Łazik

integracja turystyczna

Narew         Wel i Piekiełko         Łeba         Tatry Wysokie         Ukraina         Bieszczady         Beskid Czeski         planowane integracje

19-23.07.2020 Mierzeja Kurońska i Żmudzki Park Narodowy (integracja rowerowa, 5 dni, 185 km)

Nadmorski Szlak Rowerowy to najlepsza trasa rowerowa na Litwie wzdłuż najpiękniejszych nadmorskich terenów.

Mierzeja Kurońska zwana jest też perłą Bałtyku, najpiękniejsze miejsce na Litwie i jeden z najbardziej unikalnych krajobrazów w Europie.

Krajobraz Mierzei Kurońskiej – to wspólne dzieło człowieka i przyrody. Najbardziej zachwycają wznoszące się pośród lasów sosnowych piaszczyste wydmy, z których otwierają się wspaniałe widoki na Morze Bałtyckie i Zalew Kuroński.

W położonych wzdłuż Zalewu miejscowościach – Juodkrantė, Pervalka, Preila i Nida – można obejrzeć zabytkowe, kryte trzciną chaty rybaków z suszącymi się obok po połowie sieciami, latarnie nadmorskie, drewniane rzeźby na Górze Czarownic i znajdującą się w pobliżu kolonię kormoranów oraz czapli siwych.

Szerokie, dzikie plaże o złocistym piasku zachęcają do odpoczynku i kąpieli w morskich falach.

Wystarczy raz udać się w to szczególne miejsce, by się upewnić co do jego niepowtarzalnego piękna.

Mierzeja Kurońska – to wyjątkowy przykład stosunku człowieka do zasobów ziemi i morza. 

Litwa - Mierzeja Kurońska - wyprawa rowerowa

Podróżowanie na rowerze to najlepszy sposób, aby poznać przepiękną przyrodę nadmorskiego regionu Litwy, jego kulturę i pejzaże etniczne.

Z Kłajpedy prowadzą trzy szlaki rowerowe, ciągnące się na długość ponad 200 km, przebiegające po najpiękniejszych obszarach litewskiego wybrzeża.

Te trzy trasy, które zachwycają pięknymi krajobrazami, obejmują praktycznie całe wybrzeże Litwy nad Bałtykiem i Zalewem Kurońskim.

PLAN WYCIECZKI

Zbiórka i wyjazd: Plac Bankowy, sobota,18.07.2020, godz. 20:00.

Dzień 1 (19.07.2020): Sventoji - Palanga - Kłajpeda, 50 km

Pierwszego dnia łatwa trasa nadmorskim szlakiem rowerowym, wymarzona dla osób, które nie tylko chcą podziwiać przyrodę, ale również interesują się historią.

Wyruszamy z północnego krańca Pojurza, nadmorskiego miasteczka Šventoji, w którym zobaczymy między innymi: trzy córki rybaka na wydmach, wiszący „małpi most” oraz dawne pogańskie miejsce kultu - Żmudzkie cmentarzysko pogańskie, na którym w XIV wieku urządzono obserwatorium astronomiczne.

Dalej nasza trasa wiedzie na południe, nadmorską drogą rowerową do Pałangi - zwanej też letnią stolicą Litwy.

W Pałandze można spędzić trochę czasu na jednej z pięknych plaż, przespacerować się po drewnianym molo i Aleją Miłości, coś dobrego zjeść w jednej z licznych knajpek oraz zwiedzić tajemnicze Muzeum Bursztynu, które urządzono w dawnej rezydencji rodziny Tyszkiewiczów.

Jedziemy dalej, mijamy znane miejsca w Nadmorskim Parku Regionalnym: najwyższy litewski przybrzeżny klif – Olandų Kepurė (Czapka Holendra), stary cmentarz Kurszów w miejscowości Karklė, jezioro Plazė pochodzenia lodowcowego oraz wydmy przybrzeżne Nemirseta ukształtowane około 8 tysięcy lat temu. Obszar po obu stronach wydmy, to wyschnięte starożytne Morze Litorynowe. Rzadka możliwość przejechać się po dnie morza! Na szczycie wydmy dobry punkt widokowy.

Późnym popołudniem dotrzemy do Kłajpedy, przed nami zwiedzanie miasta, spacer po starówce, zakwaterowanie w pensjonacie, wieczorna integracja i nocleg.

Dzień 2 (20.07.2020): Kłajpeda - Mierzeja Kurońska - Nida, 55 km

Juodkrantė - Góra Czarownic

Ścieżka rowerowa prowadząca wzdłuż Mierzei Kurońskiej jest jednym z najbardziej efektownych szlaków na Litwie. Podróż rozpoczyna się od przeprawy promowej w porcie w Kłajpedzie i prowadzi w kierunku Nidy.

