Łazik

integracja turystyczna

Rugia        Jesioniki        Mierzeja Kurońska        Tatry Bielskie        Roztocze        Borżawa i Bieszczady Ukraińskie        planowane integracje

03-06.05.2018 Szwajcaria Czeska i Saksońska (integracja piesza i zwiedzanie, 4 dni, 49 osób, 55 km)

 

W długi majowy weekend zapierające dech widoki, czyli czesko-niemiecka przygoda na szlaku.

Czeska Szwajcaria - kraina pełna skalnych wież tonących w promieniach słońca lub tajemniczej mgle to jedno z najbardziej magicznych miejsc w Europie. Strome ściany wąwozów, przejrzysta woda kanionów i rozległe panoramy z naturalnych tarasów skalnych tworzą niepowtarzalną atmosferę, której wprost nie sposób się oprzeć. Patrząc na tutejszy krajobraz można poczuć się jak w bajce.

Szwajcaria Saksońska to regon Niemiec położony wzdłuż rzeki Łaby przy granicy z Czechami. Wchodzi w skład pasma górskiego Rudaw. Wyróżnia się niezwykle malowniczymi formacjami skalnymi, wąwozami i licznymi przełomami rzek z Łąbą na czele.

Pravčická brana - monumentalny most skalny symbol Czeskiej Szwajcarii oraz Bastei - imponujące naturalne skalne miasto, najważniejsza atrakcja Saksońskiej Szwajcarii

Plan wycieczki:

Dzień 1, czwartek, 03.05.2018: łączny czas przejścia - 7 h (4-5 h + 2 h) + przerwy, 12 + 7 km   

Mezni Louka - Malá Pravčická brána - Šaunštejn - Rudolfův kámen - Mariina skála (punkt widokowy) - Jetřichovice (12 km, 4-5 h);

Wyjście na zachód słońca: Jetřichovice - Falkenštejn - Pavlínino údolí (Dolina Pauliny) - Rynartice - Křížový vrch (7 km, 408 m)

Na szlaku

Rudolfův kámen (Ostroh, 484 m) Ruiny skalnego zamku Šaunštejn

Na szlaku

Vilemínina stěna Malá Pravčická brána
Księżniczka Vilemína Kinská

Rudolfův kámen - punkt widokowy

Pavlínino údolí

Křížový vrch (408 m) - zachód słońca Pavlínino údolí

Dzień 2, piątek, 04.05.2018: czas przejścia - 5 h + przerwy, 15 km

Labská Stráň - punkt widokowy Belveder - Suché Kamenice - Hřensko - Tři prameny - Pravčická brana - Mezni Louka

Arnoltice

Belveder - punkt widokowy

Suché Kamenice

Na szlaku - jaskinia

Na szlaku

Pravčická brana

Mezni Louka

Wieczorna integracja Sarenka

Dzień 3, sobota, 05.05.2018: czas przejścia - 4 h + przerwy, 12 km + 1,5 km na łodziach + rejs statkiem 90 min

Jetřichovice; Stary Mlýn - Dolský mlýn - Vysoká Lípa - Ptačí kámen (punkt widokowy) - Vysoký most - Divoká soutěska - Edmundova soutěska - Hřensko (rejs statkiem po Łabie, 15:30-17:00) - Děčín

Czeska Szwajcaria to romantyczne miejsce z niesamowitymi formami skalnymi, piękną przyrodą, jest domem dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Jedną z tutejszych największych atrakcji są wąwozy na rzeczce Kamenicy. Romantyczny spacer wzdłuż rzeki lub spływ łodzią w przepięknym wąwozie jest dla każdego z pewnością niezapomnianym przeżyciem.

Trasa wzdłuż rzeki Kamenicy, nad którą wznoszą się olbrzymie ściany i wieże z piaskowca zaprowadzi nas do górnej przystani w Dzikim Wąwozie (Divoká Soutěska). Tutaj łodziami pokonujemy trasę o długości około 600 m Dzikim Wąwozem i docieramy do Wąwozu Edmunda ze sztucznym wodospadem. Wąwóz Edmunda i Dziki Wąwóz głębokie kaniony w piaskowcowych skałach na rzeczce Kamenicy są dostępne jedynie łodzią.

Przypominają skalisty kanion ze stromymi ścianami o wysokości do 150 metrów. Niektóre wieże skalne ze względu na ciekawe kształty otrzymały nazwy na przykład Rodzina Skalna czy Strażnik.

 

Na szlaku - Dolský mlýn

Dolský mlýn

Ptačí kámen (punkt widokowy)

 

Divoká soutěska i Edmundova soutěska  

Divoká soutěska

Děčín Hřensko

 

Łaba (rejs statkiem)  

 

Děčín  

Jetřichovice - koncert i wieczorna integracja

Dzień 4, niedziela, 06.05.2018: zwiedzanie - 2 h, czas przejścia - 2 h, 6 km

Szwajcaria Saksońska: Twierdza Königstein, Rathen - Bastei - Schwedenlöcher - wodospad Amselfall - Rathen

Po wspaniałych widokach po stronie czeskiej, w ostatni dzień naszej wycieczki udaliśmy się do jednego z najciekawszych miejsc w Szwajcarii Saksońskiej. Tworzy go formacja skalna o nazwie Bastei. Chcąc ułatwić dostępność tego terenu powstały ścieżki spacerowe, a w najbardziej malowniczych miejscach utworzono punkty widokowe. Formacja skał Bastei to niezwykła grupa skalna z ponad 200-metrowymi pionowymi ścianami, które znajdują się nad brzegiem Łaby. W połowie XIX w. skały połączono mostem i powstały galerie widokowe.

Zwiedzając tereny Szwajcarii Saksońskiej na pewno warto odwiedzić miejscowość Königstein położoną nad brzegiem Łaby. Chociaż w samej miejscowości nie ma za wiele zabytków, to miasto to odwiedza rocznie ok. 0,5 mln turystów. Wszystkich przyciąga górująca nad miastem potężna forteca Festung Königstein, którą oczywiście zwiedziliśmy.

 

Twierdza Königstein

 

Twierdza Königstein

 

Schwedenlöcher

Twierdza Königstein Bastei

Bastei - punkt widokowy

Twierdza Königstein

Bastei

Bastei - punkt widokowy

Amselfall

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com