Łazik - integracja turystyczna - Czarna Hańcza - Czeski Raj i skalne miasta - Rysy od strony słowackiej - Karpaty Ukraińskie: Czarnohora, Gorgany, Świdowiec

Łazik

         

integracja turystyczna

Góry Stołowe         Tatry Wysokie         Ukraina         Tatry Niżne         Szwajcaria Czeska i Saksońska         planowane integracje

16-18.10.2020 Beskid Śląsko-Morawski i Góry Wsetyńskie + Ostrawa (integracja górska i zwiedzanie, 43 km, 3 dni)

Zapraszamy na aktywny przedłużony weekend w regionie Beskidy-Wołoszczyzna w Republice Czeskiej.

Październik to doskonały czas na

odkrywanie mniej znanych zakątków Czech!

Raj dla fotografów i miłośników górskich wędrówek:   

jesienne barwy, rozległe widoki, malownicze doliny i łąki usiane stadami owiec, bajkowa architektura drewniana...

i wszystko to w oprawie pięknej tradycji ludowej Wołochów.

Idylliczne krajobrazy za sprawą dziewiczej przyrody i kultury pasterskiej z pewnością urzekną każdego wędrowca, który zawita w strony Wołoszczyzny Morawskiej!

Wołoszczyzna Morawska (Valašsko) to region w Republice Czeskiej największego zasiedlenia przez Wołochów w XVI w.

Wołosami określa się grupę półosiadłych, wolnych pasterzy, posługujących się odrębnym językiem, swobodnie migrujących między państwami na terenie Karpat. Ich przodkowie przybyli z Bałkanów i Rumunii. Część z nich dotarła na północne Morawy, czyli teren nad granicą czesko-słowacką obejmujący Beskid Śląsko-Morawski i Góry Wsetyńskie.

Łysa Góra (1323 m) to najwyższy szczyt Beskidów Morawsko-Śląskich. Z tej majestatycznej góry rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na okoliczne miasta: Ostravę, Havířov i Frýdek-Místek. Można z niej dostrzec także inne szczyty beskidzkie - Radhošť i Velký Javorník, Travný i Smrk, a także Małą Fatrę oraz skaliste szczyty Tatr Wysokich.

Na samym szczycie znajduje się siedziba ratowników górskich, stacja meteorologiczna, a charakterystycznym punktem jest nadajnik o wysokości 78 metrów. Pierwsze schronisko (im. Albrechta Habsburga)  wybudowano tutaj 1880 roku. Obecnie działają: schronisko im. Bezruča i schronisko Emila Zátopka.

Satinský vodopád jest to najpiękniejszy odcinek potoku Satina o długości 1 km, wcięty głęboko na 15 metrów w odsłonięte masy skalne u podnóża Łysej Góry. Wysokogórski charakter środowiska ostro kontrastuje z okolicznymi lasami. Dominują tu liczne małe wodospady, kaskady, sadzawki wodne, progi skalne i specyficzny mikroklimat.

Góra Radhošť (1129 m) to szczyt w Beskidzie Śląsko-Morawskim, pradawne miejsce kultu Radogosta (czes. Radegasta), pogańskiego boga wojny, zwycięstwa, słońca i obfitości. Wielki pomnik Radogosta, stojący tuż pod szczytem, na wysokości ponad 1100 metrów  podoba się nie tylko miłośnikom fantastyki. Z pobliskiej wieży widokowej można dojrzeć najwyższy szczyt Beskidów - Łysą Górę. Na szczycie stoi ponadto zabytkowa drewniana kaplica pielgrzymkowa świętych Cyryla i Metodego z 1989 roku.

Góra Vysoká (1024 m) to najwyższy szczyt Gór Wsetyńskich. Na stokach szczytu znajduje się źródło rzeki Dolna Beczwa.

Góra Čarták (952 m) wznosi się w paśmie Gór Wsetyńskich. Z wieży widokowej  (wysokość 30 metrów) rozciąga się piękny widok, zwłaszcza Jaworników, Radhošťskiego grzbietu, Beskidów, Łysej Góry, Małej i Wielkiej Fatry, a przy bardzo dobrych warunkach można dostrzec Tatry Zachodnie. Wieża Čartak służy głównie jako maszt telekomunikacyjny oraz jako platforma widokowa. Wygląd masztu nawiązuje do tradycji architektonicznych regionu; żelbetonowa konstrukcja jest całkowie obudowana deskami świerkowymi.