Trasa przebiega przez Park Narodowy Mierzei Kurońskiej, chroniony przez UNESCO jako jeden z najbardziej wyjątkowych obszarów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w regionie Bałtyku. Pejzaż Mierzei Kurońskiej to dzieło przyrody i ludzkich rąk. Znajdują się tu urocze sosnowe bory, wyrzeźbione wiatrem piaskowe wydmy, z których rozciąga się wspaniały widok na Morze Bałtyckie i Zalew Kuroński.

W rozproszonych miejscowościach Juodkrantė, Pervalka, Preila i Nida wzrok przyciągają autentyczne domki rybackie kryte czerwoną dachówką, przybrzeżne latarnie, Góra Czarownic z drewnianymi rzeźbami, przechowującymi wszystkie sekrety oraz położone w pobliżu wyjątkowe siedliska kormoranów i czapli czarnej.

Rozległe złote plaże zachęcają do odpoczynku i odświeżenia się w bałtyckich falach. Nocujemy w pensjonacie w kurorcie Nida.

Dzień 3 (21.07.2020): Nida - wydmy, widoki i plaża, czyli zwiedzanie i czas wolny

Czas na relaks oraz wspaniałe widoki. Trzeciego dnia naszej wyprawy zwiedzamy Nidę – pięknie położony nad Zalewem Kurońskim litewski kurort.

Główną atrakcją Nidy są jedne z największych w Europie, wędrujące wydmy, z których rozciąga się urzekająca panorama tej pełnej uroku, turystycznej miejscowości.

Wędzone ryby, letnia rezydencja niemieckiego pisarza Thomasa Manna oraz ciekawa architektura to kolejne atuty Nidy. Po południu można spędzić czas na piaszczystej nadmorskiej plaży lub kontynuować zwiedzanie z rowerem.

Drugi nocleg w Nidzie.

Dzień 4 (22.07.2020): Nida - rejs statkiem - Uostadvaris - Wyspa Ruś - Rusne - Szyłokarczma - Kinty, 42 km

Tego dnia czeka nas rejs statkiem przez Zalew Kuroński do miejscowości Uostadvaris na Wyspie Rusne (ujście Niemna). Będziemy podróżować przez wioski i miasta z charakterystyczną przybrzeżną architekturą z licznymi starymi chatami rybackimi do miasteczka Silute.

Szlak rowerowy prowadzi przez Park Regionalny Delty Niemna, gdzie występuje największa koncentracja cieków wodnych w rejonie Morza Bałtyckiego. Nad parkiem ciągnie się szlak ptaków wędrownych. Wyróżnia się on od innych szlaków bogactwem fauny i flory. Działalność człowieka odgrywa tutaj również ważną rolę. Regularne powodzie i klęski żywiołowe zmusiły ludzi do obrony, dlatego ten wyjątkowy nizinny obszar z ciekami wodnymi podlega ochronie. 

W Silute można trochę odpocząć i przekąsić coś litewskiego.

Następnie udamy się trasą rowerową do Kintai nad Zalewem Kurońskim. Tutaj spakujemy rowery na przyczepę i autokarem dojedziemy do Płotele nad jeziorem Plateliai w Żmudzkim Parku Narodowym.

Dzień 5 (23.07.2020): Żmudzki Park Narodowy wokół jeziora Płotele (Muzeum Zimnej Wojny, plaża), 25 km

Ostatniego dnia naszej wyprawy pojedziemy szlakiem rowerowym i leśnymi ścieżkami dookoła jeziora Płotele, piękne panoramy podziwiać będziemy z wież i platform widokowych, zwiedzimy Muzeum Zimnej Wojny oraz odpoczniemy na piaszczystej plaży nad jeziorem.

Zemaitija National Park, czyli Żmudzki Park Narodowy rozciąga się kilkanaście kilometrów na północ od miasta Plunge w języku litewskim Plungian. Został utworzony w 1991 roku. Zaludnienie tych okolic jest bardzo małe. Przez Żmudzki Park Narodowy długo można jechać leśnymi ostępami nie widząc żadnej, nawet pojedynczej chaty. Malowniczy krajobraz tworzą wzgórza morenowe dochodzące do 200 metrów, porośnięte lasami głównie jodłowymi, sosnowymi i brzozowymi. Żmudzki Park Narodowy w swym sercu kryje urocze jezioro Płotele (Plateliai).

Słynne jezioro Płotele, które jest najgłębszym, największym i najbardziej malowniczym jeziorem na Żmudzi, ma siedem wysp i liczne zatoki. Na jednej z wysp stał w XVII wieku zamek, połączony z lądem drewnianym mostem. Wokół jeziora prowadzi szlak pieszy i rowerowy, wytyczony przez najbardziej interesujące przyrodniczo okolice jeziora: lasy, łąki i punkty widokowe.

