Łazik

integracja turystyczna

Tatry Wysokie       Litwa - Mierzeja Kurońska       Tatry Niżne       Szwajcaria Czeska i Saksońska       Beskid Czeski       planowane integracje

22-25.08.2020 Łeba i Słowiński Park Narodowy (integracja rowerowa i wypoczynek, 4 dni, 131 km)

Nadmorski szlak rowerowy EuroVelo to jedna z naciekawszych i najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce.

Słowiński Park Narodowy - kraina morza, jezior, lasów i plaż - światowy Rezerwat Biosfery UNESCO, unikatowy w skali Europy obszar ruchomych wydm zwanych "Białymi Górami"

W trakcie  naszej wyprawy będziemy głównie jechać Międzynarodowym Szlakiem Morza Bałtyckiego R-10.

Trasa ta została ustanowiona przez sieć EuroVelo, liczy sobie 7930 km i przebiega przez 9 państw, leżących nad Morzem Bałtyckim.

Wycieczkę rozpoczniemy w miejscowości Krokowa, gdzie mieści się dawna siedziba rodu von Krockow - otoczony pięknym parkiem pałac.

Pojedziemy przez Nadmorski Park Krajobrazowy,  bory Mierzei Kaszubskiej, mijając florystyczne rezerwaty "Białogóra" i "Babnica", torfowiska, wydmy białe i szare.

Postój zrobimy na plaży w Dębkach. Piękne panoramy okolicy podziwiać będziemy z latarni morskiej Stilo (33 metry wysokości).

Dalej nasz szlak rowerowy poprowadzi nas do Łeby przez Mierzeję Sarbską brzegiem Jeziora Sarbsko.

W drugi dzień naszej wyprawy pojedziemy do opuszczonej wsi Rąbka, gdzie zobaczymy ciekawostkę z czasów II wojny światowej – poligon, na którym Niemcy przeprowadzali próby rakietowe. W Muzeum Wyrzutni Rakiet zgromadzono kilka interesujących eksponatów: rakietę typu ziemia-ziemia, bunkier dowodzenia, lej wyrzutni oraz fragmenty hali montażowej i innych militarnych zabudowań z 1940 r.

 

Po zostawieniu rowerów na parkingu rowerowym udamy się na wycieczkę pieszą na Madwiny - ruchome wydmy oraz na najwyższą wydmę Słowińskiego Parku Narodowego - Górę Łącką (40 metrów wysokości), z której rozpościara się widok z jednej strony na Morze Bałtyckie, a z drugiej - na Jezioro Łebsko i okoliczne lasy.

Trzeci dzień to czas wolny! Czas na relaks i możliwość indywidualnego zwiedzania okolicy.

Łeba to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na polskim wybrzeżu. To co wyróżnia ją od wielu nadmorskich miejscowości to jej specyficzny klimat i szerokie piaszczyste plaże z bezustannie usypywanymi wydmami. Łeba otoczona jest z trzech stron wodą, od północy morzem Bałtyckim, od zachodu jeziorem Łebsko, a od wschodu jeziorem Sarbsko. Pomiędzy jeziorem Łebskim a morzem znajdują się wydmy ruchome, zjawisko niespotykanie rzadkie w Europie. Wydmy ruchome wchodzą w obszar Słowińskiego Parku Narodowego, który został uznany przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery.

Miasto Łeba to również bogata oferta turystyczna obfitująca w liczne atrakcje turystyczne, do głównych zaliczany jest największy w Polsce park dinozaurów - Łeba Park, a także stadnina koni, park linowy oraz wystawa motyli.

Czwartego dnia naszej wycieczki trasą rowerową EuroVelo, jadąc brzegiem Jeziora Łebsko, dotrzemy do starej, kaszubskiej wsi Gać, a dalej przez Izbicę do miejscowości Kluki. Tutaj zatrzymamy się na dłużej po to, aby obejrzeć Muzeum Wsi Słowińskiej. W kilku skansenach pokazano jak dawniej żyli, pracowali i świętowali Słowińcy. Nieopodal mieści się też stary cmentarz z XVIII w.

Następnie  udamy się do Czołpina, miejsca znanego z pięknej latarni morskiej z 1875 roku, wysokiej na 25 metrów.

Przespacerujemy się po Wydmie Czołpińskiej na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Spacerując po wydmie poczujemy się jak na pustyni, po drodze mijać będziemy „tańczące” sosny, ponad stuletnie drzewa, które z racji trudnych warunków klimatycznych przybrały dziwne kształty.

Czołpino to ostatnia atrakcja naszej wyprawy, pozostanie już tylko załadować rowery na przyczepę i powrót do Warszawy, pod drodze zrobimy jeszcze postój na obiad.

Nocujemy w ośrodku wypoczynkowym w Łebie w pokojach z łazienkami. Wszystkie noclegi w tym samym miejscu. Wieczorem zachody słońca na plaży i integracja przy ognisku.

PLAN WYCIECZKI

Zbiórka i wyjazd: Plac Bankowy, piątek, 21.08.2020, godz. 23:00.

Dzień 1 (22.08.2020), 57 km:

Krokowa (zamek) - Rezerwat Widowo - Dębki (plaża) -  Nadmorski Park Krajobrazowy - Rezerwat Białogóra - Białogóra - Rezerwat Babnica - Lubiatowo - EuroVelo (Nadmorski Szlak Rowerowy) - Osetnik - Stilo (latarnia morska)  - Rezerwat Mierzeja Sarbska - Jezioro Sarbsko - Łeba

Dzień 2 (23.08.2020), 30 km:

Łeba - Rąbka (wieże i punkty widokowe) - Góra Łącka (40 m, wydmy) - Łeba (plaża)

Dzień 3 (24.08.2020):

Łeba - czas wolny, wypoczynek na plaży, indywidualne zwiedzanie okolicy

Dzień 4 (25.08.2020), 44 km:

Łeba - Gać - Izbica - Jezioro Łebsko - EuroVelo (Nadmorski Szlak Rowerowy) - Kluki (Muzeum Wsi Słowińskiej) - Słowiński Park Narodowy - Czołpino (wydmy, wieża widokowa, latarnia, plaża)

Powrót do Warszawy na Plac Bankowy w nocy z wtorku na środę, 25/26.08.2020, około godz. 0:30-1:30.

Koszt rowerowej integracji wynosi 650 PLN i obejmuje:

- przejazdy komfortowym busem lub autokarem na trasie Warszawa - Krokowa oraz Czołpino - Warszawa (klimatyzacja, rozkładane fotele),

- transport rowerów na specjalnej przyczepie rowerowej,

- 3 noclegi z pościelą w ośrodku wypoczynkowym, pokoje 2, 3 i 4-osobowe z łazienkami,

- wyżywienie: 3 śniadania i 3 obiadokolacje,

- ognisko integracyjne z kiełbaską,

- ubezpieczenie NNW na 4 dni w Signal Iduna Polska TU S.A.,

- przygodę na rowerach oraz wieczorną integrację w fajnej grupie,

- opiekę przewodnika i mapki z trasami.

Powyższa kwota nie obejmuje kosztów zwiedzania oraz pozostałych posiłków w trakcie wycieczki.

Zaplanowane trasy rowerowe są łatwe. Wymagana jest kondycja umożliwiająca pokonanie dystansu około 50-60 km w ciągu całego dnia.

Zwiedzamy i podróżujemy na rowerach na lekko, nasz główny bagaż dostępny będzie w miejscu noclegu lub w busie / autokarze.

Jeżeli masz ochotę na 4-dniową nadmorską integrację rowerową wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com