Łazik - integracja turystyczna - Czarna Hańcza - Czeski Raj i skalne miasta - Rysy od strony słowackiej - Karpaty Ukraińskie: Czarnohora, Gorgany, Świdowiec

Łazik

integracja turystyczna

Rowerem na kraniec Polski         Szwajcaria Kaszubska         Słowacki Raj         Ukraina         Bornholm         planowane integracje

??-??.0?.202? EuroVelo 10 - wzdłuż Bałtyku (integracja rowerowa, 3 dni, 145 km)

Zapraszamy na 3-dniową wyprawę rowerową na Pomorze Zachodnie.

Pomorze Zachodnie - raj dla rowerzystów!

W maju czeka Cię fantastyczna podróż rowerowa szlakami prowadzącymi przez zielone, przepiękne przyrodniczo tereny, często z dala od asfaltowych dróg. Pojedziemy trasami rowerowymi przy samym morzu, drogami o małym natężeniu ruchu, ścieżkami leśnymi i kładkami przez wydmy. Będziemy dużo zwiedzać i relaksować się na szerokich plażach. Wieczorem integracja, grill i zachody słońca nad morzem.

Nocujemy w nadmorskich kurortach blisko plaży w pokojach 2 i 3-osobowych z łazienkami. Jeździmy na lekko, mamy zapewniony transport bagażu.

W trakcie wyprawy zwiedzimy duże nadmorskie kurorty: Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg oraz mniejsze

urokliwe miejscowości z pięknymi plażami między innymi: Międzywodzie, Mrzeżyno, Dziwnów, Dziwnówek, Trzęsacz, Rewal, Ustronie Morskie. Zapierające dech widoki podziwiać będziemy z najwyższej nad Bałtykiem latarni morskiej w Świnoujściu, z latarni w Niechorzu - jadnej z najpiękniejszych w Polsce oraz z najwyższego klifu w Polsce - wzgórza Gosań (wysokość 94 metry). Odwiedzimy też Pokazową Zagrodę Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym.

Lista atrakcji na naszej trasie jest bardzo długa:

ŚWINOUJŚCIE - kraina 44 wysp - jedyne miasto w Polsce leżące na kilkudziesięciu wyspach. W Świnoujściu przepłyniemy promem przez Świnę i zobaczymy:

Latarnia morska oddana do użytku w 1857 r., najwyższa nad Bałtykiem – 68 m wzniesienie światła, 64,8 m wysokość od podstawy, jedna z najwyższych na świecie; 308 schodów na taras widokowy, wystawa latarnictwa i ratownictwa morskiego;

Fort Anioła wybudowany w latach 1854 – 1858; nazwa fortu, początkowo „Werk III”, wywodzi się od uderzającego podobieństwa do Zamku Św. Anioła (Mauzoleum Hadriana) w Rzymie, na którym wzorowany był projekt architektoniczny warowni; trójkondygnacyjna rotunda, zwieńczona tarasem i basztą obserwacyjną;

Park Zdrojowy projektu autora m.in. Ogrodów Sanssouci w Poczdamie, królewskiego architekta ogrodów z Berlina - Petera J. Lenne; jeden z najznakomitszych parków uzdrowiskowych Europy - bogactwo roślinności, w tym cenny i oryginalny starodrzew oraz wiele unikalnych i chronionych roślin;

Falochrony z początku XIX wieku, zachodni wraz ze stawą „Młyny” – znakiem nawigacyjnym w kształcie wiatraka, który jest symbolem Świnoujścia i centralny - o długości przeszło 1400 metrów w głąb morza.

Dzwon” - betonowy bunkier wysokości ok 20 metrów; dawny bunkier centrali artyleryjskiej; obecnie wieża obserwacyjna Nadleśnictwa Międzyzdroje.

Dzielnica Nadmorska – zabytkowe obiekty ze zdobionymi elewacjami, kolumienkami, wieżyczkami i lodżiami, w eklektycznym stylu, charakteryzującym architekturę uzdrowiskową.

 

MIĘDZYZDROJE - miasto gwiazd!

Aleja Gwiazd - dzieło prof. Adama Myjaka związane z organizowanym od 1996r. Festiwalem Gwiazd. Jest to nietypowa aleja, na której uwieczniono w brązie ponad 100 odcisków dłoni artystów i pomniki, upamiętniające wielkie postacie kina i teatru.

Molo w Międzyzdrojach o długości 395 m, najdłuższe betonowe molo w Polsce. Pierwsze drewniane molo zostało wybudowane w 1884 roku.

Kawcza Góra to obiekt wyjątkowy, czyli  najdłuższe na polskim wybrzeżu schody o łącznej długości 128,5 m.  Pozwalają wspiąć się z plaży na brzeg klifowy o wysokości 51 m.

WZGÓRZE GOSAŃ (94 m.n.p.m) - najwyższe w Polsce wzniesienie klifowe na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Z góry rozciąga się imponująca panorama na wody Zatoki Pomorskiej. W dali widać molo w Międzyzdrojach, port w Świnoujściu oraz część niemieckiego wybrzeża wyspy Uznam.

