Łazik - integracja turystyczna - Czarna Hańcza - Czeski Raj i skalne miasta - Rysy od strony słowackiej - Karpaty Ukraińskie: Czarnohora, Gorgany, Świdowiec

Łazik

integracja turystyczna

Rowerem na kraniec Polski         Szwajcaria Kaszubska         Słowacki Raj         Ukraina         Bornholm         planowane integracje

??-??.0?.202? Krosno i Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy (integracja rowerowa, 2 dni)

W ???? weekend zapraszamy na Podkarpacie na pełen wrażeń przejazd rowerem.

Zarezerwuj weekend na super wyprawę rowerową przez Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy

w okolicach Krosna oraz relaks w pięknie położonej miejscowości Frysztak!

Przed Tobą urocze ścieżki rowerowe biegnące wzdłuż rzek i potoków, fantazyjne skałki piaskowcowe, liczne podjazdy i zjazdy. Wysiłek wynagrodzi haust rześkiego powietrza, rozległe widoki na Pogórze Strzyżowskie i Dynowskie oraz na malowniczy przełom zwany Bramą Frysztacką utworzoną przez dolinę największej rzeki Parku, czyli Wisłoka.

Czy wiesz, że...

Frysztak to małe miasto położone na wzgórzu, z którego rozpościera się wspaniały widok. Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z 1277 roku. Bolesław Wstydliwy ofiarował wtedy Frysztak Cystersom. W XIII wieku osada została zaludniona przybyszami z Niemiec. Do  głównych atrakcji miasteczka należy zabytkowy rynek oraz kościół wzniesiony w 1927 roku (na miejscu modrzewiowiowego z 1442 roku). Na rynek prowadzi główna ulica z szeregową zabudową dziewiętnastowiecznych kamieniczek. Na uwagę zasługuje również cmentarz żydowski z XVII wieku. W pobliskiej winnicy można skosztować polskie wino i zajrzeć do upraw winorośli. Punkt widokowy na wzgórzu „Dzioł”, na wysokości 454 m n.p.m. to  jeden z najlepszych punktów widokowych w gminie Frysztak.

Tak mało znany region, a tyle w nim atrakcji:

Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy znajduje się na Pogórzu Strzyżowskim i Pogórzu Dynowskim, wchodzących w skład Pogórza  Karpackiego. Sucha Góra o wysokości 585 m n.p.m. to największe wzniesienie Parku. Wiele zbiorowisk roślinnych na tym obszarze zachowuje klimat odwiecznej puszczy karpackiej, aż 80% lasów to zbiorowiska naturalne.

Rezerwaty: „Herby” (rezerwat leśno-geologiczny), „Prządki” (rezerwat geologiczny), Góra Chełm (rezerwat przyrody).

Rezerwat Prządki obejmuje grupę piaskowcowych ostańców skalnych, o wysokości do ponad 20 m. Poszczególne skały posiadają własne nazwy, m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy głoszącej, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w święto.

Rynek w Krośnie tworzy rozległy plac i okalające go zabytkowe kamienice pochodzące z różnych epok. Tym co wyróżnia krośnieński Rynek są wspaniałe, renesansowe podcienia arkadowe nadające miastu włoski charakter. Dzięki nim Krosno zyskało miano „małego Krakowa”.

 Wiszący most w Gogołowie

Zamek "Kamieniec" - malownicze ruiny warowni obronnej z XIV w. położone na skalnym wzgórzu.

Wieża widokowa w Korczynie-Czarnorzekach, otwarta w 2020 na wzniesieniu Działy, na wys. ok. 490 m.n.p.m. Doskonale widoczne są z niej pasma górskie Beskidu Niskiego  oraz Doły Jasielsko-Sanockie (kotlina krośnieńska). Można dostrzec  Bieszczady, oddalone o ok. 100 km,  pasmo Magury Wątkowskiej, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych  szczyty Tatr – Łomnicę i Lodowy Szczyt (odległość ok. 120 km).

