj         Szwajcaria Czeska i Saksońska         Tatry Wysokie         Ukraina         planowane integracje

30-31.05.2020 Narwiański Labirynt (przygoda z kajakiem i integracja, 2 dni, 34 km)

Na majowy weekend zapraszamy na spływ kajakowy malowniczym szlakiem Narwi przez Narwiański Park Narodowy.

Dlaczego warto?

- płyniemy w najlepszym okresie, jest już ciepło, przyroda budzi się do życia, nie jest jeszcze bardzo zarośnięte, jest szczyt ptasiego sezonu,

- płyniemy najpiękniejszym odcinkiem rzeki w Narwiańskim Parku Narodowym,

- szlak jest łatwy, dostępny również dla początkujących i jednocześnie bardzo malowniczy,

- cisza, spokój, relaks, z dala od zgiełku miasta, bliski kontakt z naturą,

- możliwość obserwacji wielu gatunków ptaków i innych zwierząt,

- pomosty i ścieżka edukacyjna w Kurowie,

- kładka długości 1200 m w Waniewie nad rozlewiskami, z pływającymi platformami do samodzielnego przeciagania liną oraz z wieżą obserwacyjną,

- zachód słońca nad Doliną Narwi,

- wieczorna integracja przy grillu lub ognisku z kiełbaską,

- bez długich, nocnych przejazdów (dojazd około 3 godziny),

- konkretne kajaki polietylenowe Pro Tour oraz Prijon Cruiser II doskonałe nawet na wielodniowe spływy.

Popłyniemy najpiękniejszym fragmentem bagiennej doliny rzeki w Narwiańskim Parku Narodowym, w labiryncie licznych rozgałęzień, splątanego koryta i trzcinowisk. Spływ Narwią jest niezapomnianym przeżyciem z uwagi na unikalny charakter rzeki. Nielada atrakcją będzie drewniana kładka Waniewo - Śliwno wraz z pływającymi platformami i punktami widokowymi.

Zatrzymamy się rówież w Kurowie aby zwiedzić siedzibę Narwiańskiego Parku Narodowego zlokalizowaną w zabytkowym XIX wiecznym dworze, i z wieży widokowej podziwiać panoramę doliny.

Narwiański Park Narodowy to piękny zakątek Podlasia, zwany "Polska Amazonią". Raj głównie dla ornitologów oraz kajakarzy. Park został utworzony w celu ochrony rozległej, zabagnionej doliny rzeki Narew, rzeki bardzo wyjątkowej bo płynącej wieloma, połączonymi ze sobą korytami. Narew jest największą rzeką północno-wschodniej Polski o całkowitej długości 484 km, z czego 36 km znajduje się po stronie Białoruskiej. Jej źródła znajdują się w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. 

Zobacz mapę z trasą spływu:

Najważniejszym walorem przyrodniczym jest unikatowy charakter rzeki - nietypowy, wielokorytowy system tworzący gęstą sieć różnej szerokości i długości koryt rzecznych, które naprzemiennie łącząc się i rozdzielając, tworzą bardzo skomplikowany labirynt. Dlatego jest ona nie lada wyzwaniem dla kajakarzy, szczególnie na odcinku Waniewo-Radule. Na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego znajdują się właściwie same szlaki kajakowe. Oprócz tego istnieje kilka kładek dydaktycznych z wieżami widokowymi na których można poobserwować różne gatunki ptaków. Na obrzeżach Parku i w jego otulinie, przebiegają trasy rowerowe. 

Na obszarze Narwiańskiego PN występuje wiele zespołów roślinnych związanych ze środowiskiem wodnym oraz lądowym, w tym podmokłym i bagiennym. Bagienna dolina Narwi w granicach Narwiańskiego Parku Narodowego jest obecnie jednym z nielicznych obszarów zalewowych dolin

 

rzecznych Europy.

Jest typowym szlakiem migracyjnym ssaków kopytnych oraz miejscem żerowania i gniazdowania ptaków wodno-błotnych, których stwierdzono tu aż 203 gatunki.

19 gatunków z nich uznawanych jest za zagrożone w skali Unii Europejskiej. Okresowe rozlewiska i oczka wodne stwarzają dogodne warunki do życia ryb, zarówno drapieżnych, jak i planktonożernych. Tereny podmokłe sprzyjają obecności płazów, których występuje tu 13 gatunków, zarówno płazy ogoniaste, jak i bezogonowe. Najbogatszy jest świat bezkręgowców zarówno wodnych, jak i lądowych. W Narwiańskim Parku Narodowym występuje 150 gatunków pająków, z których 21 to gatunki rzadkie, znane tylko z pojedynczych stanowisk w Polsce.