Góra Soláň (860 m) należy do pasma Gór Wsetyńskich. Zalicza się ją do najpiękniejszych miejsc regionu. W drewnianej dzwonnicy znajduje się wystawa artystów grafików, malarzy, fotografików zainspirowanych  sztuką ludową i krajobrazami Wołoszczyzny. Obok dzwonnicy znajduje się plenerowa galeria rzeźb drewnianych. W ateliér Karla Hofmana można zapoznać się

z twórczością znanego malarza akedemickiego. Autorem projektu domu artysty jest Jiři Auermüller, który zdecydował się na wykorzystanie do budowy wyłącznie naturalnych materiałów: drewna i kamienia. Teren tej nastrojowej posiadłości z przepięknym widokiem na okolicę stał się dla wielu par młodych wymarzonym plenerem ślubnej ceremonii.

Jurkovičova rozhledna to wieża widokowa (wys. 31 metrów) o niezwykłej estetyce nawiązującej do tradycji architektonicznych regionu. Zbudowana została w 2012 roku na podstawie oryginalnego szkicu sprzed 100 lat autorstwa architekta słowackiego Dušan Samo Jurkoviča.

Przełęcz Pustevny leży między górami Radhošť i Tanečnice, na wysokości 1018 metrów. Nazwa pochodzi od mieszkających tu pustelników. Ostatni z nich zmarł w roku 1874. Na przełęczy został wybudowany w 1940 roku pierwszy wyciąg krzesełkowy w Europie.

Pustevny słyną z kolorowych, drewnianych budynków w stylu secesyjnym autorstwa architekta Dušan Samo Jurkoviča. Przytulna Maměnka i restauracja Libušín należą do najcenniejszych zabytków w Beskidach. W Pustevnach znajduje się także stuletnia, drewniana dzwonnica wołoska, ozdobioną barwnymi ornamentami oraz stylowe, drewniane koliby, dawne schronienie pasterzy podczas wypasu, w których można odpocząć i spróbować specjałów tutejszej kuchni.

Ścieżka Ciupaga (Stezka Valaška)

Sprawdź, jakie to uczucie patrzeć na Beskidy z koron drzew i pozwól adrenalinie buzować w żyłach, stojąc prawie 30 metrów nad ziemią, a pod nogami mając „tylko” szkło.

Na niewątpliwie najdłuższą w Europie szklaną platformę widokową dojdziesz po ponad 600-metrowej ścieżce wijącej się pomiędzy i ponad wierzchołkami drzew, ale możesz się tutaj dostać także po 150-metrowej wiszącej kładce. Częścią ścieżki, która wyrosła mniej więcej w odległości 250 metrów od górnej stacji kolejki z Trojanovic na Pustevny i jest dostępna dla każdego, jest również 22-metrowa kaskadowa wieża, na szczycie której znajdziesz się na wysokości 1099 m n.p.m. Przy dobrej pogodzie zobaczysz stąd nawet Jesioniki i Wielką Fatrę!

Skansen Wołoski w Rožnově pod Radhoštěm to najstarszy i jeden z największych skansenów tego typu w Europie Środkowej, otwarty 1925 roku. Dzięki muzeum można zapoznać się z architekturą ludową  ze środowiska miejskiego i wiejskiego: z zapomnianymi, tradycyjnymi rzemiosłami, sztuką i zwyczajami ludowymi mieszkańców Wołoszczyzny Morawskiej. Znajdziemy tu setki wołoskich budynków drewnianych. Możemy spróbować miejscowych specjałów i zajrzeć do warsztatów rzemieślniczych. Najstarszą i najciekawszą częścią skansenu, którą będziemy zwiedzać jest Drewniane Miasteczko, do którego zostały przeniesione domy z rynku w Rožnovie oraz piękny kościół z pobliskiej wioski.

Pustevny

Skansen w Roznove

Stezka Valaška - ścieżka w koronach drzew

Ostrawa to trzecie pod względem wielkości miasto Czeskiej Republiki, jest sercem Kraju Śląsko-Morawskiego.

Leży blisko granicy słowackiej i polskiej nad brzegiem rzeki Ostavicy z widokiem na piękne pogórze Beskidów. Tradycja wiąże miasto z wydobyciem czarnego węgla i ciężkim przemysłem. Wydobycie węgla zakończono w 1994 roku  i od tego czasu miasto przeszło wielką przemianę i wypiękniało.

Główne atrakcje Ostrawy, które zwiedzimy:

Wieża Widokowa zlokalizowana w Nowym Ratuszu. Pomimo, iż Nowy Ratusz wybudowano w Ostrawie już w latach dwudziestych ubiegłego wieku, taras widokowy na jego wieży jest do dnia dzisiejszego najwyżej położoną ratuszową platformą widokową w kraju.

Wieża liczy 85 metrów wysokości, a platforma widokowa znajduje się na wysokości 73 metrów nad ziemią. Można z niej podziwiać przepiękny widok na całą Ostrawę, pasmo górskie Beskidów i Polskę. Przy dobrej pogodzie można dostrzec także Jesioniki.

