Łazik - integracja turystyczna - Czarna Hańcza - Czeski Raj i skalne miasta - Rysy od strony słowackiej - Karpaty Ukraińskie: Czarnohora, Gorgany, Świdowiec

Łazik

integracja turystyczna

Czeskie Beskidy         Słowacki Raj         Szwajcaria Czeska i Saksońska         Tatry Wysokie         Ukraina         planowane integracje

27-28.06.2020 Wel dla początkujących (integracja kajakowa i relaks, 26 km, 2 dni)

W czerwcowy weekend zapraszamy na relaksujący spływ kajakowy przez Welski Park Krajobrazowy.

Znajdująca się niecałe 170 km od Warszawy rzeka Wel ma w sobie wszystko czego szuka wytrawny kajakarz – poczynając od 10 jezior przez które przepływa, poprzez urokliwe odcinki meandrujące wśród pól, wzgórz, po leśne przełomowe fragmenty zaliczane do klasyfikacji rzek górskich, a kończąc na pełnym zabytków, historycznym mieście Lidzbark (położonym malowniczo na obu brzegach).

Rzeka Wel stanowiąca główny dopływ Drwęcy to szlak kajakowy bardzo malowniczy i wyjątkowo atrakcyjny krajoznawczo, chociaż na niektórych odcinkach dość trudny. O atrakcyjności szlaku decyduje naturalny, nie zmieniony od wieków charakter rzeki. Spływ kajakiem po Welu z pewnością dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Płyniemy odcinkiem łatwym, dostępnym dla osób początkujących.

Szczegółowy opis trasy.

Spływ rozpoczniemy od wsi Wery nad Jeziorem Tarczyńskim. Na lewym brzegu piękny starodrzew objęty ochroną rezerwatową - Ostrów Tarczyński, rozdzielający jeziora Tarczyńskie i Grądy. Wypływ z jeziora Tarczyńskiego jest łatwy do odszukania w północno-zachodnim jego krańcu porośniętym trzcinowiskiem.

Wpływając na tzw. krótką rzekę dopływamy do Jeziora Grądy  (o długości 5 km, średnia głębokość - 4,7 m), kierujemy się na lewo ku miejscowości Tarczyny zostawiając po prawej wieś Grądy (dla zainteresowanych ciekawym miejscem do odwiedzenia jest grodzisko wczesnośredniowieczne leżące na przeciwko tejże miejscowości - na wyraźnym cyplu). Po przepłynięciu 2 km odnajdujemy wypływ z jeziora, kierując się w stronę południowego krańca jeziora (ruiny drewnianego mostu).

Leniwie płynącą rzeką dopływamy do Jeziora Zakrocz o brzegach malowniczo zalesionych, kierujemy się na południowy wschód do wypływu. Rzeka stanowi tu swój najłatwiejszy odcinek. Mijamy miejscowość Koty i dopływamy do Podciborza.

Z Podciborza autokarem dojedziemy do Lidzbarka, zakwaterowanie, obiad, zwiedzanie miasta, odpoczynek na plaży nad Jeziorem Lidzbarskim.

Będąc w Lidzbarku warto zwiedzić: gotycką basztę z XVI w., magazyny zbożowe, kamieniczki secesyjne, dwie wieże wodociągowe oraz kościóły. Warto również zobaczyć grotę pw. Najświętszej Marii Panny z 1945 r., figurkę z 1802 r. św. Jana Nepomucena nad rzeką Wel oraz liczne rzeźby.

Wieczorem integrujemy się przy ognisku z kiełbaską.

W niedzielę po śniadaniu kontynuujemy naszą przygodę na kajakach.

Zaczynamy od opłynięcia malowniczego jeziora o długości 5 km. Wypływ z Jeziora Lidzbarskiego jest oddzielony od wpływu piaszczystym półwyspem.

Lidzbark - plaża (Jezioro Lidzbarskie)

Płyniemy przez Jezioro Markowe, następnie pod mostem drogowym Lidzbark-Brodnica kierując się w stronę Kurojad.

Przepływamy przez piękny jar wzdłuż projektowanego rezerwatu przyrody Las Nadwelski. Po zachodniej stronie rzeki, na gruntach Ciechanówka znajduje się użytek ekologiczny Kurojady. W Kurojadach czeka nas przenoska lewym brzegiem.

Możliwość posiłku i odpoczynku nad rzeką.

Po 3 km dopływamy do mostu drogowego i uskoku na rzece przy nieczynnym młynie w Chełstach, gdzie kończymy nasz spływ.

Po 2-dniach na kajakach wsiadamy do naszego autokaru i wracamy do Warszawy, po drodze zatrzymamy się jeszcze na obiad w Lidzbarku.

Plan spływu kajakowego:

Dzień 1 - sobota, 27.06.2020, 13-15 km, czas spływu: 4-5 h: 

Wery - Jezioro Tarczyńskie - Rezerwat Przyrody Ostrów Tarczyński - Jezioro Grądy - Koszelewki - Jezioro Zakrocz - Koty - Bladowo - Podcibórz

Dłuższy odcinek płyniemy przez dwa jeziora: Tarczyńskie i Grądy. Trasa bardzo spokojna, najłatwiejszy odcinek rzeki Wel. Dopiero pod koniec pojawiają się przeszkody w postaci drzew.

Dzień 2 - niedziela, 28.06.2020, 10-13 km, czas spływu: 3-4 h + postój w Kurojadach: 

Jezioro Lidzbarskie - Lidzbark - Jezioro Markowe - Kurojady - Chełsty

Możliwość odpoczynku na plaży oraz opłynięcia malowniczego Jeziora Lidzbarskiego o długości 5 km.

Trasa łatwa, spokojna, malownicza, 1 przenoska w Kurojadach przy elektrowni.

Osady, które będą się czuły na siłach mogą przedłużyć trasę spływu do wsi Trzcin przepływając przez słynne uroczysko Piekiełko.

Kwestie organizacyjne:

Zbiórka i wyjazd: Warszawa, Plac Bankowy, sobota, 27.06.2020, godz. 6:40. Dojazd do Lidzbarka około 2 godz. 30 min.

Powrót do Warszawy na Plac Bankowy w niedzielę, 28.06.2020 około godz. 20:30-21:30.

Koszt spływu kajakowego wynosi 290 PLN i obejmuje:  

- przejazdy komfortowym autokarem na trasie Warszawa - Lidzbark - Warszawa,

- lokalne przejazdy oraz transfer bagażu do miejsca noclegu,

- wynajęcie na 2 dni dwuosobowych kajaków wraz z kamizelkami asekuracyjnymi,

- transport kajaków na miejsce spływu i po zakończeniu spływu,

- nocleg z pościelą w 2 i 3-osobowych domkach letniskowych, 300 metrów od plaży (Jezioro Lidzbarskie), łazienki w oddzielnym budynku,

- kiełbaska z dodatkami oraz drewno na wieczorne ognisko,

- ubezpieczenie NNW na 2 dni na 10000 PLN w Signal Iduna Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.,

- relaksacyjny spływ oraz wieczorną integrację przy ognisku w fajnej grupie,

- zwiedzanie miasteczka Lidzbark i odpoczynek na plaży.

Powyższa kwota nie obejmuje pozostałych posiłków w trakcie spływu.

Śniadanie we własnym zakresie (dostęp do lodówki, czajników i kubków); obiad - około 20 PLN (zupa i drugie danie).

Uwaga! Trasa spływu jest malownicza i łatwa, idealna dla osób początkujących, preferujących spokój, relaks i kontakt z naturą.

Jeżeli masz ochotę na relaksacyjny spływ kajakowy wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com