Łazik

integracja turystyczna

Dzikie Mazury         Rugia i Hiddensee         Czeski Raj         Tatry Wysokie         Ukraina         planowane integracje

01-02.06.2019 Gorce - Turbacz i Stare Wierchy (integracja górska, 32 km, 2 dni)

W czerwcowy weekend zapraszamy na pełną widoków przygodę na górskim szlaku!

„...Są one zaciszną świątynią przyrody, a choć nie imponują wyniosłością szczytów ... to przecież mają niezwykle wiele powabu. Ten powab stanowi wielka obfitość hal i polan, powódź borów i najwspanialsza panorama Tatr.”

tak pisał w 1912 roku Kazimierz Sosnowski, autor pierwszego krajoznawczego opisu Gorców.

 

Do wędrówki po Gorczańskim Parku Narodowym zachęcają malownicze panoramy widokowe i dobrze zachowana przyroda.

Jak przed wielu laty Gorce są doskonałym miejscem odpoczynku dla ludzi spragnionych ciszy, wspaniałych krajobrazów oraz kontaktu z naturą.

Wycieczka w Gorce - Stare Wierchy

Turbacz (1310 m) jest najwyższym szczytem Gorców, zaliczanym do Korony Gór Polski.

Dzień pierwszy, sobota. Na przełęczy Przysłop w Lubomierzu rozpoczyna się nasza trasa prowadząca na Turbacz przez polanę Jaworzynkę, Kudłoń, przełęcz Borek i Halę Turbacz.

Szlak wyznaczony w 1926 roku przez księdza Walentego Gadomskiego, twórcę tatrzańskiej Orlej Perci, został nazwany Szlakiem Dziesięciu Polan. Z polan możemy podziwiać panoramy Beskidu Wyspowego, Sądeckiego, Niskiego, Beskidu Makowskiego, Pasma Babiogórskiego i Tatr. Na niektórych z nich zachowały się tradycyjne szałasy (Jaworzynka, Podskały, Adamówka). Świadectwem gospodarki pasterskiej prowadzonej przez wieki na gorczańskich polanach są zespoły roślinne: łąka mieczykowo-mietlicowa, ostrożeniowa czy bliźniczkowa. Wędrując, możemy rozpoznawać gatunki rzadkich roślin górskich, jak: pięciornik złoty, jastrzębiec alpejski, ciemiężyca zielona i pełnik europejski. Na odcinku z przełęczy Borek na Halę Turbacz szlak prowadzi przez żyzne buczyny. Liczne w nich miejsca podmokłe są porośnięte przez gatunki ziołoroślowe, jak: tojad smukły, modrzyk górski, omieg górski. Na przełomie maja i czerwca spotkamy tu łany kwitnącego czosnku niedźwiedziego.

Drugiego dnia nasza trasa wiedzie przez polanę Tobołów, Suhorę na Obidowiec i dalej głównym szlakiem beskidzkim przez Stare Wierchy i Maciejową do Rabki-Zdrój.

Trasa rozpoczyna się w Koninkach przy kaplicy św. Rozalii i prowadzi dość stromo na Tobołów. Trudne podejście można ominąć wyjeżdżając na Tobołów wyciągiem krzesełkowym. Na odcinku Tobołów - Suhora przebieg szlaku pokrywa się ze ścieżką edukacyjną „Wokół doliny Poręby”.

Liczne polany: Jaworzyna Porębska, Tobołów, Suhora, Obidowiec i Młynarska są atrakcyjne widokowo i wyróżniają się bogactwem florystycznym. Podczas wędrówki można obejrzeć rzadkie i chronione rośliny młaki kozłkowo-turzycowej i łąki mietlicowej. Zalesione siodło polany Suhora pełni rolę korytarza ekologicznego, którym przechodzi wiele gatunków zwierząt, np. wilk i ryś. Na szczycie Suhory znajduje się górskie obserwatorium astronomiczne. Przy szlaku znajdują się dwa gorczańskie schroniska Stare Wierchy i na Maciejowej z ciekawą historią ich powstania i działalności – zwłaszcza w okresie II wojny światowej.

Wycieczka w Gorce - Turbacz

TRASA PRZEJŚCIA

 

Dzień 1 - sobota, 01.06.2019, 18 km, czas przejścia: 6 h + przerwy

Przełęcz Przysłop (750 m) - Jaworzyna (1025 m) - Kudłoń (1274 m) - Przełęcz Borek - Schronisko na Turbaczu - Turbacz (1310 m) - Czoło Turbacza (1259 m) - Suchy Groń (1043 m) - Koninki (655 m)

Dzień 2 - niedziela, 02.06.2019, 14 km, czas przejścia: 4 h 30 min + przerwy

Koninki (655 m) - wjazd kolejką linową (lub dla chętnych wejście ścieżką +50 minut) - Tobołczyk (969 m) - Suhora (obserwatorium astronmiczne) - Obidowiec (1106 m) - Główny Szlak Beskidzki - Stare Wierchy (schronisko) - Bardo (948 m) - Schronisko na Maciejowej - Maciejowa (838 m) - Rabka-Zdrój (500 m)

Kwestie organizacyjne:

Zbiórka i wyjazd: Warszawa, Plac Bankowy, w nocy z piątku na sobotę, godz. 24:00, 31.05/01.06.2019.

Powrót do Warszawy planowany jest w nocy z niedzieli na poniedziałek około godz. 1:00.

W trakcie wycieczki łazikujemy na lekko tylko z małym plecakiem, pozostały bagaż pozostaje w autokarze lub miejscu noclegu.

Koszt górskiej integracji wynosi 300 PLN i obejmuje:

- nocne przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Lubomierz oraz Rabka-Zdrój - Warszawa,

- nocleg z pościelą w dwupoziomowych pokojach 3 i 4-osobowych z łazienkami,

- posiłki: obiadokolacja w sobotę i wypasione śniadanie w formie bufetu w niedzielę,

- opiekę pilota,

- ubezpieczenie NNW na 2 dni w Signal Iduna Polska TU S.A.,

- przygodę na szlaku oraz wieczorną integrację w fajnej grupie.

- mapki z szlakami.

Gorce - nocleg w górach

Powyższa kwota nie obejmuje pozostałych posiłków w trakcie wycieczki oraz wjazdu kolejką linową na Tobołów (12 PLN od osoby bilet grupowy).

Jeżeli masz ochotę na weekendową wyprawę górską wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com