Plac Tomasza Masaryka – rynek znajdujący się w historycznej Ostrawie Morawskiej. Główny trakt został wytyczony w średniowieczu.

Góry Wsetyńskie - na szlaku

Ostrawa - Nowy Ratusz - wieża widokowa

Katedra Boskiego Zbawiciela – wybudowana w 1889 roku. Neobarokowa architektura prezentuje się bardzo pięknie w trzynawowym kościele.

Będąc w Ostrawie warto spróbować mącznych knedlików w wersji na słono jako dodatku do dań mięsnych lub na słodko w postaci deserów z bitą śmietaną. Polecamy również przepyszną zupę czosnkową, która poza tym, że jest smaczna, ma również dobry wpływ na nasze zdrowie. W Ostrawie zlokalizowany jest browar Ostravar, więc będąc w mieście spróbujmy smacznego czeskiego trunku.

Inne regionalne specjały:

Štramberské uší (Sztramberskie uszy) - odmiana pierników w kształcie zwiniętej rurki (trąbki), piwo Redegast produkowane w browarze Nošovice, likér Lysá hora - łagodny likier ziołowy o słodko-gorzkim smaku, produkowany  od 1856 roku, sklenovské preclíky - ichniejsze precle, hukvaldské koláčky - słynne kołacze, wyroby cukiernicze Marlenka - słodkości cieszące się uznaniem wśród łasuchów w wielu krajach Europy, Azji oraz w Ameryce Północnej, lokalne sery.

Muzeum Ostrawskie – zlokalizowane w budynku starego ratusza, który spłonął w 1556 roku.

Jednak został odbudowany w II połowie XIX wieku.

PLAN WYCIECZKI

Ostrawa - Stare Miasto - Plac Tomasza Masaryka

Dzień 1 - piątek, 16.10.2020, 14 km, czas przejścia: 5 h + przerwy

Beskid Śląsko-Morawski: Malenovice (486 m) - Satinský vodopád - Studená jeskyně - Ondrášova jeskyně - Lukšinec - Łysa Góra (1323 m, punkt widokowy, schronisko) - Lukšinec - Butořanka - Ostravice (412 m, sklep, restauracja)

Dzień 2 - sobota, 17.10.2020, 15 km, czas przejścia: 5 h + przerwy + zwiedzanie

Beskid Śląsko-Morawski: Rožnov pod Radhoštěm (380 m, skansen) - Jurkovičova rozhledna (wieża widokowa) - Černá hora - Velka Polana (981 m) - Radhošť (1129 m, punkt widokowy) - Radegast (1106 m) - Stezka Valaška (ścieżka w koronach drzew) - Pustevny (1018 m)

Dzień 3 - niedziela, 18.10.2020, 14 km, czas przejścia: 5 h + przerwy + zwiedzanie

Góry Wsetyńskie: Čarták (805 m, przełęcz) - Soláň (861 m) - Valašský ateliér U Hofmanů - Jezerna (górski bufet) - Kotlová (869 m) - źródło Beczwy - Vysoka (1024 m) - Čarták (953 m, wieża widokowa)

Ostrawa: Stare Miasto (Plac Tomasza Masaryka, Katedra Boskiego Zbawiciela, wieża widokowa Nowego Ratusza)

    Łazikujemy i zwiedzamy na lekko.

KWESTIE ORGANIZACYJNE

Zbiórka i wyjazd: czwartek 15.10.2020, godzina 23:00, Plac Bankowy.

Powrót do Warszawy planowany jest w nocy z niedzieli na poniedziałek 18/19.10.2020 około godz. 0:00-1:00.

Koszt górskiej integracji turystycznej wynosi 460 PLN i obejmuje:

- przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Beskid Czeski - Warszawa,

- przejazdy lokalne, dojazdy na szlak i do zwiedzanych miejsc,

- 2 noclegi z pościelą w górskim hotelu, pokoje 2,3 i 4-osobowe z łazienkami,

- 3 posiłki: 2 wypasione śniadania w formie bufetu i 1 obiadokolacja

- opieka pilota,

- ubezpieczenie KL i NNW na 3 dni w Signal Iduna Polska TU S.A.,

- przygodę na szlaku, zwiedzanie oraz wieczorną integrację w fajnej grupie,

- mapki z trasami.

Powyższa kwota nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (Skansen w Roznovie - 100 CZK, Stezka Valaška - 220 CZK lub 200 CZK dla grup minimum 15 osób, Jurkovičova rozhledna - 40 CZK, wieża ratusza w Ostrawie - 60 CZK) oraz pozostałych posiłków w trakcie wycieczki.

Zobacz fotorelację z naszej poprzedniej wyprawy w Beskid Śląsko-Morawski:   maj 2019 .

Jeżeli masz ochotę na aktywny, przedłużony weekend w fajnej grupie wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com