Łazik

integracja turystyczna

Góry Sowie       Czeska Szwajcaria       Rugia       Bieszczady Ukraińskie       Pojezierze Brodnickie       Jesioniki       planowane integracje

22-26.07.2018 Litwa: Mierzeja Kurońska i Wyspa Rusne (integracja rowerowa, 5 dni, 182 km, 21 osób)

Nadmorski Szlak Rowerowy to najlepsza trasa rowerowa na Litwie wzdłuż najpiękniejszych nadmorskich terenów.

Mierzeja Kurońska zwana jest też perłą Bałtyku, najpiękniejsze miejsce na Litwie i jeden z najbardziej unikalnych krajobrazów w Europie.

Krajobraz Mierzei Kurońskiej – to wspólne dzieło człowieka i przyrody. Najbardziej zachwycają wznoszące się pośród lasów sosnowych piaszczyste wydmy, z których otwierają się wspaniałe widoki na Morze Bałtyckie i Zalew Kuroński.

W położonych wzdłuż Zalewu miejscowościach – Juodkrantė, Pervalka, Preila i Nida – można obejrzeć zabytkowe, kryte trzciną chaty rybaków z suszącymi się obok po połowie sieciami, latarnie nadmorskie, drewniane rzeźby na Górze Czarownic oraz znajdującą się w pobliżu kolonię kormoranów i czapli siwych.

Szerokie plaże o złocistym piasku zachęcają do odpoczynku i kąpieli w morskich falach.

Wystarczy raz udać się w to szczególne miejsce, by się upewnić co do jego niepowtarzalnego piękna.

Mierzeja Kurońska – to wyjątkowy przykład stosunku człowieka do zasobów ziemi i morza. 

Podróżowanie na rowerze to najlepszy sposób, aby poznać przepiękną przyrodę nadmorskiego regionu Litwy, jego kulturę i pejzaże etniczne.

Z Kłajpedy prowadzą trzy szlaki rowerowe, ciągnące się na długość ponad 200 km, przebiegające po najpiękniejszych obszarach litewskiego wybrzeża. Jeden odcinek biegnie poprzez Mierzeję Kurońską, inny prowadzi na północ w stronę Łotwy, a trzeci przebiega wzdłuż Zalewu do wyspy Rusne.

Te trzy trasy, które zachwycają pięknymi krajobrazami, obejmują praktycznie całe wybrzeże Litwy nad Bałtykiem i Zalewem Kurońskim.

Będąc na Litwie obowiązkowo należy odwiedzić Kowno.

I to nie dlatego, że jest to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy, ale przede wszystkim z uwagi na jego piękne położenie, zabytki architektury i historię.

To tutaj w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy Wilno było w rękach Polaków została tymczasowo przeniesiona stolica Litwy. Ślady bogatej historii miasta spotykamy na każdym kroku. Znajdziemy tu moc wartych obejrzenia zabytkowych obiektów z różnych okresów jak choćby pamiętający czasy krzyżackie zamek, gotycka kamienica z XV w. tzw. Dom Perkuna, Starówka z Ratuszem i liczne budowle sakralne. Spacer słynną Aleją Wolności i pięknymi uliczkami Starego Miasta na pewno będzie godny zapamiętania. Nie możemy również zapomnieć, że z tym miastem związany był Adam Mickiewicz.

PLAN WYCIECZKI

Zbiórka i wyjazd: Plac Bankowy, sobota, 21.07.2018, godz. 20:00.

Dzień 1 (22.07.2018): Sventoji - Palanga - Kłajpeda, 50 km

Pierwszego dnia łatwa trasa nadmorskim szlakiem rowerowym, wymarzona dla osób, które nie tylko chcą podziwiać przyrodę, ale również interesują się historią.

Wyruszamy z północnego krańca Pojurza, nadmorskiego miasteczka Šventoji, w którym zobaczymy między innymi: trzy córki rybaka na wydmach, wiszący „małpi most” oraz dawne pogańskie miejsce kultu - Żmudzkie cmentarzysko pogańskie, na którym w XIV wieku urządzono obserwatorium astronomiczne.

