Łazik

integracja turystyczna

Morawski Kras          Narwiański Labirynt          Wel          Pisa          Bornholm          Czarnohora i Gorgany          strona główna

08-09.07.2017 Śnieżnik i ścieżka w obłokach (integracja górska z atrakcjami, 2 dni, 30 km)

 

W lipcowy weekend wybraliśmy na wyprawę górską w Masywie Śnieżnika oraz spacer w chmurach.

W trakcie naszej 2-dniowej wyprawy zdobyliśmy Śnieżnik (1425 m) najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika i polskich Sudetów Wschodnich znajdujący się na granicy polsko-czeskiej, a także Mały Śnieżnik (1326 m). Piękne widoki podziwialiśmy  również z 25-metrowej drewnianej wieży widokowej na szczycie Trójmorskiego Wierchu (1145 m) oraz odbyliśmy niesamowity spacer w chmurach z zapierającymi dech widokami. Zobaczyliśmy też wodospad Wilczki (wysokość 22 m) - największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika i drugi co do wysokości w Sudetach.

Podziwialiśmy niesamowite formy naciekowe w Jaskini Niedźwiedziej, która jest najpiękniejszą jaskinią naciekową Polski, o łącznej długości korytarzy ponad 3,5 km znajdujących się na 3 poziomach.

Międzygórze nazywane Perłą Sudetów to najlepsze miejsce do rozpoczynania wypraw górskich w rejonie Masywu Śnieżnika. Duża ilość oznakowanych szlaków znacznie ułatwia zaplanowanie wycieczki i dotarcie do najciekawszych miejsc w okolicy.

„Ścieżka w obłokach” zbudowana została na stokach góry Slamník na wysokości 1116 m. Nie jest to typowa wieża widokowa. Jest to raczej połączenie wieży, promenady spacerowej i zjeżdżalni. Cała konstrukcja składa się z trzech wież, wokół których wije się ścieżka widokowa prowadząca na wysokość 58,5 metra. Wędrując po tej ścieżce w drodze na szczyt pokonujemy odległość 750 metrów oraz 38 m przewyższenia.

Na trasie zainstalowano 15 tablic informacyjnych, z których można poznać historię tego miejsca oraz najciekawszych atrakcji w okolicy. Odległość między „piętrami” można pokonać także w rękawie z siatki (w obie strony), a z góry na dół można zjechać w 101-metrowej stalowej rurze z okienkami (tzw. tobogan). Ze szczytu budowli widoczne są między innymi: dolina rzeki Morava, spora część Jeseników oraz Orlické hory, zaś przy dobrej widoczności można dostrzec zarys Karkonoszy z charakterystyczną Śnieżką.

Plan wycieczki pieszej:

Dzień 1 - sobota, 08.07.2017, czas przejścia: 5 h 20 min (14 km) + przerwy

Kletno - Jaskinia Niedźwiedzia - Przełęcz Śnieżnicka (1123 m) - Schronisko Na Śnieżniku - Śnieżnik (Králický Sněžník, punkt widokowy, 1425 m) - Główny Szlak Sudecki

(- Wodospad Wilczki) - Międzygórze

Dzień 2 - niedziela, 09.07.2017, czas przejścia: 5 h 40 min (16 km) + przerwy

Międzygórze - Wysoczka (1185 m) (- Mały Śnieżnik, 1326 m) - Przełęcz Puchacza - Trójmorski Wierch (Klepáč, wieża widokowa, 1145 m) - Przełęcz Jodłowa (985 m) - ścieżka w obłokach - Horní Morava

Na szlaku

Jaskinia Niedźwiedzia

Rezerwat Przyrody Jaskinia Niedźwiedzia

Kletno

Jaskinia Niedźwiedzia

 

Jaskinia Niedźwiedzia

 

Jaskinia Niedźwiedzia

Śnieżnik (1425 m)

Jaskinia Niedźwiedzia

Králický Sněžník

 

Śnieżnik (1425 m)

 

Králický Sněžník

Międzygórze

Międzygórze

Jawor - kapliczka na szlaku

Na szlaku

Jawornicka Polana

Králický Sněžník

Widok z Trójmorskiego Wierchu

Na szlaku

Trójmorski Wierch (1145 m)

Trójmorski Wierch (1145 m)

 

Trójmorski Wierch (1145 m)

 

 

Na czeskim szlaku

 

 

Horni Morava - Ścieżka w obłokach

 

 

Horni Morava - ściezka edukacyjna

 

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com