Łazik

 

integracja turystyczna

Morawski Kras          Śnieżnik          Tatry Wysokie          Czarnohora i Gorgany          Bornholm          Pisa          strona główna

16-17.09.2017 Jesioniki - Pradziad i Vysoká hole (integracja górska z atrakcjami, 2 dni, 32 km)

We wrześniowy weekend zapraszamy na wyprawę górską z atrakcjami w czeskie Jesioniki.

Najpiękniejsze trasy górskie w Czechach oferują Jesioniki.

Prawdziwy górski raj, pełen skarbów przyrody, setek dobrze oznakowanych tras turystyki pieszej i rowerowej, licznych szlaków dydaktycznych, jaskiń, wodospadów i niezliczonej ilości punktów widokowych to właśnie Jesioniki. Te surowe a jednocześnie romantyczne krajobrazy, już od pierwszej chwili zrobią na każdym odwiedzającym niesamowite wrażenie. Na własne oczy trzeba zobaczyć obszary chronione i rezerwaty Pradziada i Dolinę Białej Opavy.

Pradziad (1491 m) - najwyższa góra Jesioników z nadajnikiem i restauracją to obowiązkowy i najważniejszy punkt każdej wycieczki w Jesioniki. Ze szczytu wieży rozciągają się imponujące widoki na wszystkie strony świata. Dodatkową atrakcją jest możliwość zjazdu z góry  wypożyczoną hulajnogą na odcinku około 3 km.

Dlouhé Stráně. Widok poziomo "uciętego" wzgórza Mravenečník nad miejscowością Kouty nad Desną wzbudza podziw. Na samym szczycie znajduje się duży górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej.

Elektrownia ta to nie tylko magiczna budowla, ale także największa elektrownia wodna w Republice Czeskiej. Jest posiadaczką trzech „naj”: ma największą pompoturbinę w Europie, największy spad wody w Czechach i największą łączną moc. Jest to dzieło unikalne, elektrownia została wybrana za jeden z siedmiu cudów Republiki Czeskiej.

 

Drugim z kolei najwyższym szczytem Jesioników jest Vysoká hole, która położona jest na przepięknej trasie po grzebieniu górskim z Ovčárny w kierunku na Jelení hřbet. Niedaleko szczytu przebiegała granica historyczna pomiędzy Morawami a Śląskiem. Do dziś znajduje się tutaj kamień graniczny z piaskowca z XVII wieku.

Petrovy kameny (Skały Piotra) to część Narodowego Rezerwatu Przyrody Pradziada. Szczyt o wysokości 1438 m ze skalnym masywem. Wielką wartością tego zabytku przyrody są trasy turystyczne prowadzące obok skalnej części szczytu. Podania o sabatach czarownic na Skałach Piotra odegrały wielką rolę przy procesach czarownic toczących się w XVII wieku w regionie Velkolosinska.

 

Najpiękniejszą doliną w Wysokim Jesioniku jest Dolina Białej Opavy, położona w pobliżu uzdrowiska Karlova Studánka.

Przez ten niezwykle malowniczy rezerwat przyrody przebiega jeden z najpiękniejszych szlaków w Czechach, jest to jednocześnie jedno z najbardziej dzikich miejsc w Sudetach. Szlak momentami przypomina Słowacki Raj, napotkamy tu powalone drzewa, liczne, różnorodne wodospady, kładki i pomosty.

Karlova Studanka swoją zabudową przypomina nieco architekturę rodem ze Szwajcarii. Jest wspaniale położona i niezbyt wielka, więc szybko można ją zwiedzić. Miejscowość należy do najładniej położonych czeskich kurortów, otoczona ze wszystkich stron lasami, a przez to, że leży w obniżeniu pomiędzy grzbietami górskimi na wysokości ok. 800 m n.p.m. ma jeszcze bardziej unikatowe walory klimatyczne. Uważa się, że Karlova Studánka posiada najczystsze powietrze w całej Europie Wschodniej i Środkowej.

Plan wycieczki:

Dzień 1 - sobota, 16.09.2017, czas przejścia: 5-6 h (17 km) + przerwy. W razie potrzeby jest możliwość skrócenia trasy.

Kouty nad Desnou - wjazd kolejką linową - Tetřeví chaty (wieża widokowa) - Mravenečník (Wysoki Jesionik, punkt widokowy, 1343 m) -

Dlouhé stráně (elektrownia wodna i punkt widokowy, 1353 m) - Malá Jezerná - Velká Jezerná -

U Františkovy myslivny - Nad Malym kotlem - ścieżka światem górskich łąk - Kamzičník (1420 m) - Vysoká hole (punkt widokowy, 1464 m) - Petrovy kameny (Skały Piotra, 1438 m) - Ovčárna - Horská chata Barborka (1280 m)

Dzień 2 - niedziela, 17.09.2017, czas przejścia: 6 h (15 km) + przerwy. Możliwość skrócenia trasy.

Horská chata Barborka - Pradziad (wieża widokowa, 1491 m) - zjazd na hulajnodze - Ovčárna - Dolina Białej Opavy (rezerwat) - Rolandův kámen (punkt widokowy) - Karlova Studánka (uzdrowisko)

Kwestie organizacyjne:

Zbiórka i wyjazd: Warszawa, Plac Bankowy, piątek, 15.09.2017, godz. 22:30.

W trakcie wycieczki łazikujemy na lekko, nasz bagaż będzie do dyspozycji w miejscu noclegu lub w autokarze.

Powrót do Warszawy na Dworzec Centralny i Plac Bankowy w nocy z niedzieli na poniedziałek, 17/18.09.2017 około godz. 1:00-2:00.

 

 

Vysoká hole (1464 m)

Koszt wycieczki wynosi 275 PLN i obejmuje:

- nocne przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Jesioniki - Warszawa,

- przejazdy lokalne (do Kouty nad Desnou i z Karlova Studánka),

- nocleg z pościelą w pokojach 2, 3 i 4-osobowych, łazienki na korytarzu,

doskonała lokalizacja,

- ubezpieczenie NNW i KL na 2 dni w Signal Iduna Polska TU S.A.,

- przygodę na szlaku oraz wieczorną integrację w fajnej grupie.

Powyższa kwota nie obejmuje:

- posiłków w trakcie wycieczki (300-500 CZK),

- wjazdu koleją linową w Kouty nad Desnou (230 CZK -10% zniżka dla grupy),

- wejścia na wieżę widokową Pradziad (80 CZK),

- dla chętnych: zjazdu na hulajnodze (100 CZK, około 3 km). 1 CZK= 0,165 PLN

Jeżeli masz ochotę na weekendową wyprawę górską pełną atrakcji i wspaniałych widoków wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com