Łazik

integracja turystyczna

Nadbużański Park Krajobrazowy      Morawski Kras      Narwiański Labirynt      Czarnohora i Gorgany      Wel      Bornholm      strona główna

02-03.09.2017 Weekend na Mazurach: Pisa i jezioro Roś (kajaki i rowery, 35 km, 2 dni, 20 osób)

Mazurskie i kurpiowskie klimaty - aktywny wypoczynek w letni wrześniowy weekend.

W sąsiedztwie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich na terenach Puszczy Piskiej oraz Równiny Kurpiowskiej meandruje wśród lasów, pól i bagien rzeka Pisa.

Jest to malowniczy, nizinny, rekreacyjny szlak kajakowy, bardzo łatwy, bez przenosek i utrudnień, idealny dla osób poszukujących spokoju, relaksu, bliskiego kontaktu z naturą, dostępny również dla osób bez kajakaraskiego doświadczenia.

Płyniemy najpiękniejszym odcinkiem od jeziora Roś do wsi Kozioł, w sumie około 35 km w 2 dni (4 do 5 godzin dziennie).

Na Pisie jest słabo rozwinięta infrastruktura turystyczna i baza noclegowa, dzięki temu rzeka utrzymuje swój dziki, naturalny,

niezmieniony charakter.

Po zakończonym w sobotę spływie na odpoczynek, ciepły posiłek i nocleg dojeżdżamy do turystycznego, pięknie położonego miasteczka Pisz.

Czas wolny możemy wykorzystać na zwiedzanie miasta, odpoczynek na plaży lub aktywnie nad jeziorem, korzystając z kajaków lub rowerów wodnych. Mamy też do dyspozycji rowery trekkingowe, zatem możemy się udać na rowerową wycieczkę po okolicy wykorzystując liczne szlaki rowerowe przez piękne tereny Puszczy Piskiej, Mazurskiego Parku Krajobrazowego i malownicze jeziora w Krainie Wielkich Jezior.

Dokładny opis spływu.

Pisz - rynek miasta

Nasz spływ kajakowy rozpoczynamy przy moście w miejscu zwanym ,,Dziadowo” – od nazwy istniejącej niegdyś w pobliżu wsi. Płyniemy przez tereny zalesione i łąkowe, z dogodnymi miejscami na postój na wysokich łączkach. Tereny wokół Pisy są na przemian - to suchsze, z lekko pagórkowatymi łączkami lub lasem - to znów niższe, ze starorzeczami i podmokłym olsem. Okolice urokliwe i spokojne chociaż tętniące świergotem i śpiewem ptaków. Gdy zbliżamy się do drzew porastających ,,wystrzyżone” przez krowy pastewniki z wiatami, mamy wrażenie, że znajdujemy się w jakimś odludnym, opuszczonym parku. Aby zorganizować sobie wspaniały piknik wystarczy zatrzymać się na jednym z wielu dogodnych miejsc na trasie spływu.

Płyniemy dalej, po prawej zbliżamy się do zalesionego brzegu z brzozami i widocznymi kępami bzów. Przy wodopoju łagodne dojście do brzegu. Na suchych terenach łąkowych pozostałości po nieistniejących zabudowaniach z dużymi skupiskami bzów. Ładne miejsce na biwak jednakże na terenie prywatnym.

Płynąc dalej widzimy na lewym brzegu dachy zabudowań wsi Jeże - pierwszej miejscowości na odcinku od Pisza. Wieś Jeże to ostatnia mazurska wieś na trasie spływu. Wieś ta powstała w 1445 roku. Przy wysokim moście drogowym możliwość lądowania i dłuższego odpoczynku. W odległości ok. 6 km na zachód Wadołek, dziś tylko miejsce na mapie, ruiny huty żelaza działającej do końca XIX w. Za mostem Pisa, szeroka na ok. 20 m, płynie leniwie pośród łąk i kęp olsów.

Drewniany most. Ok. 600 m na lewo wieś Wincenta. Po prawej dogodne miejsce biwakowe. Nieco wcześniej, po lewej ujście rzeki Wincenty. Jesteśmy dokładnie na granicy Mazur i Podlasia, dawnej granicy państwowej między Prusami i Polską.

We wsi Wincenta sklep spożywczy, przystanek PKS. Za mostem rzeka na kilkumetrowym odcinku płynie leniwie pośród równinnych, zagospodarowanych łąk. Kilka kilometrów dalej drewniany most we wsi Kozioł.

Kończymy pierwszy dzień spływu, przejazd autokarem do Pisza.

W miasteczku na uwagę zasługuje rynek z zabytkowymi budynkami, kościołem i ratuszem, w pobliżu znajduje się muzeum.

Drugiego dnia wpływamy na Pisę z jeziora Roś. Brzegi Pisy na terenie Pisza są umocnione i trudno dostępne. Naturalny charakter rzeki z dostępnymi brzegami Pisa będzie miała dopiero po wypłynięciu za miasto. Za miastem rzeka płynie na zmianę to pośród olsów - to znowu pośród łąk - z jednej lub z drugiej strony. Sporadycznie w lesie domieszkę stanowią brzozy lub sosny. Od czasu do czasu można spotkać wysokie łączki – miejsca z dogodnym brzegiem, nadające się na odpoczynek.

Powoli płynąca rzeka łagodnie meandruje, tworząc zakola z roślinnością wodną. Często będziemy spotkać charakterystyczne łachy piaskowe na zakolach i piaszczyste plaże.