Dalej nasza trasa wiedzie na południe, nadmorską drogą rowerową do Pałangi - zwanej też letnią stolicą Litwy.

W Pałandze można spędzić trochę czasu na jednej z pięknych plaż, przespacerować się po drewnianym molo i Aleją Miłości, coś dobrego zjeść w jednej z licznych knajpek oraz zwiedzić tajemnicze Muzeum Bursztynu, które urządzono w dawnej rezydencji rodziny Tyszkiewiczów.

Jedziemy dalej, mijamy znane miejsca w Nadmorskim Parku Regionalnym: najwyższy litewski przybrzeżny klif – Olandų Kepurė (Czapka Holendra), stary cmentarz Kurszów w miejscowości Karklė, jezioro Plazė pochodzenia lodowcowego oraz wydmy przybrzeżne Nemirseta ukształtowane około 8 tysięcy lat temu. Obszar po obu stronach wydmy, to wyschnięte starożytne Morze Litorynowe. Rzadka możliwość przejechać się po dnie morza! Na szczycie wydmy dobry punkt widokowy.

Późnym popołudniem dotrzemy do Kłajpedy, przed nami zwiedzanie miasta, spacer po starówce, zakwaterowanie w pensjonacie, wieczorna integracja i nocleg.

Dzień 2 (23.07.2018): Kłajpeda - Mierzeja Kurońska - Nida, 54 km

Ścieżka rowerowa prowadząca wzdłuż Mierzei Kurońskiej jest jednym z najbardziej efektownych szlaków na Litwie. Podróż rozpoczyna się od przeprawy promowej w porcie w Kłajpedzie i prowadzi w kierunku Nidy.

Trasa przebiega przez Park Narodowy Mierzei Kurońskiej, chroniony przez UNESCO jako jeden z najbardziej wyjątkowych obszarów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w regionie Bałtyku. Pejzaż Mierzei Kurońskiej to dzieło przyrody i ludzkich rąk. Znajdują się tu urocze sosnowe bory, wyrzeźbione wiatrem piaskowe wydmy, z których rozciąga się wspaniały widok na Morze Bałtyckie i Zalew Kuroński.

W rozproszonych miejscowościach Juodkrantė, Pervalka, Preila i Nida wzrok przyciągają autentyczne domki rybackie kryte czerwoną dachówką, przybrzeżne latarnie, Góra Czarownic z drewnianymi rzeźbami, przechowującymi wszystkie sekrety oraz położone w pobliżu wyjątkowe siedliska kormoranów i czapli czarnej.

Juodkrantė - Góra Czarownic

Rozległe złote plaże zachęcają do odpoczynku i odświeżenia się w bałtyckich falach. Nocujemy w pensjonacie w kurorcie Nida.

Dzień 3 (24.07.2018): Nida - wydmy, widoki i plaża, czyli zwiedzanie i czas wolny

Czas na relaks oraz wspaniałe widoki.

Trzeciego dnia naszej wyprawy zwiedzamy Nidę – pięknie położony nad Zalewem Kurońskim litewski kurort.

Główną atrakcją Nidy są jedne z największych w Europie, wędrujące wydmy, z których rozciąga się urzekająca panorama tej pełnej uroku, turystycznej miejscowości.

Wędzone ryby, letnia rezydencja niemieckiego pisarza Thomasa Manna oraz ciekawa architektura to kolejne atuty Nidy. Po południu można spędzić czas na nadmorskiej plaży lub zorganizować przejażdżkę rowerową.

Drugi nocleg w Nidzie.

Dzień 4 (25.07.2018): Nida - rejs statkiem - Wyspa Rusne - Silute - Kintai - Dreverna, 58 km

Tego dnia czeka nas rejs statkiem przez Zalew Kuroński do miejscowości Uostadvaris na Wyspie Rusne (ujście Niemna). Będziemy podróżować przez wioski i miasta z charakterystyczną przybrzeżną architekturą z licznymi starymi chatami rybackimi do miasteczka Silute.

