Łazik - integracja turystyczna - Czarna Hańcza - Czeski Raj i skalne miasta - Rysy od strony słowackiej - Karpaty Ukraińskie: Czarnohora, Gorgany, Świdowiec

Łazik

 

integracja turystyczna

Czeskie Beskidy         Szwajcaria Czeska i Saksońska         Tatry Wysokie         Ukraina         Tatry Niżne         planowane integracje

15-17.05.2020 Słowacki Raj i Dobszyńska Jaskinia Lodowa (integracja piesza, widoki i zwiedzanie, 44 km, 3 dni)

Połowa maja to najlepszy czas, aby poczuć smak przygody

podczas zwiedzania urokliwego  Parku Narodowego Słowacki Raj.

Słowacki Raj (Slovensky Raj) leżący na południowy zachód od Spiskiej Nowej Wsi, jest jednym z najpiękniejszych parków narodowych Europy. Przed tysiącami lat ten wapienny płaskowyż został przez wodę pocięty na wąwozy i doliny, w których kanionami i wodospadami płyną liczne potoki.

Najbardziej popularnym i obleganym przez turystów jest Wąwóz Suchá Belá, którego nazwa związana jest z ukształtowaniem terenu i przepływającą przez niego wodą.

Ze względu na duży stopień nachylenia terenu, żwir gromadzi się przede wszystkim w dolnej części wąwozu, tworząc nawet kilkumetrową warstwę. Woda pod żwirem przepływa swobodnie, a na powierzchni pojawia się w tych miejscach, gdzie jej poziom jest wysoki. Wąwóz ma 3,8 km długości, a jego wysokość n.p.m. przy ujściu wynosi 550 m, a na wierzchołku 950 m.

Przełom Hornadu (Prielom Hornádu) to malowniczy szlak ciągnący się od tzw. Gardła Hornadu (Hrdlo Hornádu), aż do letniska Czingow (Čingov) pod Smiżanami. Jest to drugi po Suchej Beli, najpopularniejszy szlak w Słowackim Raju, który dostarcza niezapomnianych wrażeń. Przełom Hornadu ze względu na swoją długość (prawie 12 km) rzadko bywa pokonywany w całości.

Kláštorská roklina to wąwóz prowadzący na Klasztorisko, gdzie można podziwiać rekonstruowany klasztor kartuzów. Przejście przez wąwóz nie jest łatwe, gdyż na swojej drodze napotykamy liczne łańcuchy, drabinki i stopnie. Znajduje się tutaj również duża ilość wodospadów, które zachwycą nas swoim unikalnym pięknem. Możemy tutaj spotkać wydrę rzeczną, a także bogatą roślinność w tym m.in. tojad dzióbaty. Najniższy punkt to ústie rokliny ma 520 m n. m., a najwyższy ma 744 m n. m.

Borovniak to najwyższy szczyt w Parku Narodowym Słowacki Raj, wysokość 1272 m, doskonały punkt widokowy.

Dobszyńska Jaskinia Lodowa to jedna z najciekawszych jaskiń na Słowacji, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na terenie rezerwatu przyrody „Stratená” w Parku Narodowym Słowacki Raj. Główną część jaskini stanowi potężna sala, głęboka na około 70 m w przeważającej części wypełniona lodem.

PLAN WYCIECZKI

Dzień 1 - piątek, 15.05.2020, 15 km, czas przejścia: 6 h + przerwy

Podlesok - Sucha Bela (wąwóz, drabinki, wodospady, 2 h 30 min) - Kláštorisko (ruiny klasztoru kartuzów, schronisko) - Vel'ky Kysel (wąwóz, drabinki, wodospady) - zjazd rowerem (dla chętnych, 6 km) - Podlesok

Dzień 2 - sobota, 16.05.2020, 15 km, czas przejścia: 5 h 30 min + przerwy + zwiedzanie

Dobszyńska Jaskinia Lodowa (zwiedzanie z przewodnikiem, 30 minut, długość trasy 515 m) - Húzovské (1172 m) - Nizná Záhrada - Strmá Prt' (punkt widokowy, 1198 m) - Borovniak (punkt widokowy i najwyższy szczyt, 1272 m) - Čuntava - przełęcz Besnik (994 m)

Dzień 3 - niedziela, 17.05.2020, 14 km, czas przejścia: 5 h + przerwy

Podlesok - Przełom Hornádu - Kláštorská roklina (wąwóz, drabinki, wodospady) - Kláštorisko (schronisko) - Przełom Hornádu (mostki i kładki zawieszone nad rzeką) - Letanovský mlyn (bufet) - Čingov

    Łazikujemy i zwiedzamy na lekko.

KWESTIE ORGANIZACYJNE

Wycieczka w przedstawionym wariancie przeznaczona jest dla osób z dobrą kondycją.

Jednak każdy uczestnik ma możliwość uproszczenia i skrócenia trasy każdego dnia.

Ze względu na liczne kładki, mostki i drabinki wycieczka nie jest dla osób z lękiem wysokości.

Zbiórka i wyjazd: czwartek 14.05.2020, godzina 22:30, Plac Bankowy.

Powrót do Warszawy planowany jest w nocy z niedzieli na poniedziałek 17/18.05.2020 około godz. 0:30-1:30.

Koszt integracji pieszej wynosi 430 PLN i obejmuje:

- przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Słowacki Raj - Warszawa,

- przejazdy lokalne, dojazdy na szlak i do zwiedzanych miejsc,

- 2 noclegi z pościelą w pokojach 2 i 3-osobowych w Parku Narodowym Słowacki Raj, standard turystyczny, łazienki wspólne, na korytarzu,

- 4 posiłki: 2 wypasione śniadania (bufet) i 2 obiadokolacje,

- opieka pilota i mapki z trasami,

- ubezpieczenie KL i NNW na 3 dni w Signal Iduna Polska TU S.A.,

- przygodę na szlaku, zwiedzanie oraz wieczorną integrację w fajnej grupie.

Powyższa kwota nie obejmuje biletu wstępu do Parku Narodowego Słowacki Raj - 1,5 EUR, Dobszyńska Jaskinia Lodowa - 8 EUR, wypożyczenia roweru na zjazd pierwszego dnia - 5 EUR oraz pozostałych posiłków.

Jeżeli masz ochotę na aktywny, przedłużony majowy weekend w fajnej grupie wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com