Po chwilowej zmianie otoczenia na leśne, z lasem mieszanym, a następnie olsem, rzeka po lewej podmywa wysoki brzeg porośnięty sosnami. Obniża się on stopniowo, tworząc dobre miejsce do biwakowania na ładnym leśnym terenie z małą plażą i skocznią. Płynąc dalej po lewej pojawia się łąka a po prawej widać podmyte grądy porośnięte pogryzionymi przez bobry dębami oraz kępą świerków.

Po lewej miejsce biwakowe oraz ujście rzeczki Szparki.

Pisz, Pisa i Jezioro Roś

Dopływamy do zerwanego mostu blisko nie istniejącej wsi Wilki po prawej mijając starorzecze.

Przed nami malowniczy i dziki odcinek rzeki, płynącej to obok lasów iglastych lub mieszanych, to znowu pośród olsów i łąk z fragmentami starorzeczy. Często wysokie i podmyte brzegi zdobią różnorodne, pochylone drzewa, a przestrzeń wypełnia świergot leśnego ptactwa.

Po lewej ujście rzeczki Pisza Woda. Za rzeczką, na dosyć wysokim brzegu otwarta przestrzeń łąk. Dalej, po prawej stronie nurt Pisy zbliża się do rosnącego na dosyć wysokim brzegu lasu. Tutaj, w odległości kilkuset metrów jedno od drugiego, znajdziemy niezłe miejsca na odpoczynek. Mijając po prawej starorzecze, dopływamy do nasypu drogi i mostu na drodze lokalnej prowadzącej do wsi Pogubie Średnie. Przed nasypem, po prawej, możliwość biwaku i dobrego dojazdu. Kończymy spływ w miejscu zwanym Dziadowo, czyli w tym samym miejscu, w którym dzień wcześniej spływ się rozpoczynał.

Na całej trasie od Pisza nie było ani jednej miejscowości, ani mostu. Po dwóch dniach relaksacyjnego spływu wsiadamy do autokaru i wracamy do Warszawy, robiąc po drodze postój na obiad w miejscu szczególnym. Pięknie położona nad rzeką, wśród ogrodów restauracja zaoferuje nam specjały regionalnej kuchni kurpiowskiej oraz samodzielnie wyrabiane trunki.

Plan spływu kajakowego:

Dzień 1 - sobota, 02.09.2017, 17 km,

czas spływu Pisą: 4 h + czas spędzony na jeziorze Roś 

Dziadowo - Jeże - Wincenta - Kozioł

Po zakończonym spływie możliwość skorzystania z kajaka na jeziorze Roś lub roweru wodnego lub roweru trekkingowego. W okolicy dużo oznakowanych tras rowerowych.

Mapa z szlakami rowerowymi: tutaj.

Dzień 2 - niedziela, 03.09.2017, 18 km, czas spływu Pisą: 4-5 h + czas spędzony na jeziorze Roś   

Jezioro Roś - Pisz - Niedźwiedzie - Wilki - Dziadowo

W niedzielę przed rozpoczęciem spływu Pisą możliwość opłynięcia kajakiem jeziora Roś lub skorzystania z rowerów wodnych lub wybranie się wycieczkę rowerową po okolicy.

Kwestie organizacyjne:

Zbiórka i wyjazd: Warszawa, Plac Bankowy, sobota, 02.09.2017, godz. 6:30.

Dojazd do miasta Pisz około 3 godziny.

Powrót do Warszawy na Plac Bankowy w niedzielę, 03.09.2017 około godz. 21:00-22:00.

Koszt wycieczki wynosi 265 PLN i obejmuje:

- przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Pisz - Warszawa,

- lokalne przejazdy oraz transfer bagażu do miejsca noclegu,

- wynajęcie na 2 dni dwuosobowych kajaków wraz z kamizelkami asekuracyjnymi,

- transport kajaków pierwszego i drugiego dnia na miejsce spływu i po zakończeniu spływu,

- nocleg z pościelą nad Pisą lub nad jeziorem Roś w 2, 3 i 4-osobowych pokojach z łazienką!

- ubezpieczenie NNW na 2 dni na 10000 PLN w Signal Iduna Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.,

- przygodę na kajakach oraz wieczorną integrację w fajnej grupie

(przy ognisku nad rzeką / jeziorem lub na mieście),

- zwiedzanie miasteczka Pisz i odpoczynek na plaży,

- rowery trekkingowe na lokalną wycieczkę i rowery wodne na jeziorze Roś!

Dla uczestników spływu kajakowego do dyspozycji będą rowery trekkingowe (damskie i męskie) oraz 2-4 osobowe rowery wodne w sobotę po zakończonym spływie od około godz. 17:00 do 21:30 i w niedzielę przed spływem od godz. 8:00 do 11:00.

Powyższa kwota nie obejmuje wyżywienia. Dla chętnych: obiad w sobotę (zupa i drugie danie) - 16 PLN, śniadanie w niedzielę - 12 do 15 PLN.

Obiad w drodze powrotnej (regionalne kurpiowskie przysmaki) - 20 PLN.

Poinformuj nas jeżeli jesteś zainteresowany wynajęciem 3-4 osobowego jachtu klasy Omega na jeziorze Roś - 15 PLN / h lub 75 PLN / doba.

Jeżeli masz ochotę na aktywny weekend i rekreacyjny spływ kajakowy wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail integracja.turystyczna@gmail.com podając imię, nazwisko oraz numer telefonu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com