Łazik - integracja turystyczna - Czarna Hańcza - Czeski Raj i skalne miasta - Rysy od strony słowackiej - Karpaty Ukraińskie: Czarnohora, Gorgany, Świdowiec

Łazik

integracja turystyczna

Szwajcaria Czeska i Saksońska        Jesioniki        Borżawa i Bieszczady Ukraińskie        Litwa - Mierzeja Kurońska        planowane integracje

19-23.06.2019 Rugia i Hiddensee - perły Bałtyku (super integracja pieszo 41 km -rowerowa 95 km, 5 dni, 44 osoby)

Rugia - największa i najpiękniejsza niemiecka wyspa na Morzu Bałtyckim, wyspa możliwości, ukryty klejnot Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno miłośnicy wędrówek pieszych, jak i rowerowych, a także plażowicze, wielbiciele kolei, fotografowania oraz żeglowania, windsurfingu, a nawet nurkowania.

Natura stworzyła tu fantastyczną przeplatankę: klify białe jak kreda, szmaragdowe morze, liczne zatoki, mierzeje i wysepki, soczyście zielone lasy, piaszczyste plaże, wydmy oraz laguny.

Uwagę również przyciąga niebanalna architektura, tętniące życiem nadmorskie kurorty oraz zatopione w zieleni ciche wioski. 

Rugia to prawdziwa kusicielka. Każdy, kto na nią trafi, chce zostać dłużej, niż planował.

Dzień 1 (19.06.2019): StralsundGarzPutbusBergen

Półwysep Wittow: Rezerwat Przyrody Nordwestufer Wittow i Kreptitzer Heide - plaża Nonnevitz

Stralsund - brama do Rugii

Znajdziemy tu tuzin atrakcji, począwszy od zabytkowej starówki wpisanej na listę  UNESCO po nowoczesne oceanarium i port.

Ze szczytu wieży Kościoła Mariackiego rozpościera się wspaniały widok na całe miasto i część Rugii.

W środku starego miasta jeden z najbardziej osobliwych, gotyckich ratuszów Północnych Niemiec, który przytłacza nawet potężny kościół Św. Mikołaja. 

Miniaturowe, kolorowe domki zobaczyliśmy przy uliczce Am Johaniskloster.

Na Rugię wjeżdżamy przez spektakularny, najdłuższy w Niemczech most (4 km długości) - Rügenbrücke.

Stralsund

Stralsund

Stralsund - Am Johanniskloster

Stralsund

Garz - muzeum Arndta

Bergen

Putbus

Bergen

Garz - Garzer See

Hiddensee - Neuendorf

Bergen

Plaża Nonnevitz

Bergen (Bergen auf Rugen) - stolica Rugii, znajdował się tu zamek księcia Jaromira, a teraz na jego miejscu stoi ceglana wieża, rozpoznawalny symbol Bergen. Kościół Mariacki w Bergen to jedna z najstarszych sakralnych budowli na Rugii, w którym godne uwagi są jedyne zachowane na terenie północnych Niemiec malowidła ścienne z XIII wieku.

Garz - najstarsze miasto na Rugii. Już w XII wieku istniał tu gród słowiański, a na początku XIV wieku zyskał prawa miejskie. W Garz znajduje się muzeum Arndta oraz zabytkowe budynki szkoły i ratusza, a także kościół św. Piotra z zabytkowym, przykościelnym cmentarzykiem, na którym zachowały się nagrobki z XVIII wieku.

Putbus - miasto-ogród, zwane również miastem róż lub białym misteczkiem zostało założone w XIX wieku na planie koła. Ogromny kolisty rynek (Circus) otoczony jest przez białe zabytkowe kamieniczki. Duży park pałacowy, kryje w sobie dziesiątki gatunków drzew i krzewów z całego świata oraz ogrody różane i oranżerię. To najbardziej słoneczne miejsce na Rugii.

     

Rezerwat Przyrody Nordwestufer Wittow i Kreptitzer Heide to jeden z najbardziej malowniczych regionów wyspy.

Specjalnie przygotowane ścieżki zachęcają do spaceru, podczas którego miłośnicy przyrody mają szansę zaobserwować rzadkie gatunki ptaków. W maju i czerwcu można tu napotkać niektóre gatunki orchidei, takie jak orchidea Fuchsa. Całe przejście kończy się na punkcie widokowym, z którego można  podziwiać wspaniały zachód słońca.

     

Położenie naszego noclegu w najpiękniejszej części Rugii w sąsiedztwie rezerwatu zapewniało nam dostęp do pięknych, piaszczystych plaż oraz do powietrza i wody najlepszej jakości, dzięki temu mieliśmy doskonałe warunki do wypoczynku!