 

SZCZEGÓŁOWY OPIS SPŁYWU

Dzień 1 - sobota, 30.05.2020: Bokiny - Topilec - Waniewo, 17 km, czas spływu: 5 h + przerwy

Spływ kajakowy rzeką Narew rozpoczynamy przed kamiennym spiętrzeniem w Bokinach.

Wzdłuż całych Bokin zauważymy ogromną ilość zatok i odnóg, należy płynąć najszerszym korytem, żeby nie wpłynąć w ślepy zaułek. Koryto Narwi wzdłuż wsi jest stosunkowo wartkie i kamieniste, z dużą ilością mielizn. Po około 2,8 km przepływamy pod mostem drogowym na trasie Wysokie Mazowieckie - Białystok.

Kontynuując spływ kajakowy dopływamy do wsi Topilec. Płynąc dalej głównym korytem napotkamy dwie wyspy, obok których należy kierować kajaki na prawo, w przeciwnym razie ominiemy doskonałe miejsce na postój - polana na prawym brzegu rzeki z wieżą widokową (tuż przed niewielkim spiętrzeniem kamiennym). Przy wysokich stanach wody miejsce to jest wyspą, przy niskich można około 700-metrową ścieżką dojść do Topilca i zwiedzić cerkiew i mały zabytkowy cmentarz z czasów I wojny światowej.

Płynąc dalej Narwią docieramy do położonego na lewym brzegu rzeki Waniewa gdzie kończymy pierwszy dzień spływu. Jest tu kamienne spiętrzenie, przez które trzeba przenieść kajaki. Na wysokości Waniewa rzeka tworzy wiele zatok, odnóg i rozlewisk, które można podziwiać z wieży widokowej. Wielką atrakcją jest tu drewniana kładka Waniewo - Śliwno o długości 1200 m, łącząca miejscowości położone po dwóch stronach doliny. Przebiega ona w poprzek przecinając jej liczne koryta, przez które można przeprawiać się na pokładzie pływających promów, samodzielnie przeciągając je linami.

Dzień 2 - niedziela, 31.05.2020:  Waniewo - Kurowo - Rzędziany, 17 km, czas spływu: 5 h + przerwy

Drugiego dnia spływu z Waniewa dopłyniemy do stojącego na lewym brzegu znaku "Kurowo".

Tutaj skierujemy kajaki w lewo i na 1,8 km opuścimy główne koryto, aby zwiedzić siedzibę Narwiańskiego Parku Narodowego znajdującą się w zabytkowym XIX wiecznym dworze. Koniecznie też trzeba wejść na wieżę widokową i przejść się kładką edukacyjną. Przy siedzibie Parku znajduje się pole biwakowe wyposażone w toalety i wiatę. Aby po zwiedzaniu trafić znów do głównego koryta, musimy wypływając kajakami z przystani skręcić w lewo, a po 500 m na szerokiej odnodze w prawo. Trasa spływu kajakowego w okolicach Kurowa jest oznakowana, na przystani znajdują się ponadto tablice informacyjne z mapami.

Kontynuując spływ wpływamy kajakami na rozlewisko, z którego na prawo widać jeden z przyczółków tzw. „zerwanego mostu”, istniejącego przed II wojną światową na trasie Białystok - Jeżewo. Na prawo również widoczna piaszczysta łacha, gdzie możemy wyjść z kajaków, aby się wykąpać. Następna mijana wieś na lewym brzegu Narwi to Radule.

Po przepłynięciu obok samotnego gospodarstwa za Radulami dopływamy do kamiennego spiętrzenia, zwanego młyńskim, które z prawej strony kajaki pokonują bez większych kłopotów i wpływamy na sztucznie poszerzone w wyniku prac regulacyjnych koryto Narwi.

Dopływamy do odnogi, skręcamy w lewo zgodnie z tablicą z napisem „Rzędziany”. Dopływamy do gospodarstwa agroturystycznego w Rzędzianach, gdzie kończymy nasz 2-dniowy spływ kajakowy.