Szlak rowerowy prowadzi przez Park Regionalny Delty Niemna, gdzie występuje największa koncentracja cieków wodnych w rejonie Morza Bałtyckiego. Nad parkiem ciągnie się szlak ptaków wędrownych. Wyróżnia się on od innych szlaków bogactwem fauny i flory. Działalność człowieka odgrywa tutaj również ważną rolę. Regularne powodzie i klęski żywiołowe zmusiły ludzi do obrony, dlatego ten wyjątkowy nizinny obszar z ciekami wodnymi podlega ochronie. 

W Silute można trochę odpocząć i przekąsić coś litewskiego.

Następnie udajemy się trasą rowerową w kierunku Kintai i dalej wzdłuż wybrzeża Zalewu Kurońskiego do miejscowości Dreverna, gdzie mamy nocleg bezpośrednio nad Zalewem.

W tym dniu jest możliwość skrócenia trasy do 50 km lub wydłużenia do 68 km i dojazd do Vente leżącego w delcie Niemna, gdzie można zobaczyć stację ornitologiczną znajdującą się na trasie przelotowej ptaków.

Dzień 5 (26.07.2018): Dreverna – Klajpeda, 20 km; Kowno

Po śniadaniu zanim wyruszymy w dalszą trasę czas na relaks nad Zalewem Kurońskim i podziwianie panoramy z wieży widokowej. Przed nami ostatni malowniczy odcinek do Kłajpedy. Następnie pozostanie nam już tylko pakowanie rowerów na przyczepę i dojazd do Kowna.

Zwiedzanie miasta (Starówka, ratusz, rynek, zamek, bazylika św. Piotra i Pawła, Aleja Wolności) i obiad zanim wyruszymy w dalszą drogę powrotną.

 

Powrót do Warszawy na Plac Bankowy w nocy z czwartku na piątek, 26/27.07.2018, około godz. 1:00-2:00.

Koszt rowerowej integracji turystycznej wynosi 970 PLN i obejmuje:

- nocne przejazdy komfortowym busem na trasie Warszawa - Kłajpeda - Warszawa (klimatyzacja, rozkładane fotele, DVD),

- przejazdy lokalne zgodnie z planem wycieczki,

- transport rowerów na specjalnej przyczepie,

- nocleg z pościelą w pensjonacie w Kłajpedzie, pokoje 2, 3 i 4-osobowe, łazienki na korytarzu i w niektórych pokojach,

- 2 noclegi z pościelą na Mierzei Kurońskiej w kurorcie Nida, w pensjonacie, pokoje 2, 3 i 4-osobowe, łazienki wspólne, kuchnia

- nocleg z pościelą w miejsowości Dreverna, domki nad Zalewem Kurońskim, 5-6 osób w domku, łazienka, 3 sypialnie i aneks kuchenny w każdym domku,

- wyżywienie: śniadanie w Kłajpedzie,

- ubezpieczenie NNW i KL na 5 dni w Signal Iduna Polska TU S.A.,

- przygodę na rowerach oraz wieczorną integrację w fajnej grupie,

- opiekę przewodnika i mapki z trasami.

Powyższa kwota nie obejmuje kosztów zwiedzania oraz pozostałych posiłków w trakcie wycieczki.

- rejs statkiem z rowerem: Nida - Uostadvaris (90 minut, 10 EUR + 2 EUR rower)

Zaplanowane trasy rowerowe są łatwe. Wymagana jest kondycja umożliwiająca pokonanie dystansu około 50-60 km w ciągu całego dnia.

Zwiedzamy i podróżujemy na rowerach na lekko, nasz główny bagaż dostępny będzie w miejscu noclegu lub w busie.

Jeżeli masz ochotę na 5-dniową wyprawę rowerową pełną atrakcji i wspaniałych widoków wypełnij formularz zgłoszeniowy lub wyślij wiadomość na e-mail podając imię, nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.

Integracja Turystyczna - tel. 881 032 210, 511 449 244, integracja.turystyczna@gmail.com