 

ZAGRODA POKAZOWA ŻUBRÓW na wyspie Wolin. Podziwiać tu można poza dostojnymi żubrami, piękne okazy jeleni, saren, dzików i bielika.

DZIWNÓW - mekka żeglarzy, miejscowość ciekawie umiejscowiona, pomiędzy trzema akwenami wodnymi: Morzem Bałtyckim od północy, Zatoką Wrzosowską od południa oraz cieśniną Dziwna łączącą Bałtyk z zalewem.

Promenada w Dziwnowie - jej powstanie wiąże się z odkrytymi źródłami solankowymi  i napływem kuracjuszy, historia sięga przełomu XIX i XX wieku.

Most zwodzony w Dziwnowie - jeden z nielicznych tego typu obiektów w Europie, w ostatnich latach przebudowany i gruntownie zmodernizowany, jest bez wątpienia wizytówka Dziwnowa.

Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie - to jedna z najważniejszych dziwnowskich wizytówek, ściśle związane z historią polskiego sportu, na której znajdują się postumenty z replikami medali sławnych polskich sportowców.

Zegar słoneczny w Dziwnówku jest jednym z pięciu tego typu zegarów na świecie.  Usytuowany jest na skwerze obok fontanny i specjalnie profilowanych ławek. Swoją konstrukcję (czy też układ specjalnej „godzinowej wstęgi”), zawdzięcza bardzo złożonym i skomplikowanym wyliczeniem matematycznym.

Dzięki temu, wskazania godzinowe są bardzo dokładane, a tolerancja czasowa wynosi niespełna 10 minut.

Ruiny zbudowanego w XV wieku kościoła w Trzęsaczu.

Latarnia Morska w Niechorzu - jedna z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu. Licząca 45 m budowla z czerwonej cegły wzniesiona na wysokim klifie, góruje dumnie nad okolicą. Na wysokości 35,7 m ulokowano taras widokowy, z którego roztacza się widok na okolicę w promieniu kilku kilometrów. Budowlę ukończono w 1866 r

W miejscowości Dźwirzyno trasa prowadzi kilkusetmetrową kładką nad wydmami.

Kołobrzeg jest największym i najchętniej odwiedzanym przez turystów ośrodkiem nadmorskim pomiędzy Świnoujściem a Trójmiastem. O atrakcyjności miasta decydują dwa jego obszary: część nadmorska – z portem, plażą i promenadą oraz centrum – z najważniejszymi zabytkami (gotycka bazylika z XIV wieku i XIX-wieczny neogotycki ratusz). Obie te strefy połączone są parkami.

Jeździmy na lekko tylko z niezbędnym bagażem.

PLAN WYPRAWY

Dzień 1 (czwartek, ?? ??, 50 km): Świnoujście (Park Zdrojowy, latarnia) - Międzyzdroje (molo, Aleja Gwiazd) - wyspa Wolin - Woliński Park Narodowy - Gosań (94 m, punkt widokowy) - Zagroda Żubrów - Międzywodzie (plaża)

Dzień 2 (piątek, ?? ??, 50 km): Międzywodzie - Dziwnów (promenada) - Trzęsacz - Rewal - Niechorze (latarnia) - Mrzeżyno (plaża)

Dzień 3 (sobota, ?? ??, 45 km): Mrzeżyno - Kołobrzeg (Stare Miasto, molo) - Ustronie Morskie (plaża)

KWESTIE ORGANIZACYJNE

 

Zbiórka: Warszawa, Plac Bankowy, ??.??.202?, godz. 21:00.

Powrót: Warszawa, Plac Bankowy, ??.??.202?, godz. 01:00 w nocy.

 

Do wyjazdu należy się odpowiednio przygotować, zadbać o stan techniczny i wyposażenie roweru oraz być przygotowanym kondycyjnie do przejechania 50-60 km każdego dnia.

Koszt integracji rowerowej wynosi ??? PLN i obejmuje:

- przejazdy komfortowym autokarem na trasie: Warszawa - Świnoujście oraz Ustronie Morskie - Warszawa,

-  transport rowerów i bagażu,

- nocleg z pościelą w 2 i 3-osobowych pokojach z łazienkami w miejscowości Międzywodzie, 350 metrów od plaży, lodówki, czajniki, grill,

- nocleg z pościelą w 2 i 3-osobowych pokojach z łazienkami w miejscowości Mrzeżyno, 1300 metrów od plaży, duża w pełni wyposażona kuchnia,

- ubezpieczenie NNW na 3 dni w Signal Iduna Polska TU S.A.

- obowiązkowe składki na Fundusz Gwarancyjny i Fundusz Pomocowy,

- mapki, zwiedzanie, piękne widoki, relaks na plaży, rowerową przygodę oraz integrację w fajnej grupie.

Powyższa kwota nie obejmuje posiłków w trakcie wycieczki oraz biletów wstępu do zwiedzanych miejsc.

Jeżeli masz ochotę na rowerową przygodę nad morzem wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.

Integracja Turystyczna - tel. 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com