Dzień 2 (20.06.2019): Wyspa Hiddensee

Trasa rowerowa (49 km): Bakenberg - Altenkirchen - Breege - rejs statkiem (75 min) - Park Narodowy Vorpommersche Boddenlandschaft - Hiddensee: Vitte - Kloster - Dornbusch (latarnia morska) - Neuendorf - Gellen - Vitte (plaża, port); - rejs statkiem - Wiek - Bakenberg 

Wyspa Hiddensee - najmniej znana wyspa na Bałtyku, idealna do relaksu, nie ma tu samochodów, na wyspie przemieszczamy się na pieszo, rowerami lub na koniach,  przyciąga długimi, białymi, piaszczystymi plażami, uroku dodają rozległe słone mokradła, surowe klify i piękne sosnowe lasy. Sielską atmosferę dopełnia niebanalna zabudowa - urokliwe wioski z bajkowymi, kolorowymi chatkami pokrytymi strzechą. Nic więc dziwnego, że to rajskie miejsce, szczególne połączenie nienaruszonej przyrody i absolutnego spokoju od zawsze przyciągało romantycznych podróżników, między innymi pisarzy, poetów, artystów i aktorów.

Woda często jest tu cieplejsza, nieznaczna głębokość  pozwala na bezpieczne kąpiele, a piasek jest szczególnie drobniutki i gładki. Wyspa Hiddensee oraz między innymi cypel Bug na Półwyspie Wittow wchodza w skład Parku Narodowego Vorpommersche Boddenlandschaft.

 

Na rowerowym szlaku

Hiddensee - Dornbusch

Hiddensee

Hiddensee

Hiddensee: Vitte - Kloster - Vitte

Neuendorf

Wiek

Kloster

Gellen

Vitte

                                                                    Zachód słońca na plaży Nonnevitz

Dzień 3 (21.06.2019): Park Narodowy Jasmund

Trasa piesza (14 km): Hagen - jeziorko Herthasee - Köningsstuhl - Große Stubbenkammer - Viktoria-Sicht (punkt widokowy) - Ernst-Moritz-Arndt-Sicht (punkt widokowy) - Wissower Klinken - Piratenschlucht - Sassnitz

Jasmund - najpiękniejsze kredowe wybrzeże Europy, gęsty, pierwotny las bukowy, największy obszar leśny na Rugii, skała kredowa Kӧnigsstuhl, wznosząca się na wysokość 118 metrów, malownicze jeziorka, liczne punkty widokowe, z których rozpościerają się wpaniałe widoki na turkusowe morze, ścieżki wzdłuż ciągnących się kilometrami klifów  i wiele innych niespodzianek natury czeka w tym najmniejszym parku narodowym w Niemczech wpisanym na listę UNESCO.

Nasz 14 km spacer przez Park Narodowy Jasmund zakończyliśmy w Sassnitz.

Sassnitz - największe miasto na Rugii, przyciąga zwiedzających kolosalnym molo o długości 1450 metrów, uroczą starówką oraz pełnym zgiełku, pięknym portem rybackim z kilkudziesięcioma kolorowymi łódkami i kutrami, gdzie codziennie z kilku z nich sprzedawane są świeże ryby, ale przede wszystkim Fishbrotchen, czyli tradycyjne ryby w bułce.

 

Park Narodowy Jasmund

 

Sassnitz

Jasmund

Sassnitz

Park Narodowy Jasmund

Sassnitz

Jeziorko Herthasee

Sassnitz

Park Narodowy Jasmund

                                                                          Park Narodowy Jasmund / Wiek / zachód słońca w Nonnevitz

Dzień 4 (22.06.2019): Półwysep Wittow

Trasa rowerowa (41 km): Bakenberg - przylądek Arkona (klify, latarnia morska) - Witt (wioska rybacka) - Nobbin (grobowiec megalityczny) - Altenkirchen - Starrvitz - Dranske (port, plaża) - Kreptitzer Heide - Bakenberg

Przylądek Arkona - miejsce-legenda. Dwie latarnie na 45-metrowym, urwistym klifie są wizytówką tego regionu i oferująją imponujący widok na cały pólwysep Wittow. Arkona była znanym ośrodkiem kultu słowiańskiego boga Świętowita. 

Do dziś przetrwały również ślady średniowiecznego grodu Słowian.

Altenkirchen i Wiek to urokliwe miejscowości na Półwyspie Wittow.

W Altenkirchen znajduje się najstarszy kościół na wyspie oraz prawdopodobnie najmniejszy McDonalds na świecie. Natomiast miasteczko portowe Wiek uważane jest za najbardziej romantyczne na Rugii.