W Muzeum Wsi w Odrzykoniu zgromadzono liczne eksponaty związane z historią Odrzykonia i "Kamieńca". Jest to pierszwe tego typu muzeum na Podkarpaciu.

Schron kolejowy wybudowali  Niemcy w latach 1940-1941 na terenie wsi Stępina i Cieszyna z przeznaczeniem na Kwaterę Dowodzenia III Rzeszy. Adolf Hitler miał kierować stąd działaniami na froncie wschodnim. W sierpniu 1941 roku odbyło się tutaj spotkanie Hitlera i Mussoliniego. Długość schronu wynosi ok. 400 m. Był to największy taki obiekt w Europie.

Cerkiew w Czarnorzekach z 1918 r., wzniesiona przez Zamieszańców - ruską grupę etniczną.

Kościół pw. św. Katarzyny w Gogołowie z 1672 r. znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego.

Cerkiew greckokatolicka Świętej Paraskewy w Rzepniku z 1912 r., stoi nieopodal dębu Jagiellon.

Pomnik przyrody dąb Jagiellon w Rzepniku to bezszypułkowy dąb, liczący ponad 500 lat. Jego obwód mierzy prawie  6 metrów. 

W 2018 r. zajął  trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie Drzewo Roku.

Jeździmy na lekko tylko z niezbędnym bagażem.

Trasa przejazdu:

Dzień 1 - sobota, ??.0?.202?, długość trasy 46 km (6 h + zwiedzanie), podjazdy 966 m, zjazdy 1008 m.

Krosno (Stary Rynek) - Korczyna (Działy, 514 m, wieża widokowa, Zaginione Skałki, wodospad Trzy Rzeki) - Czarnorzeki (rezerwat

Prządki, ruiny zamku Kamieniec, Sucha Góra, cerkiew) - Odrzykoń (Muzeum Wsi) - Pratkówka - Rzepnik (cerkiew, stary dąb Jagiellon) -  Pietrusza Wola - Frysztak

Dzień 2 - niedziela, ??.0?.202?,

Pętla nr 1: długość trasy 27 km (4 h + zwiedzanie), zjazdy i podjazdy 533 m.

Frysztak - Pułanki - Brama Frysztacka - Cieszyna - Stępina (schron, rezerwat Góra Chełm) - Huta Gogołowska - Gogołów (zabytkowy kościół drewniany, wiszący most) - Góry Lublickie - Glinik Dolny - Frysztak

Przejazd nr 2: dł. trasy 17 km (1 h 30 min), podjazdy 317 m, zjazdy 305 m.

Frysztak - Kobyle - rezerwat Herby - Jazowa - Markuszowa - Strzyżów

Kwestie organizacyjne:

Zbiórka i wyjazd: Warszawa, Plac Bankowy, w nocy z piątku na sobotę, ??.0?.202?, godz. 23:45.

Powrót do Warszawy na Plac Bankowy w niedzielę, ??.0?.202? około godz. 22:30-23:30.

Technicznie trasy są dość łatwe, duża ilość zjazdów i podjazdów, drogi są głównie asfaltowe.

Koszt integracji rowerowej wynosi ??? PLN i obejmuje:  

- przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Frysztak i Srzyżów - Warszawa oraz przejazdy lokalne,

- transport rowerów na specjalnej przyczepie,

- nocleg z pościelą w 2, 3 i 4-osobowych pokojach z łazienkami,

- 2 posiłki: obiadokolacja w sobotę i śniadanie w niedzielę,

- ubezpieczenie NNW na 2 dni w Signal Iduna Polska TU S.A.,

- przygodę na rowerach oraz  integrację przy ognisku w fajnej grupie,

- zwiedzanie miasteczka Frysztak i Krosna.

Powyższa kwota nie obejmuje pozostałych posiłków oraz biletów wstępu do zwiedzanych miejsc: ruiny zamku Kamieniec, Muzeum Wsi w Odrzykoniu, schron w Stępinie.

Jeżeli masz ochotę na rowerową przygodę wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.

Integracja Turystyczna - tel. 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com