Zanim wrócimy do gwarnej Warszawy odwiedzimy Tykocin jak mówiła o nim Agnieszka Osiecka "miasteczko-bajeczka". W każdej bajce musi być stary zamek, ten w Tykocinie może nie jest stary, gdyż jest on rekonstrukcją ale urzeka basztami i wysokimi murami. Przez kilka stuleci Tykocin był typowym żydowskim miasteczkiem. Bogatym, żywotnym, wiecznie zajętym. Pod koniec XVIII wieku mieszkało tu blisko cztery tysiące Żydów, pozostała po nich zabytkowa barokowa synagoga z 1642r. W pobliżu, nad Narwią tuż przy moście, znajduje się zespół zabudowań o interesującym kształcie. Jest to dawny alumnat wojskowy, dom żołnierzy-weteranów, zbudowany w połowie XVII wieku. Kolejną lokalną osobliwością jest pomnik Orła Białego wzniesiony na pamiątkę ustanowienia tego odznaczenia w 1705 roku właśnie w Tykocinie. Pomnik, o trochę bogo-ojczyźnianym wyglądzie, stoi przy wjeździe do miasta od strony wschodniej, w pobliżu barokowych zabudowań klasztoru na tyłach późnobarokowej budowli z XVIII - Kościoła Trójcy Świętej. Na rynku znajduje się Pomnik Stefana Czarnieckiego - drugi najstarszy pomnik świecki w Polsce, po Kolumnie Zygmunta w Warszawie. Spacer po mieście umilają zabytkowe uliczki wyłożone kamieniem, a wzdłuż nich ładne, drewniane domki. Rynek główny miasta  urzeka swym wyglądem i wyjątkowym klimatem.

Będzie okazja do skosztowania specjałów kuchni żydowskiej i podlaskiej w Tykocińskiej restauracji.

Kwestie organizacyjne:

Zbiórka i wyjazd: sobota, 30.05.2020, godz. 6:45, Plac Bankowy.

Komfortowym autokarem dotrzemy do miejscowości Bokiny, skąd rozpoczniemy nasz spływ.

Przed spływem będzie czas na skorzystanie z toalety, śniadanie i przebranie się.

Szlak jest łatwy i nieuciążliwy, bardzo malowniczy o nieprzeciętnych walorach przyrodniczych, dostępny również dla osób rozpoczynających przygodę z kajakiem oraz rodzin z dziećmi.

W trakcie spływu występuje jedna mała przenoska przez kamienne spiętrzenie.

Płyniemy kajakami 2-osobowymi (Pro Tour / Prijon Cruiser II), do kajaków bierzemy tylko niezbędne rzeczy, reszta bagażu będzie do naszej dyspozycji w miejscu noclegu.

Wieczorem integrujemy się nad rzeką przy ognisku / grillu.

W niedzielę po śniadaniu kontynuujemy naszą przygodę na kajakach. Spływ kończymy w miejscowości Rzędziany, w drodze powrotnej czeka nas jeszcze postój w Tykocinie na zwiedzanie i posiłek.

Należy pamiętać o wodoszczelnych workach, przyda się również wodoszczelne etui na komórkę i aparat fotograficzny, a także nakrycie głowy, kurtka przeciwdeszczowa, balsam do opalania z wysokim filtrem, środek na komary, a na wieczór ciepła bluza, długie spodnie i pełne buty.

Powrót do Warszawy planowany jest w niedzielę około godziny 21:00-22:00.

Koszt spływu kajakowego wynosi 295 PLN i obejmuje:

- przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Bokiny oraz Rzędziany - Tykocin - Warszawa,

- przejazdy lokalne,

- wynajęcie na 2 dni dwuosobowych kajaków Pro Tour / Prijon Cruiser II wraz z kamizelkami asekuracyjnymi, poduszkami i wiosłami,

- transport kajaków na miejsce spływu i po zakończeniu spływu,

- nocleg z pościelą w pokojach 2 i 3-osobowych, łazienki na korytarzu.

- kiełbaska z dodatkami oraz drewno / węgiel na wieczorne ognisko / grill,

- ubezpieczenie NNW na 2 dni w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

- aktywnie spędzony weekend i przygodę na kajakach oraz wieczorną integrację przy ognisku / grillu w sympatycznym towarzystwie,

- zwiedzanie historycznego Tykocina - stolicy polskiego bociana.

 

Powyższa kwota nie obejmuje biletów wstępu do Narwiańskiego Parku Narodowego na 2 dni (10 PLN). Możliwość wykupienia obiadokolacji w sobotę (18 PLN) oraz śniadania w niedzielę (15 PLN).

 

Jeżeli masz ochotę na aktywny weekend i przygodę z kajakiem wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com