Vitt - niewielka wioska rybacka z charakterystycznymi domami krytymi strzechą oraz małą zabytkową kaplicą z 1806 roku.

Przylądek Arkona

Świętowit

 Półwysep Wittow

 Altenkirchen

Vitt - wioska rybacka

 Przylądek Arkona

Vitt - kościółek

Megalityczny grobowiec w Nobbin - imponująca spuścizna z minionych epok jest jednym z największych kamiennych grobowców w północnych Niemczech. Trapezoidalna budowa grobowca składa się z 53 megalitów i rozciąga się na długości 34 metrów.

Nobbin

Altenkirchen - zabytkowy koścół i cmentarz

Wiek (widok z molo w Dranske)

Starrvitz

Dranske

Altenkirchen

Dzień 5 (23.06.2019): Bakenberg – Baumwipfelpfad (ścieżka w koronach drzew) – Prora Binz (plaża, molo) – Serams – Jagdschloss Granitz (zamek) – Sellin (plaża, molo)

+ przejazd zabytkową, parową koleją wąskotorową Szalony Roland na trasie: Serams - Jagdschloss Granitz

+ trekking (8 km): Jagdschloss Granitz - Schwarzer See (Czarne Jezioro) - Steilufer der Granitz - Waldhalle - Sellin

Baumwipfelpfad - ścieżka w koronach drzew - jedna z kilku takich atrakcji w Europie. Imponująca drewniana wieża wyrosła pośród gęstych lasów przybrzeżnych w regionie Prory. Zwieńczona „orlim gniazdem” wieża ma wysokość 40 metrów, a usytuowana jest 82 m n.p.m.

Spacer uatrakcyjniają poglądowe stacje i w przenośni „tory przeszkód”, na które wstępuje się z lekką obawą. Gdy znajdujemy się na szczycie, w orlim gnieździe, oznacza to, że pokonaliśmy ścieżkę o długości 1250 metrów.

Panoramiczny efekt, niezapomniane wrażenia, wspaniałe widoki zapierające dech w piersiach - Morze Bałtyckie i niemal cała Rugia pod nami.

Binz -  to jeden z najczęściej odwiedzanych nadmorskich kurortów na wybrzeżu Bałtyku, który słynie z szerokich, piaszczystych plaż i urokliwej architektury.

Dom Zdrojowy oraz najpiękniejsze klasycystyczne wille znajdują się wzdłuż promenady, którą można spacerować aż do Prory. Symbolem Binz jest drewniane molo zaliczane do najdłuższych nad Morzem Bałtyckim (370 m długości).

Prora - w tej miejscowości, niedaleko Binz, hitlerowcy zbudowali uzdrowiskowy kombinat dla 20 tysięcy ludzi;  architektoniczna ciekawostka o długości 4,5 kilometra.

Z końcem wojny nieukończony budynek zaczął popadać w ruinę. W 2011 roku w północnym skrzydle urządzono najdłuższy hotel na świecie.

   

Rasender Roland (Szalony Roland) - to zabytkowa, wąskotorowa kolejka, która kursuje między Putbus a Göhren. Przejażdżka kolejką, która ciągnięta jest przez parowóz  dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń. Kolejką dostaliśmy się do myśliwskiego zamku Jagdschloss Granitz.

Jagdschloss Granitz - to pałac myśliwski, usytuowany pośród bujnej zieleni na szczycie wzniesienia Tempelberg (106 m). Baśniową budowlę z czterema małymi wieżyczkami wieńczy wysoka na 38 metrów wieża centralna. Rozpościera się z niej imponujący widok na okolicę. Wewnątrz mieści się wystawa o tematyce łowieckiej.

Sellin - słynny nadmorski kurort z ciekawą architekturą z przełomu XIX i XX wieku .Główną atrakcją miasta jest molo o długości 394 m oraz niesamowity budynek na plaży - Brückenhaus z romantyczną restauracją i wytworną salą balową, dobry punkt widokowy na morze, wizytówka Rugii. Wilhelmstrasse jest najbardziej znaną ulicą, przy której można zobaczyć wiele pięknych ekskluzywnych domów i pensjonatów w białym kolorze.

 

Jagdschloss Granitz

Szalony Roland

Baumwipfelpfad

Baumwipfelpfad - ścieżka w koronach drzew

Binz

Prora

Binz

Widok na Sellin z Steilufer der Granitz

Szalony Roland

Prora - plaża

Waldhalle

Jagdschloss Granitz

Schwarzer See (Czarne Jeziorko)

Sellin

Baumwipfelpfad

Sellin - molo

 

Sellin

 

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com