Żmudzini zamieszkujący tę okolicę zachowali pewne elementy kultury odmienne od Litwinów. Inaczej budują domy i zagrody, a dialekt żmudzki różni się od litewskiego.

Żmudzki Park Narodowy najlepiej zwiedzać z wioski Płotele. Znajduje się tam dyrekcja Parku oraz zaplecze turystyczne. W Płotelach znajduje się posiadłość, niegdyś będąca własnością książąt litewskich, a następnie francuskiej rodziny Choiseul-Gouffier.

Dookoła posiadłości rozciąga się spory park, a w kilku jej budynkach ulokowane są różnorodne ekspozycje, dotyczące lokalnej przyrody i historii. Z kolei największą atrakcją pobliskiej wioski Berzoras jest pochodzący z XVIII wieku drewniany kościół. Poza nim w miejscowości znajduje się jeszcze zabytkowa droga krzyżowa, pochodząca z tego samego okresu.

W Płotelach widoki podziwiać będziemy z platformy widokowej oraz z 15-metrowej, nowoczesnej wieży widokowej, z której rozciąga się widok na jezioro oraz pobliskie miasteczka

Muzeum Zimnej Wojny

W samym sercu Żmudzkiego Parku Narodowego we wsi Ploksciai kryje się niezwykłe miejsce - Muzeum Zimnej Wojny. 

W oddaleniu od zabudowań, gdzieś pośrodku lasu jest dawna, podziemna sowiecka baza rakietowa. W tym miejscu były przygowane do ataku cztery rakiety R12 z głowicami nuklearnymi. Baza zlokalizowana jest pod ziemią. Po muzeum chodzi się bez przewodnika, samo zwiedzanie to kilkanaście sal wystawowych na dwóch poziomach. Znajdują się w nich zarówno dość wiernie zrekonstruowane sale pokazujące życie w tajnej bazie, jak i wystawa obrazująca historię zimnej wojny. Są podświetlone mapki, propagandowe radzieckie plakaty i krótkie archiwalne filmy pokazujące bazę w czasach jej istnienia. Przemieszczamy się wąskimi korytarzami, możemy zobaczyć platformy składujące pociski oraz zajrzeć w głąb jednego z imponujących silosów. 

Co chwilę pojawiają się ubrane w wojskowe uniformy plastikowe kukły, które strzegą obiektu. W części muzealnej znajdziemy broń, modele rakiety, a nawet specjalną skrzynkę i klucze, które uruchamiają mechanizm.

Jezioro Płotele

Powrót do Warszawy na Plac Bankowy w nocy z czwartku na piątek, 23/24.07.2020, około godz. 0:00-1:00.

Koszt rowerowej integracji turystycznej wynosi 940 PLN i obejmuje:

- przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Kłajpeda oraz Kinty - Płotele - Warszawa (klimatyzacja, rozkładane fotele),

- przejazdy lokalne zgodnie z planem wycieczki,

- transport rowerów na specjalnej przyczepie,

- nocleg z pościelą w pensjonacie w Kłajpedzie, pokoje 2, 3 i 4-osobowe, łazienki na korytarzu i w niektórych pokojach,

- 2 noclegi z pościelą na Mierzei Kurońskiej w kurorcie Nida, w hostelu, pokoje 2-8 osobowe, łazienki na korytarzu, bardzo dobra lokalizacja!

- nocleg z pościelą w Płotele w  pokojach 2, 3 i 4-osobowych, bardzo dobra lokalizacja, 300 metrów od jeziora,

- wyżywienie: 2 posiłki - śniadanie w Kłajpedzie i śniadanie w Płotele,

- ubezpieczenie NNW i KL na 5 dni w Signal Iduna Polska TU S.A.,

- przygodę na rowerach oraz wieczorną integrację w fajnej grupie,

- opiekę przewodnika i mapki z trasami.

Powyższa kwota nie obejmuje kosztów zwiedzania, promu Nida - Uostadvaris (12 + 2 EUR rower) oraz pozostałych posiłków w trakcie wycieczki.

Zaplanowane trasy rowerowe są łatwe. Wymagana jest kondycja umożliwiająca pokonanie dystansu około 50-60 km w ciągu całego dnia.

Zwiedzamy i podróżujemy na rowerach na lekko, nasz główny bagaż dostępny będzie w miejscu noclegu lub w busie / autokarze.

Zobacz fotorelację z naszej poprzedniej rowerowej wyprawy na Litwę: Mierzeja Kurońska - lipiec 2018

Jeżeli masz ochotę na 5-dniową wyprawę rowerową pełną atrakcji i wspaniałych widoków wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com